Dla niektórych osób jesień jest najpiękniejszą porą roku. Kolory, które nam przynosi, promienie słoneczne migoczące w czerwonych i pomarańczowych drzewach, liście szeleszczące pod nogami – to coś co może urzec. W końcu jednak nadchodzą szare i chłodne dni, które nawet najbardziej optymistycznie nastawioną osobę mogą wpędzić w ponury nastrój.
Pochmurna, deszczowa pogoda jest w stanie wywołać przygnębienie i markotność, a w skrajnych przypadkach nawet depresję. Warto więc z nadejściem jesieni poznać objawy, które wywołać może szaruga i nauczyć się przeciwdziałać skutkom posępnego nastroju.
Jesienna barowa pogoda może spowodować wahania nastroju, wolniejsze reakcje, senność. Zmiany w samopoczuciu to normalny stan większości ludzi o tej porze roku, często określany jako jesienny blues. To normalna reakcja organizmu na brak ciepła i światła słonecznego. Wszystkiego się odechciewa, ludzie wokół wydają się bardziej denerwujący, świat traci barwy. Jak nie dać się jesiennej melancholii, odzyskać energię i radość życia? Sprawdźcie te 10 sposobów na walkę z jesienną chandrą:
Przeanalizuj swoją dietę
Jesień to nie jest dobra pora na odchudzanie. To czas, kiedy należy uzupełniać niedobory witamin, białka i minerałów. Należy jeść produkty stymulujące syntezę serotoniny zwanej hormonem szczęścia, która wpływa na poprawę samopoczucia. Będą to głównie produkty bogate w witaminy z grupy B (np. pieczywo razowe, brązowy ryż, kasza, brokuły) a także te zawierające tryptofan (głównie ryby, sery, chude mięsa, a także pestki dyni i słonecznika czy banany). Przy braku słońca należy również uzupełniać witaminę D. Pomoże również włączenie do diety świeżo przygotowanych soków z marchwi, buraków czy pomarańczy, a także ziołowych herbatek (np. z dzikiej róży, lipy, żeń-szenia).
Nie zapominaj o ruchu
Aktywność fizyczna jest niezbędna, kiedy wydaje się nam, że opadamy z sił, a jesienna szaruga tylko taki stan wspomaga. Mogą to być codzienne spacery czy jogging na świeżym powietrzu, w parku czy lesie – zyska nie tylko ciało, ale też dotlenisz mózg, co znacząco wpłynie na samopoczucie. Warto też wypróbować jogę czy fitness – dostarczając ciału odpowiednią ilość ruchu zyskasz mnóstwo energii do działania.
Zrób sobie mini-wakacje
Lato się skończyło, a wraz z nim sezon urlopowy. Do świąt jeszcze sporo czasu, a przed nami wizja pracy, pracy i pracy. Ale czy musi tak być? Nawet jeśli wykorzystałeś cały urlop, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić sobie coś, co nazywamy city-break, czyli weekendowe mini-wakacje. Wylot last minute do Rzymu czy romantyczny wypad do Kazimierza – taka przerwa w pracy pozwoli oderwać się choć na chwilę od codziennych spraw i doładować baterie. Co ważne, psychologowie są zgodni, że już samo planowanie i oczekiwanie na taką przyjemność potrafi skutecznie podnieść nastrój, dlatego nie tylko weekend, ale już wiele dni przed nim będą okazją do odczuwania radości i podekscytowania.
KURSY ONLINE:
Strefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!
Dostarczaj organizmowi odpowiednią dawkę dziennego światła
Jak wiadomo, jesienią dni stają się coraz krótsze. To powoduje, że dostajemy zbyt mało światła słonecznego, zwłaszcza, że i słońce coraz częściej kryje się za chmurami. Jak więc to zrobić? Postaraj się wstawać wcześnie, aby jak najbardziej wykorzystać światło dzienne. Między 7 a 10 rano postaraj się spędzić przynajmniej pół godziny na dworze nawet w pochmurny dzień, światło dzienne będzie wtedy zdecydowanie bardziej intensywne niż w domu czy biurze.
A może fototerapia?
Jesienna chandra najczęściej ma związek z deficytem światła słonecznego. Reagujemy na niego sennością, zmęczeniem, ogólnym pogorszeniem nastroju. Może warto skorzystać z metody stosowanej w krajach północnych, gdzie w okresie jesienno-zimowym słońca brakować może nawet cały dzień. Mowa o fototerapii, czyli codziennym siedzeniu przed specjalnym silnym źródłem światła. Podczas takiej kąpieli świetlnej można wykonywać różne czynności, jak czytanie, słuchanie muzyki, robótki ręczne. Jeśli bardzo doskwiera ci brak słońca i powoduje on, że czujesz się przybity i przygaszony, warto rozejrzeć się za taką lampą, wcześniej zasięgając opinii swojego lekarza w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań.
Zadbaj o dobry sen
Jesienią częściej budzimy się zmęczeni i ciężej wstać z łóżka. Ponieważ zmrok zapada wcześniej, już wczesnym popołudniem zaczynamy czuć się senni. To powoduje, że zmienia się nasza dzienna rutyna, która źle wpływa na ilość i jakość snu. Czasem bowiem pozwalamy sobie na drzemkę zbyt późno bądź sięgamy po kawę na pobudzenie i nie potrafimy potem długo zasnąć. Zadbaj o to, by budzić się i chodzić spać o określonej godzinie, czyli o swój dobowy zegar biologiczny. Nie przejadaj się przed snem, przewietrz pokój, przed snem zrezygnuj z przebywania przed ekranem telewizyjnym bądź komputerowym, zadbaj o wygodę (zmień poduszkę bądź kołdrę, jeśli nie jest ci wygodnie), weź ciepłą kąpiel.
Dostarczaj sobie dawkę codziennych atrakcji
Samopoczucie na pewno się nie poprawi, jeśli każdy twój dzień będzie wyglądał tak samo: praca-zakupy-dom-telewizja. Postaraj się dać sobie coś, co uatrakcyjni dzień, sprawi ci szczególną przyjemność, będzie promykiem słońca w pochmurny dzień. To może być coś prozaicznego, jak kino, teatr czy po prostu spotkanie z przyjaciółmi poza domem, ale też coś nowego, jak wybranie się na ściankę wspinaczkową czy zajęcia z ceramiki. Nie poddawaj się zniechęceniu i obniżonemu nastrojowi. Skulenie się pod kocem przed telewizorem jest łatwe, ale nie pomoże pokonać jesiennej niemocy. Zmuś się do codziennych mniejszych lub większych wyzwań, dzięki którym poczujesz się lepiej.
Nie zapominaj – śmiech to zdrowie
Nic tak nie powoduje wydzielania wywołujących dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie endorfin jak dobry śmiech. Nie szczędź więc sobie powodów do śmiechu – obejrzyj ulubiony sitcom, wybierz się do kina na dobrą komedię lub do klubu na stand-up, zaproś rozrywkowych przyjaciół na kolację. Badania potwierdzają, że już nawet myślenie o śmiechu poprawia samopoczucie – szukaj więc powodów do radości, a na pewno wprawisz się w wesoły nastrój i zapomnisz o jesiennej melancholii.
Doceń siłę medytacji
O medytacji można opowiadać długo. W największym skrócie medytacja pomaga uwolnić się od konkretnych negatywnych stanów związanych z ciałem, jak depresja czy bezsenność, ale daje też szczególny spokój umysłu i płynącą z tego radość. Jeśli dopadła cię prawdziwa jesienna chandra, zanim sięgniesz po środki farmakologiczne wypróbuj siły medytacji, a z pewnością skorzystasz z jej dobrodziejstw.
Ciesz się tym, co dobrego daje jesień
Szaruga i plucha – tak. Ale też nowa paleta barw, leżące w parku kasztany, okazja do kupienia sobie nowej modnej kurtki czy szala – to rzeczy, które mogą wprawić w dobry nastrój. Ważne, by nauczyć się dostrzegać to, co pozytywne. Dlatego warto wyjść z domu kiedy to tylko możliwe, nazbierać liści na bukiet, kasztanów i żołędzi, aby zrobić z pociechą jesienne dekoracje do pokoju, wypróbować w kałużach nowe kalosze. Po prostu odnaleźć w sobie odrobinę dziecka.