Największa różnica między ludźmi, którym się powodzi a tymi, których przedsięwzięcia są zazwyczaj nieskuteczne to nie pozycja życiowa, stan finansowy czy poziom inteligencji. To przekonanie, że jest się w stanie osiągać swoje cele. Nie ma chyba człowieka, który na jakimkolwiek etapie życia nie przeżywa rozterek, niepewności czy obawy przed porażką. Do przodu pójdą jednak tylko ci, którzy rozumieją, że nie mogą się tym uczuciom poddać, którzy ufają, że z każdej sytuacji jest wyjście i że każda inicjatywa ma szanse powodzenia.

Wciąż jesteś niepewny siebie, nie wierzysz, że twoje pomysły są dobre i że możesz odnieść sukces w swoich przedsięwzięciach? Oto kilka obserwacji, które będą dla ciebie wsparciem w dążeniu do wiary we własne siły. Spójrz na nie z refleksją i zapamiętaj, a pomożesz sobie w trudnej drodze do pozbycia się ciężaru niepewności i spojrzysz na świat z większym optymizmem.

 

7 rzeczy, których musisz się nauczyć, aby uwierzyć w siebie

 

1. Wiara w siebie zaczyna się w tobie

Seneka powiedział: "To, co sam myślisz o sobie jest o wiele ważniejsze, niż to co o tobie myślą inni." Na swojej drodze spotkasz wielu ludzi, którym wydaje się, że są lepsi od innych i którzy będą próbowali cię stłamsić. Bądź uważny. Nie pozwól, aby zawładnęły tobą negatywne myśli, ale miej odwagę słuchać – da ci to siłę, żeby samemu sobie udowodnić, jak wiele znaczysz, i jak bardzo te osoby mylą się co do ciebie. Dzięki temu słowa innych ludzi nie będą cię ranić i unikniesz podporządkowywania się cudzej opinii.

 

2. Sukces i porażka to tylko dodatki

Zig Ziglar powiedział: "Pamiętaj, że niepowodzenie to zdarzenie, a nie osoba." Nie jesteś sukcesem ani porażką. To, co cię kształtuje, to twoje czyny, a ich rezultat jest jedynie tym, co motywuje do dalszej pracy.

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

 

3. To twoje życie

Warto zastanowić się nad słowami Boba Moawada: "Najlepszym dniem twojego życia będzie ten, w którym zdecydujesz, że twoje życie jest twoje. Bez żadnych usprawiedliwień czy wymówek. Nie opierając się na nikim, nie zależąc od nikogo, nikogo nie winiąc. Ten dar jest dla ciebie. To niesamowita podróż – i tylko ty jesteś odpowiedzialny za jej jakość. Właśnie w tym dniu rozpocznie się twoje życie." Nie chodzi o to, aby żyć w oderwaniu od innych ludzi i ich potrzeb, ale o to, aby nie pozwolić interesom innych ludzi całkowicie zawładnąć twoim życiem.

 

4. Nie zatrzymuj się

Według Einsteina “definicją szaleństwa jest robienie ciągle tej samej rzeczy i oczekiwanie innych rezultatów." Próbuj nowych rzeczy, eksperymentuj, nie stój w miejscu, nie rezygnuj, jeśli coś nie wyszło. Sukces czeka za rogiem – im większy zapał, tym szybciej tam dotrzesz.

 

5. Opuszczaj strefę komfortu

Postaraj się wychodzić poza swoją własną strefę komfortu. Naucz się funkcjonować w sytuacjach, w których być może nie czujesz się najlepiej, ale dzięki temu wyrobisz w sobie poczucie, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych. Walt Disney powiedział: „Robienie rzeczy niemożliwych jest całkiem zabawne.” Daj więc sobie odrobinę rozrywki i próbuj tego, co wydaje ci się nie do zrobienia.

 

Walt Disney mem

 

6. Nie bój się podejmować wyzwań

Uważasz, że jesteś za stary, aby uczyć się nowych rzeczy? A może dotychczas nic ci się nie udawało, więc dlaczego teraz miałoby być inaczej? No cóż – mam dla ciebie jedno zdanie: zwątpienie zabija więcej marzeń niż jakakolwiek porażka. Nie będziesz w czymś najlepszy ot tak sobie. Pracuj nad swoimi umiejętnościami i nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach – to najlepsza droga do sukcesu. Cytując Henry’ego Forda, nie ma na świecie człowieka, który nie mógłby zrobić więcej niż myśli, że może.

 

7. Osiągaj wielkie marzenia małymi krokami

Chcesz osiągnąć coś wielkiego, spektakularnego, ale już sama myśl o tym cię przytłacza? Spróbuj dochodzić do zamierzonych celów małymi kroczkami, po jednym naraz. Zobaczysz, że każdy mały cel, jaki osiągniesz da ci pewność siebie potrzebną, aby wykonać kolejny krok. Jak powiedział Theodore Roosevelt, uwierz, że możesz, a już będziesz w połowie drogi do celu.

 

 

Dlatego uwierz w siebie. Testuj, eksperymentuj i próbuj nowych rzeczy nawet wtedy, kiedy nie jesteś pewny wyniku. Jeśli nie uwierzysz, że możesz zmieniać świat, nic w twoim życiu się nie zmieni. Choćbyś miał najlepsze pomysły – jeśli zostaną tylko w twojej głowie, nie licz na to, że odniesiesz sukces.