Taniec przed lustrem, pisanie listu do najbardziej niekochanego obszaru swojego ciała, głęboka relaksacja, automasaż oraz kojący głos Wojciecha Eichelbergera…To tylko przykład tego, co nas czeka podczas warsztatów mających na celu zrozumienie i nawiązanie harmonijnej relacji ze swoim ciałem.
Okazuje się, że większość z nas nie odnosi się do swojego ciała w należyty sposób, a powinniśmy traktować je – tu cytat: „przynajmniej tak, jak właściciel swojego średnio lubionego psa”. Warsztaty „Pokochaj swoje ciało” są znakomitą okazją do tego, by poświęcić naszemu ciału nieco uwagi, choć wydawać by się mogło, że żyjemy w czasach, w których znaczenie wyglądu zewnętrznego i utrzymania ciała w dobrej kondycji stało się ważne jak nigdy dotąd. Uprawiamy sporty, zdrowo się odżywiamy i dbamy o atrakcyjny wygląd zewnętrzny (używając mniej lub bardziej naturalnych metod). To wszystko jednak tylko powierzchowne oznaki troski o ciało. Problem tkwi znacznie głębiej – w naszej psychice. Nie rozumiemy, nie akceptujemy i nie doceniamy swojego ciała. Nie znamy jego możliwości.
Podczas warsztatów online prowadzonych przez Wojciecha Eichelbergera – znakomitego psychologa i psychoterapeutę, mamy szansę odkryć, zrozumieć i nawiązać harmonijną relację z własnym ciałem po to, by je pokochać i… odmienić swoje życie, bo nasz stosunek do ciała, jest zarazem naszym stosunkiem do życia.
7 kroków do pokochania własnego ciała
Pierwszym krokiem w tym kierunku jest uświadomienie swojego ciała – odreagowanie długo tłumionych potrzeb i frustracji, co stanowi warunek doświadczenia ciała w pełni i pojednania się z nim. Jednym z ćwiczeń w tej części warsztatów jest zaznaczenie na sylwetce człowieka obszarów, które lubimy i akceptujemy oraz tych, które nam się nie podobają i chcielibyśmy coś w nich zmienić. Mamy też za zadanie napisać list do swojego ciała, używając słów przepraszam, dziękuję, proszę i obiecuję.
Kolejny etap, to likwidacja napięcia i przejście w tryb regeneracji, a to zapewnia nam ruch. Odreagowanie jest możliwe jednak tylko wtedy, gdy nie oznacza przeciążenia organizmu albo rywalizacji – chodzi bowiem o ruch dla samego ruchu.
Po regenerującej aktywności fizycznej przychodzi pora na głęboki relaks. Należy słuchać swojego ciała i – kiedy tego potrzebuje – pozwalać mu, na choćby krótki, odpoczynek. Zdrowy sen, wolne od pracy niedziele i przynajmniej trzytygodniowy urlop w ciągu roku – to niezbywalne prawa naszego ciała. Równie ważny jest głęboki oddech – z wykładu poświęconego tej kwestii dowiadujemy się, jak istotne dla uwolnienia się od stresu i napięcia jest… ziewanie. Tylko oddychając pełną piersią możemy doświadczyć pełnego pojednania z ciałem.
Zapewne większość z nas nieustannie ocenia i krytykuje swoje ciało. Mamy tak wiele zastrzeżeń do własnego wyglądu, że uciekamy od świata zmysłów do wirtualnej krainy fantazji. Tymczasem zmysły pozwalają dostrzec i zachwycić się światem, być tu i teraz, a nie uciekać od rzeczywistości w przeszłość lub przyszłość. Troska i miłość do ciała powinna się przejawiać także w sposobie odżywiania. To co dobre dla ciała, jest dobre także dla umysłu, więc to, co jemy jest niezwykle istotne dla naszego dobrostanu.
Wykłady, ćwiczenia i inspiracje – czyli jak przebiegają warsztaty
Program kursu został zaplanowany na siedem etapów – na każdy z nich możemy poświęcić tydzień. Na początku każdego z nich słuchamy kilkuminutowego wykładu Wojciecha Eichelbergera, a następnie przechodzimy do ćwiczeń. Formuła kursu nie ogranicza się do biernego przyswajania wiedzy, lecz zakłada duże zaangażowanie uczestnika, poprzez liczne ćwiczenia i zadania. Rysujemy, wykonujemy ćwiczenia ruchowe, a nawet krzyczymy i tańczymy przed lustrem. Możemy też liczyć na chwilę wytchnienia i zastrzyk pozytywnej energii dzięki sesjom relaksacyjnym. Wszystko to sprawia, że uczestnikom warsztatów z pewnością nie grozi nuda. Dużym plusem jest przyjazna i intuicyjna nawigacja oraz możliwość sporządzania w trakcie kursu notatek, które można później wydrukować.
Warsztaty z Wojciechem Eichelbergerem to ciekawe i inspirujące doświadczenie – warto z nich skorzystać, by pokochać swoje ciało i cieszyć się pełnią życia.
Autor i uczestniczka warsztatów: Joanna Polańska-Solarz
_________________________
Warsztaty online Wojciecha Eichelbergera dostępne na „Pokochaj swoje ciało”