Szczęście to jedynie wybór – wiele osób powtarza te słowa z tak wielką siłą i tak autentycznym przekonaniem, że jestem pewna, że mają one dla nich wielkie znaczenie.

Jest to również jedna z najbardziej powszechnych opinii dotyczących szczęścia. Rozumiem, co owo stwierdzenie oznacza, jednak muszę przyznać, że bardzo trudno było mi wprowadzić tę zasadę do mojej codziennej rzeczywistości. Ktoś kiedyś powiedział do mnie: „Wiesz, budzę się rano i decyduję, że jestem szczęśliwa.“ Naprawdę!? Ja tak nie potrafię. To… zbyt trudne.

W moim przypadku lepiej sprawdza się inny sposób. Wolę określić, jakie zmiany w moim życiu sprawią, że będę szczęśliwsza, a następnie zdecydować o wprowadzeniu tych zmian do mojego życia. Ta sama koncepcja, tylko trochę inny sposób jej realizacji. I tak, na przykład, kiedyś zdałam sobie sprawę, że poranki w naszym domu nie były fajne. Nasz ranek był pełen pośpiechu, kłótni, narzekania i marudzenia, zupełnie nie taki, jaki chciałam żeby był.

Więc postanowiłam:

 • wstawać wcześniej niż reszta rodziny, by mieć wystarczająco dużo czasu na ubranie siebie zanim zacznę pomagać całej reszcie w przygotowywaniu się do wyjścia, co z kolei oznaczało, że musiałam…
   
 • kłaść się wcześniej spać, by wstać wypoczęta o 6.00 rano, i jeszcze..
   
 • ogarnąć wieczorem mieszkanie, bym nie musiała rano w pośpiechu szukać wszystkiego i porządkować mieszkania przed wyjściem
   
 • pilnować samą siebie, by nie wydzierać się na dzieciaki i nie powtarzać po kilka razy: „Załóż buty!” „Spakowałeś tornister?”
   
 • żegnając się z mężem dawać mu prawdziwie czułego buziaka na „do widzenia”.

Z mojego punktu widzenia łatwiej jest podejmować właśnie takie decyzje i zmiany w codziennym życiu, niż powiedzieć sobie, że decyduję, że jestem szczęśliwa. Lepiej sobie radzę, kiedy dokładnie sprecyzuję swoje postanowienia.

A Ty? Potrafisz wybrać szczęście?

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Gretchen Rubin jest autorką bestsellerów; jej książka p.t: "The Happiness Project" jest czymś w rodzaju sprawozdania dotyczącego roku z jej życia, kiedy poddawała testom twierdzenia zawarte w wielowiekowych prawdach, współczesnych badaniach naukowych oraz codziennych radach, dotyczących tego, jak być szczęśliwszym – szczęśliwie, jej książka znalazła się na I miejscu listy Bestsellerów New York Timesa.

Zobacz stronę autorki: http://www.happiness-project.com/