Nie każdy spędza Sylwestra na wystrzałowej imprezie. Niektórzy czekając na nadejście Nowego Roku wybierają zacisze własnego domu, ukrywają się pod kocem i oglądają ulubione filmy. Albo zapraszają znajomych do siebie, nie mogąc wyjść na przykład z powodu psa trzęsącego się ze strachu wśród huku fajerwerków.

Jakikolwiek jest powód spędzania tego wyjątkowego wieczoru w domu, warto przygotować rozrywkę, która wprowadzi wszystkich w szampański nastrój. Przedstawiamy wam więc listę gier i zabaw, którymi możecie zająć swoich gości w sylwestrowy wieczór – bo ile można tańczyć 🙂

Gry i zabawy w gronie przyjaciół w sylwestrową noc

 

KALAMBURY

Dzielicie się na drużyny i odgadujecie uprzednio napisane na karteczkach przez drużynę przeciwną tytuły filmów poprzez pokazywanie. Możecie też utrudnić grę i zamiast tytułów odgadywać pełne zdania lub znane postaci. Jeśli nie macie pomysłów lub czasu na wymyślanie możecie skorzystać z gier kalamburowych dostępnych w sklepach.

 

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

Każdy uczestnik wypisuje na karteczkach dwa-trzy postanowienia noworoczne. Karteczki trafiają do pudełka. Losujecie je po kolei próbując odgadnąć, czyje to postanowienie.

 

MAD LIBS

Z Internetu można ściągnąć angielskie wersje, ale przygotowanie polskiej nie powinno stanowić wielkiego problemu. Weź jakikolwiek tekst (np. na temat Brada Pitta z Wikipedii – poniżej), a następnie usuń z niego poszczególne słowa – kilka rzeczowników, przymiotników, czasowników… Nie pokazuj tekstu graczom. Na osobnej kartce zapisz po kolei w kolumnie wytyczne co do słowa, np. rzecz, zwierzę, zawód, miasto, itp. Obecne osoby uzupełniają je swoimi pomysłami, najlepiej nietypowymi. Następnie odczytaj tekst zastępując prawdziwe (wykreślone) słowa słowami wymyślonymi przez graczy. Gwarantuję, że nowa wersja tekstu wywoła salwy śmiechu.

 

zabawy na sylwestrowy wieczór

 

PRAWDA CZY KŁAMSTWO

Każdy wypisuje na karteczce dwie prawdziwe i jedną nieprawdziwą rzecz o sobie (najlepiej niezbyt oczywiste, ponieważ pewnie dobrze się znacie). Razem lub każdy osobno próbujecie odgadnąć, która rzecz jest kłamstwem.

 

JESZCZE NIGDY…

Pierwszy raz o tej grze usłyszałam oglądając Teorię Wielkiego Podrywu. Angielska nazwa brzmi „Never have I ever…”, a gra polega na tym, że każda osoba mówi, czego jeszcze nigdy w życiu nie robiła. Każda obecna osoba, która robiła już tę rzecz, oddaje fanta, robi łyk wina, itp. – inwencja należy do was.

 

KIM/CZYM JESTEM?

Na małej samoprzylepnej karteczce każda osoba zapisuje imię i nazwisko postaci, zwierzę lub rzecz. Przykładowo mogą to być: Kleopatra, Terminator, telefon komórkowy, słoń, itp. Przyczepiacie karteczkę na czoło osoby po lewej i po kolei zadajecie pytania zaczynające się od „Czy”, aby odgadnąć, co widnieje na waszej karteczce (np. czy jestem osobą, czy jest to postać historyczna, czy jestem kobietą…) Pozostali gracze odpowiadają na pytania, odpowiedzi mogą brzmieć tylko tak lub nie. Gra toczy się, aż ostatnia osoba zgadnie kim lub czym jest.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

 

KAPSUŁA CZASU

Nie jest to gra, ale może okazać się świetną zabawą. Przygotujcie pudło lub słoik. Każdy z was niech napisze coś do siebie z przyszłości, np. jaki był ubiegły rok i co chcielibyście, żeby przyniósł nadchodzący. Schowajcie „kapsułę” w bezpiecznym miejscu i otwórzcie ją za rok. Być może będziecie w tym samym gronie, co sprawi, że zabawa będzie miała jeszcze lepszy wydźwięk. Jeśli nie, za rok przekażcie poszczególnym osobom ich „list”. Będziecie mogli sprawdzić, czy spełniły się wasze zamierzenia i postanowienia.

 

UKŁADANIE SŁÓW

Każdy zapisuje na kartce zdanie WITAJ NOWY ROKU lub jakiekolwiek inne hasło związane z waszą imprezą – byle nie za długie. Następnie wyznaczacie limit czasu i każda osoba próbuje utworzyć nowe minimum trzyliterowe wyrazy z liter występujących w haśle głównym.

 

DOPASUJ KRAJ

Znajdźcie w Internecie zdanie „Szczęśliwego Nowego Roku” w wielu różnych językach. Zapiszcie je w jednej kolumnie, a w drugiej kraj, w którym w ten sposób wita się nowy rok. Możecie wykonywać to zadanie wszyscy razem – wtedy najlepiej zapisać wszystko na większej kartce, lub w parach.

 

CZYJE TO WĄSY

Wydrukuj lub wytnij z gazety wąsy różnych znanych osób. Ponumeruj je i przyklej na dużą kartkę. Uczestnicy gry muszą na swoich kartach zgadnąć, do kogo należą wąsy. Grę można powtórzyć z okularami lub nosami. Aby ułatwić grę, można podać nazwiska osób do dopasowania.

 

GRY PLANSZOWE

Moją absolutnie ulubioną grą jest Dixit. Angażuje wszystkich uczestników, wyzwala wyobraźnię, prowokuje rozmowy, dzięki którym dowiadujecie się o sobie nawzajem różnych rzeczy. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w większą liczbę kart, które można dokupić osobno.

Na rynku jest mnóstwo gier, które są doskonałą rozrywką dla grupy przyjaciół, jak chociażby 5 sekund czy Alias – wypróbujcie!

 

sylwester w gronie znajomych