Dieta wegetariańska nie jest odkryciem dzisiejszych czasów, ale ma już cztery tysiące lat. Narodziła się 2000 lat p.n.e. na terenie obecnych Indii, by następnie stać się filozofią życia i żywienia milionów ludzi na całym świecie. Co takiego ma w sobie wegetarianizm, że nie przemija? 

Wegetarianizm to nie tylko moda, ale przede wszystkim sposób na zdrowie, a nawet dłuższe życie. Najnowsze badania naukowe są niezaprzeczalne. Z raportu, który został opracowany przez australijskich naukowców wynika, że:

 

  • Wegetarianie są szczuplejsi, niż osoby spożywające produkty pochodzenia zwierzęcego. Różnica wynosi nawet jeden do pięciu punktów w skali BMI.
  • Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości i chorób nowotworowych.
  • Osoby spożywające regularnie owoce, warzywa i rośliny strączkowe są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie udaru mózgu, nadciśnienia oraz chorób oczu.

 

Wnioski australijskich naukowców znajdują również potwierdzenie w badaniach prowadzonych w innych częściach świata, np. w Stanach Zjednoczonych. Jak wykazały różne doświadczenia naukowe, dieta bogata w warzywa i owoce, wykluczająca całkowicie mięso potrafi cofnąć zaistniałe zmiany miażdżycowe i hamuje postęp choroby, bez stosowania leków. Co najważniejsze, w doświadczeniach ustalono, że takich efektów nie uzyskano u pacjentów, którym zaordynowano standardowo zalecaną dietę, która ogranicza spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz chudego mięsa i ryb.

Amerykańskie środowisko naukowe mocno wierzy w dobroczynną moc bezmięsnej diety, która według nich jest zdrowa i bezpieczna dla wszystkich grup wiekowych również dla kobiet w ciąży.  

Wegetarianizm i jego oblicza

Czy wiesz, że istnieje kilka odmian wegetarianizmu? Niektórzy wegetarianie w swojej diecie dopuszczają ryby. Inni natomiast – wykluczają nie tylko je, ale również wszelkie produkty odzwierzęce.

  • Weganizm wyklucza wszelkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, również mleko, sery, jaja, niektórzy rezygnują także z miodu.
  • Laktoowowegetarianizm jest dietą bez mięsa, ale z produktami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak: nabiał, jajka, miód.
  • Laktowegetarianizm jest to dieta, która oprócz mięsa jadłospis nie przewiduje jajek, można jednak sięgać po mleko i jego przetwory.
  • Owowegetarianizm to dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie jajka.
  • Witarianizm jest to spożywanie wyłącznie produktów świeżych, nieprzetworzonych i niegotowanych np. żadnej kawy, herbaty, zup. Czytaj więcej Zalety raw food, czyli surowa dieta wkracza na stoły
  • Frutarianizm wyklucza oprócz mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego również owoce i warzywa, których zerwanie uśmierciłoby roślinę np. sałatę. Frutarianie żywią się wyłącznie produktami naturalnymi, których pozyskanie nie wymaga „zabicia” rośliny.

Dieta bez mięsa?

A co z argumentami zwolenników tradycyjnego sposobu odżywiania, którzy mówią o cennym białku, którego może dostarczyć organizmowi tylko mięso? Badania dowodzą, że są to opinie znacznie przesadzone.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie mięsa, szczególnie czerwonego, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób nowotworowych, m.in. jelita grubego. Z kolei nasycone kwasy tłuszczowe obecne w znacznych ilościach w produktach pochodzenia zwierzęcego sprzyjają schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.

Okazuje się również, że wyrzeczenie się mięsa nie jest wyborem na zasadzie coś za coś. Wykluczenie go z diety wcale nie musi oznaczać rezygnacji z cennego białka, niezbędnego do naprawy uszkodzonych tkanek i budowy nowych komórek. Budulca tego dostarczą nam także produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza nasiona roślin strączkowych, i to spożywane nawet w stosunkowo niewielkich ilościach (np. kobieta potrzebuje około 46 g białka dziennie. Większość zapotrzebowania pokrywa już jedna porcja, czyli 1 kubek  ciecierzycy).

Co więcej, mitem okazuje się pokutujące w naszym kraju stanowisko, jakoby spożycie białka powinno być wysokie (koło 100 g dziennie). Raporty naukowe mówią, że zapotrzebowanie dorosłej osoby na ten składnik pokarmowy jest o wiele niższe i wynosi około 50 g dziennie. Najnowsze badania dowodzą także, że to nie tyle ilość białka w diecie jest ważna, co bilans aminokwasów, a szczególnie ich rodzaj. Angielscy naukowcy udowodnili, że to właśnie aminokwasy (w szczególności metionina) wpływają na zdrowie, płodność oraz żywotność. Bogatym źródłem metioniny są nasiona sezamu, orzechy brazylijskie oraz produkty zbożowe (np. kiełki pszenicy), a tych przecież w diecie wegetariańskiej nie brakuje.

Natomiast Kalifornijscy naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy nie jedzą mięsa, wydłużają sobie życie średnio o 3,5 roku. Dodatkowo, cieszą się lepszym samopoczuciem i są  bardziej optymistycznie nastawieni do świata.

ZOBACZ TEŻ:
Produkty diety wegańskiej7 produktów niezbędnych w kuchni weganina
Barbara Krawczyk