Dłonie są naszą wizytówką. Podajemy rękę, żeby się przywitać, gestykulujemy w trakcie rozmowy, wykonujemy różne czynności – dłonie są ciągle na widoku. W takiej sytuacji brzydkie paznokcie mogą stanowić źródło kompleksów i stresu.

Nie każdego stać na to, by regularnie odwiedzać salon kosmetyczny i fundować sobie zabiegi mające na celu utrzymanie paznokci w odpowiednim stanie. Często zła dieta, brak odpowiedniej pielęgnacji, prace domowe z użyciem chemikaliów osłabiają paznokcie i sprawiają, że wyglądają one wyjątkowo nieestetycznie.

Nie tylko specjalista może pomóc Ci zapewnić sobie piękne paznokcie – sam wiele możesz zdziałać w domowym zaciszu. Wystarczy tylko chcieć i poświęcić temu trochę czasu.

Domowe sposoby na paznokcie

 • witaminy i minerały – kondycja paznokci w wielu przypadkach zależy od diety, dlatego ważne jest, aby była ona bogata w wapń, żelazo, cynk, proteiny i witaminy A, B, C.  Zbyt mała ilość żelaza w diecie może prowadzić do tego, że paznokcie będą cienkie i płaskie. Warto zwiększyć spożycie żelaza, jedząc np. suszone owoce, orzechy i warzywa zielone.
   
 • pij szklankę herbaty ze skrzypu lub pokrzywy raz dziennie. Zioła te zawierają dużo krzemu i innych minerałów, które wspomagają wzrost paznokcia.
   
 • chroń dłonie – pamiętaj, aby nigdy nie doprowadzać do kontaktu dłoni z silnymi środkami myjącymi. Jeśli wykonujesz dużo prac domowych używając przy tym sporych ilości detergentów, narażasz swoje dłonie i paznokcie na silne działanie substancji żrących w nich zawartych. Wilgoć i substancje chemiczne osłabią paznokcie sprawiając, że stają się one kruche i łamliwe –  chroń je nosząc rękawiczki winylowe. Do prac, w trakcie których nie będziesz mieć styczności z wodą zakładaj rękawiczki bawełniane. Pomoże to chronić paznokcie przed uszkodzeniem i innymi obrażeniami.
   
 • jeśli zdarzyło ci się np. obierać ziemniaki lub wykonywać inne prace, które zabarwiły paznokcie, możesz użyć kwasku cytrynowego z soku z cytryny – działa on jak naturalny środek wybielający.
   
 • nawilżaj paznokcie – twoje paznokcie nie zawierają tłuszczu, więc nie mogą naturalnie trzymać wilgoci. Wypróbuj kremy, które zawierają fosfolipidy, mocznik lub kwasu mlekowy – wszystkie to "substancje utrzymujące wilgoć". Nie zapominaj nawilżyć rąk kremem po każdym umyciu dłoni i po kąpieli (np. wazeliną).
   
 • jeśli Twoje dłonie i paznokcie są wyjątkowo suche dobry efekt nawilżający przynosi moczenie paznokci w podgrzanej  oliwie z oliwek lub nawet zwykłym oleju, z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny. Wypróbować warto również papkę z siemienia lnianego, którego niewielką ilość należy gotować, aż do powstania kleiku i następnie trzymać w nim dłonie przez ok 20 min. Takie kuracje poprawią nawilżenie zarówno paznokci, jak i kondycję skórek wokół nich.
KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!
 • na noc można wcierać w dłonie tłuste kremy do rąk np. z dodatkiem oliwy z oliwek, masła shea lub wykorzystać naturalny miód. Koniecznie należy wtedy nałożyć bawełniane rękawiczki – pościel się nie pobrudzi, a  substancje nawilżające będą mogły wniknąć głęboko w skórę dłoni i paznokcie.
   
 • dbaj o skórki wokół paznokci, gdyż są one ważne dla zachowania zdrowych paznokci. Nie przycinaj ich zbyt radykalnie, gdyż grozi to wystąpieniem infekcji, zwiększeniem podatności na zakażenia. Usuwaj skórki delikatnie.
   
 • zwracaj uwagę na to, czym malujesz paznokcie, i czym to później zmywasz. Szczególnie zmywacze, mogą zawierać kilka szkodliwych składników wysuszających paznokcie. Unikaj wszelkich produktów zawierających formaldehyd, aceton lub toluen, z których wszystkie mogą zaszkodzić zdrowiu paznokci i powodować reakcje alergiczne. Używając zmywacza rób to bardzo oszczędnie, stosując jego minimalną ilość.
   
 • daj paznokciom odpocząć – ciągłe malowanie i traktowanie silnym zmywaczem osłabia płytkę, pozwól im czasem na chwilę „oddechu”.
   
 • jeśli masz problem z obgryzaniem paznokci – staraj się zwalczyć ten nawyk –  Sposoby na obgryzanie paznokci

Piękne paznokcie w zasięgu ręki

Domowe sposoby na paznokcie są tanie, nie zajmują wiele czasu i jednocześnie poprawiają kondycję Twoich dłoni i paznokci. W codziennym zabieganiu warto znaleźć chwilę czasu, by zapewnić sobie elegancką wizytówkę w postaci pięknych i wypielęgnowanych paznokci.