Większość z nas dodaje ją do herbaty lub używa co jakiś czas, przy przygotowywaniu posiłku. Nie mamy świadomości, że cytrynę można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jakich? 

Nie tylko wykrzywia buzię, ale również bywa bardzo praktyczna.

Warto nie zapominać o niej w trakcie zakupów, dbając jednak, aby wybierać produkt organiczny, z upraw ekologicznych (przynajmniej w przypadku, gdy mamy w planie wykorzystać cytrynę do spożycia). 

I po co mi cytryna?

Cytryna ma wiele zastosowań i warto je znać. Oto przynajmniej niektóre z nich. 

1) Pobudza i dodaje energii —>  woda z cytryną 

2) Usuwa zapachy z lodówki. Nasącz wacik sokiem z cytryny i umieść w lodówce (wcześniej zrób w niej porządek) na kilka godzin.

3) Odśwież deskę do krojenia. Cebula, czosnek itp. zostawiają specyficzny zapach na deskach do krojenia. Aby się go pozbyć i zdezynfekować deskę możesz ją przetrzeć grubym plastrem cytryny lub umyć w jej soku. 

4) Opóźnia starzenie. Sok z cytryny zmniejsza produkcję wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry i jej uszkodzenia.

5) Do mycia owoców i warzyw. Jest naturalnym środkiem dezynfekującym. Możesz wlać sok do specjalnej buteleczki i użyć jako spray – spryskaj owoc i przetrzyj go chusteczką. 

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

6) Na przebarwienia, by rozjaśnić cerę. Po co kupować drogie kremy, gdy można użyć sok z cytryny. Aby rozjaśnić plamy wątrobowe i piegi, możesz nanieść na nie sok, pozostawić na 15 minut, a następnie spłukać skórę wodą. 

7) Czyste i białe paznokcie. Dodaj sok z 1/2 cytryny do 1 szklanka ciepłej wody. Wlej to do miseczki mocz palce w tej mieszaninie ok. 5 minut. 

8) Usuwanie plam z dłoni. Obierałeś młode ziemniaki, zbierałeś jagody – plamy nie chcą się zmyć. Rozcieńcz cytrynę w wodzie i myj w niej dłonie. Odczekaj kilka minut bez spłukiwania, a następnie jeszcze raz umyj je ciepłą wodą z mydłem. Powtarzaj cały zabieg, aż plamy z dłoni znikną. 

9) Skuteczniejsze pranie. Wlej 1 szklankę soku z cytryny do pralki przed praniem. Cytryna ma naturalne działanie wybielające plamy – usunie rdzę i przebarwienia z bawełnianych koszulek i bielizny, zostawiając ubrania świeże i pachnące cytryną. 

10) Odstrasza owady. Masz mrówki w pomieszczeniu? Spryskaj sokiem z cytryny progi w drzwiach i parapety. Następnie rozejrzyj się i wyciśnij sok z cytryny do wszystkich otworów lub pęknięć przy podłodze, w których mrówki zwykle przebywają. Cytryna jest również skuteczna, by odstraszać karaluchy i pchły: wystarczy wymieszać sok z 4 cytryn (wraz ze skórkami) z 2 litrami wody i umyć tym podłogę.

11) Płukanie jamy ustnej sokiem z cytryny. Kwas cytrynowy  zawarty w soku zmienia poziom pH w ustach, zabija bakterie, które powodują nieświeży oddech. Po kilku minutach od takiego zabiegu – należy wypłukać buzię wodą, ponieważ długotrwałe narażenie na działanie kwasu w cytryny może zaszkodzić szkliwu zębów.

12) Na łupież. Wystarczy wmasować dwie łyżki soku z cytryny w skórę głowy i spłukać wodą. Następnie wymieszać w szklance wody jedną łyżeczkę soku z cytryny i spłukać tym włosy. Powtarzać codziennie, aż łupież zniknie.

13) Zdrowy brzuch. Problemy trawienne to jedne z najczęstszych dolegliwości, jakie nas spotykają. Ciepła woda i sok z limonki jest rozwiązaniem większości z nich. Sok z cytryny pomaga oczyścić krew, zmniejsza szanse na niestrawność, zaparcia, eliminuje toksyny z organizmu, zwiększa trawienie.

14) Skaleczenia. Sok zatrzymuje krwawienie i dezynfekuje drobne rany – kilka kropel soku z cytryny nakładamy bezpośrednio na skaleczenie. Można również stosować wacik nasączony sokiem, który mocno przytrzymujemy w miejscu skaleczenia przez minutę.

15) Piękny zapach z kominka. Jeśli w zimie masz możliwość palić w kominku – wrzuć do ognia kilka skórek z cytryny. W pomieszczeniu pojawi się ładny, cytrynowy zapach. 

 

W oparciu o: 45 Cool Uses For Lemons, http://eatlocalgrown.com/article/12501-45-cool-uses-for-lemons.html

 * Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.