Bzyczą nam nad głową szukając miejsca, gdzie można się wessać – komary, mimo że takie małe potrafią nieźle uprzykrzyć nam życie. Ranki po ich ugryzieniu swędzą niemiłosiernie, a rozdrapane potrafią trudno się goić. Jak się bronić przed tymi krwiopijcami? Zrób spray według przepisu Ewy z Zielonego Zagonka i odkryj eko-sposób na komary!

Wiele komercyjnych środków przeciw komarom, kleszczom i innym insektom zawiera dwuetylotoluamid (DEET) i naprawdę powinniśmy się zastanowić, kiedy sięgamy po produkt go zawierający. Według Duke University Medical Center [1] DEET jest składnikiem, który w wyniku 30 letnich badań nad tym pestycydem pokazał, że może on prowadzić do zaburzeń układu nerwowego. Nie może on być stosowany na noworodkach oraz absolutnie nie może być konsumowany.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Szczury spryskane DEET w takiej samej proporcji jak ludzie używający sprayów owadobójczych, miały widoczne problemy z kontrolą i koordynacją mięśni. Wspominany środek chemiczny, jest zaplanowany do krótkotrwałego i sporadycznego użycia, jeśli jednak mieszkasz na Mazurach i komarów Ci dostatek, to omijaj go szerokim łukiem! DEET bardzo dobrze wchłania się w skórę i dostaje się do krwioobiegu dość szybko, a jeszcze szybciej kiedy użyjesz filtra przeciwsłonecznego, który zawiera oksybenzon. DEET ma bardzo charakterystyczny zapach, dlatego producenci używają sporej dawki syntetycznych perfum, aby go ukryć. DEET pod żadnym pozorem nie powinien być konsumowany – co więc z dziećmi w wieku 1 roku, które wszystko wkładają do buzi?

Jak zrobić spray na komary?

Będziesz potrzebować:
  • po garści melisy, mięty i rozmarynu, kocimiętki (kocimiętka jest 10 razy silniejsza w odstraszaniu owadów niż DEET)
  • 1 szklanka wody destylowanej/przegotowanej bądź też ocet jabłkowy (wolę drugą opcję gdyż ocet jabłkowy świetnie wpływa na naszą skórę, łagodzi podrażnienia, zaś zapach szybko mija)
  • 1 cytryna (jeśli używasz wody destylowanej)

 

Przepis - spray na komary

 

Wykonanie krok po kroku:
  1.  Porwij zioła na małe kawałki (nie używaj metalu do tej czynności) wsyp do słoika i zalej wszystko octem/gorącą wodą.
  2. Jeśli używasz wyłącznie wody, zagotuj ją, zalej nią zioła, zakręć słoik i pozostaw na 30 minut. Pod sam koniec odcedź sok z cytryny oraz zioła, wlej do atomizera i już.
  3. Jeśli używasz octu, pozostaw całą mieszaninę wraz z ziołami na co najmniej tydzień, w ciemnym i chłodnym miejscu, co jakiś czas należy nią wstrząsnąć. Następnie przecedź przez sitko i wlej do atomizera.
 
Spray na komary najlepiej trzymać w lodówce, jeśli używasz wody i cytryny. Natomiast, jeśli wykorzystałaś/eś do przepisu ocet, może on stać minimum pół roku w lodówce lub 3 miesiące poza nią. Używasz jak perfum – czyli na nadgarstki, uszy, pachy i pod kolana. Powtarzaj aplikacje co 1 do 2 godzin.
 
 
[1] DUKE (2004) Duke Pharmacologist Says Animal Studies on DEET’s Brain Effects Warrant Further Testing and Caution in Human Use. Źródło: http://www.dukehealth.org/health_library/news/5500