Jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu jest magnez, często nazywany też pierwiastkiem życia. Kiedy zacząć suplementować magnez? Tabletki (duża dawka) powinny być przyjmowane już w momencie zaobserwowania pierwszych objawów niedoboru magnezu, takich jak przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość czy problemy z koncentracją.

Utrzymywanie jego prawidłowego poziomu jest bardzo istotne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy stres, nieprawidłowa dieta, używki, alkohol oraz papierosy sprzyjają powstawaniu jego niedoborów.

Magnez – stres i inne czynniki wpływające na jego poziom w organizmie

Jak już zostało wspomniane, magnez odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego ciała. Znany jest głównie ze swojego pozytywnego wpływu na kurczenie się mięśni i łagodzenie bóli wywoływanych przez skurcze mięśni gładkich, np. bóli menstruacyjnych, a także poprawę koncentracji i pamięci. Jednak wspiera on także prawidłową pracę naszego serca, zmniejszając w ten sposób ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz mechanizmy obronne naszego organizmu. Bierze on również udział w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów, umożliwiając dostarczanie energii do wszystkich najważniejszych organów. Nie należy także zapominać o tym, że jony magnezu biorą udział w procesach trawienia i przebudowy kości, zmniejsza ryzyko astmy, cukrzycy oraz kamicy nerkowej. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele czynników wpływa niekorzystnie na poziom magnezu w naszym organizmie:

  • Nieprawidłowa dieta, obfitująca w wysoko przetworzone produkty, zawierające spore ilości fosforanów oraz kwasów tłuszczowych, które obniżają przyswajalność magnezu. Podobnie działają również duże ilości białka oraz wapnia. Gotowanie warzyw również wypłukuje z nich spore ilości magnezu.
  • Silny stres – magnez w tym wypadku zużywany jest na procesy polegające na złagodzeniu negatywnych skutków jego działania w organizmie.
  • Używki – alkohol, kawa, herbata, napoje energetyczne i inne produkty z kofeiną. Są one silnie moczopędne, przez co przyspieszają wypłukiwanie magnezu z organizmu.
  • Leki zmniejszające przyswajalność magnezu z diety – środki uspokajające, antybiotyki, preparaty moczopędne i przeczyszczające, a nawet antykoncepcyjne tabletki hormonalne.
  • Nawozy sztuczne sprawiające że plony są dużo bardziej ubogie w magnez.
  • Woda pitna o niskim stężeniu magnezu.
  • Choroby jelit, takie jak zespół krótkiego jelita czy tętnicy krezkowej, które powodują zaburzenia wchłaniania magnezu.
  • Restrykcyjne diety.

 

DLaczego magnez jest ważny

Najbardziej na objawy braku magnezu narażone są przede wszystkim osoby ciężko pracujące fizycznie, gdzie intensywna praca mięśni zużywa zgromadzony w organizmie magnez. Stres w życiu prywatnym lub zawodowym, a także intensywna praca umysłowa, taka jak w przypadku naukowców, studentów a nawet uczniów również stanowi poważne zagrożenie. Na niedobry narażone są również kobiety w ciąży lub w okresie menopauzalnym, kiedy to w ich organizmie zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne.

Objawy niedoboru magnezu

O niedoborze magnezu mówimy wtedy, kiedy stężenie magnezu we krwi jest niższe niż 0,65 mmol/l. Jednak należy pamiętać o tym, że jony magnezu obecne są przede wszystkim wewnątrz komórek, dlatego też często obserwuje się objawy niedoboru jeszcze zanim stężenie we krwi ulegnie obniżeniu. O jakich objawach mowa? To przede wszystkim:

– bóle głowy,

– bóle stawowe,

– przewlekłe zmęczenie,

– problemy ze snem,

– spadek odporności,

– rozdrażnienie,

– trudności w skupieniu się,

– nerwowość,

– drżenie powiek i rąk,

– mimowolne skurcze łydek,

– kruche włosy i paznokcie.

Są one jednak wyjątkowo mało specyficzne, dlatego też często są ignorowane, albo uznawane za skutek innych czynników, takich jak chociażby choroba czy przepracowanie. Jednakże brak podjęcia odpowiednich działań i wdrożenia suplementacji może prowadzić do ich pogłębienia i wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak:

– kołatania serca,

– nerwobóli,

– próchnicy,

– migren,

– bezsenności,

– wzmożonej łamliwości kości,

– rozchwiania emocjonalnego,

– agresji,

– stanów depresyjnych.

Jednym z najbardziej uciążliwych objawów są wspomniane skurcze mięśni, a także bolesne miesiączki, stanowiące częsty objaw niedoboru magnezu u kobiet w okresie rozrodczym. Niedobory magnezu mogą również wpływać niekorzystnie na starania o potomstwo. U kobiet utrudniają bowiem donoszenie ciąży, a u mężczyzn powodują zmniejszenie ruchliwości plemników.

Dlaczego warto stosować magnez w tabletkach?

Patrząc na to, jak negatywne skutki niesie za sobą niedobór magnezu, regularnie stosowany magnez w tabletkach wydaje się być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jest on polecany zwłaszcza osobom, które nie są w stanie dostarczyć odpowiednich ilości tego pierwiastka wraz z dietą. W zależności od tego, czy obserwujemy u siebie objawy niedoboru czy też nie, można stosować dwa schematy jeśli chodzi o magnez tabletki – duża dawka przy widocznych niekorzystnych objawach i mniejsza jako działanie profilaktyczne. Uznaje się, że średnio w organizmie człowieka powinno znajdować się 1000 mmoli magnezu, co sprawia że dzienne zapotrzebowanie wynosi około 14 mmol. Ze względu na możliwość wydalenia magnezu przez nerki, powinno się jednak dostarczać większe ilości, mniej więcej 20 mmoli na dobę. Oczywiście dokładnie zbilansowana dieta jest w stanie pokryć w całości to zapotrzebowanie. Dobrze przyswajalny magnez w dużych ilościach zawierają:

– warzywa liściaste np. szpinak, natka pietruszki,

– orzechy (migdały, nerkowce, orzeszki ziemne, orzechy włoskie) oraz pestki dyni,

– produkty pełnoziarniste oraz ciemne pieczywo,

– gorzka czekolada i kakao,

– przetwory mleczne tj. sery żółte,

– fasola i inne warzywa strączkowe,

– słodkie ziemniaki.

 

W czym występuje magnez

Należy jednak pamiętać, że dużą rolę w przyswajaniu magnezu odgrywa odpowiednia obróbka wspomnianych składników. Wchłanialność magnezu znacznie obniża np. gotowanie potraw, popijanie sokami owocowymi, napojami gazowanymi lub alkoholem (nawet o 75%!). Z kolei korzystnie wpływa dodatek w formie białka zwierzęcego. Z tego względu zwłaszcza osoby prowadzące intensywny tryb życia powinny zadbać o dodatkowe dawki magnezu.

Jaki magnez w tabletkach wybrać?

W aptekach znajdziemy wiele różnych produktów z magnezem, zarówno w formie leku jak i suplementu diety. Jak więc wybrać ten najbardziej odpowiedni? Wszystko zależy tak naprawdę od naszego stanu zdrowia. Jeżeli zależy nam na zlikwidowaniu objawów niedoboru magnezu, warto wybrać produkty o statusie leków. Zawierają one wysokie dawki magnezu w formie cytrynianu, mleczanu lub asparaginianu, a także dodatkowo witaminę B6, dzięki czemu charakteryzują się wysoką przyswajalnością. Ponadto zostały one poddane dokładnym testom, a ich skuteczność przy stosowaniu zgodnie z informacją na ulotce została udowodniona. Często zawierają one magnez naturalnego pochodzenia, który najdłużej zostaje w jelicie cienkim, gdzie zachodzi przyswajanie magnezu z pożywienia. Są one również dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problem z łykaniem dużych ilości tabletek.

Z kolei magnez w tabletkach o statusie suplementu zawiera zazwyczaj mniejsze dawki jednorazowe, przez co aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez należy łykać kilka sztuk na raz. Ze względu na brak rygorystycznych wymagań odnośnie wprowadzania tego typu produktów na rynek i nadzoru ze strony inspektoratu farmaceutycznego, zawierają one niejednokrotnie dużo słabiej przyswajalny, syntetyczny magnez. Są one więc dobrym rozwiązaniem jedynie wtedy, kiedy suplementacja ma mieć działanie profilaktyczne a nie lecznicze.

Warto również pamiętać o tym, że suplementacja magnezu raczej nie grozi przedawkowaniem, bez względu na wybrany preparat. Wyjątek stanowią jedynie osoby z zaburzeniem jego metabolizmu lub niewydolnością nerek, które powinny zachować szczególną ostrożność i wielkość dawki skonsultować z lekarzem. Uzupełnienie poziomu magnezu wymaga dużo czasu i cierpliwości, jednak systematycznie stosowany magnez w tabletkach z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

***

Źródła:

  • http://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/nr%204/Bromatologia%204_2015%20s%20677-689%20art%2011.pdf
  • https://journals.viamedica.pl/arterial_hypertension/article/view/38318/26939
  • https://wylecz.to/na-nerwy-i-stres/jaki-magnez-wybrac/
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/706,znaczenie-magnezu-w-praktyce-lekarskiej-czesc-i-przyczyny-i-objawy-zaburzen-gosp.html

 

PRZECZYTAJ TEŻ:
kąpiel Dezodorant lub kąpiel na niedobór magnezu – czemu nie?
Stress Free