Większość z was słyszała o occie jabłkowym, jednak zapewne nie wiecie, że jest on używany od setek, jeśli nie tysięcy lat. W rzeczywistości, Hipokrates (ojciec medycyny) używał tego octu już około 400 lat p.n.e. doceniając jego prozdrowotne właściwości.

Nawet dziś, wiele osób używa octu jabłkowego w gospodarstwie domowym. Coraz więcej ludzi zauważa jego niesamowite korzyści dla zdrowia. Ocet jabłkowy jest czymś, co można polecić nie tylko jako lekarstwo, ale również jako środek zapobiegawczy, chroniący przed chorobami.

Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy jest produktem fermentacji. Jest to proces, w którym cukry znajdujące się w żywności są rozkładane przez bakterie i drożdże. W pierwszym etapie fermentacji cukry są przekształcane w alkohol. Następnie, jeśli alkohol fermentuje nadal – powstaje ocet. Ocet może powstać z różnego rodzaju rzeczy – owoców, warzyw i ziaren. Ocet jabłkowy, jak sama nazwa wskazuje powstaje z jabłek. 

Jaki rodzaj jest najlepszy?

Podczas zakupu octu zawsze upewnij się, że w produkcie unosi się osad. Jest to dowodem na to, że ​​nie został on poddany destylacji, która usuwa wiele pożytecznych składników odżywczych. Nie daj się zwieść jasnej imitacji, bo jej spożycie przynosi niewiele korzyści. Jeśli możesz znaleźć produkt ekologiczny, to nawet lepiej! To zapewnia jakość, bez dodanych środków chemicznych i konserwantów.

Obecnie wiele sklepów ekologicznych oferuje niefiltrowany i niepasteryzowany produkt. Cena to około 15 zł za 750 ml octu jabłkowego.

Niektóre korzyści ze stosowania octu jabłkowego

  • Zapobiegnie kamieniom pęcherza i infekcjom układu moczowego
  • Wzmocnienie systemu immunologicznego
  • Poprawa kondycji fizycznej
  • Łagodzenie objawów zapalenia stawów i dny moczanowej
  • Ograniczenie infekcji w obrębie zatok i gardła
  • Obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu
  • Leczenie trądziku
  • Ochrona przed zatruciem pokarmowym
  • Pobudzenie metabolizmu, co wspomaga utratę wagi
  • Wspomaganie trawienia i leczenie zaparć
  • Zapobieganie zmęczeniu mięśni po ćwiczeniach
  • Zwalczanie alergii u ludzi i zwierząt

Jeśli cierpisz na "zgagę" możesz dodać kilka łyżeczek octu do szklanki z wodą w celu złagodzenia jej objawów.  Jest to znacznie lepsza alternatywa dla niektórych leków dostępnych na rynku.

Kilka zastosowań octu jabłkowego

Nieświeży oddech

Ze względu na swoje właściwości kwasowe, ocet jabłkowy stanowi znakomite lekarstwo na nieświeży oddech. Wystarczy dodać 1/2 łyżki octu do szklanki wody i płukać gardło takim roztworem – trzymając w ustach po 10 sekund, aż do chwili, gdy szklanka będzie pusta.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Zapach ciała

Ocet jabłkowy jest skutecznym lekarstwem na przykry zapach ciała, gdyż zmienia poziom pH skóry na taki, w którym giną bakterie powodujące nieprzyjemną woń. 

Skórę pod pachami możesz natrzeć rano nierozcieńczonym octem jabłkowym (za pomocą wacika). Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach stóp, należy wypełnić miskę ciepłą wodą i wlać 1/3 kubka octu jabłkowego – w takim roztworze moczy się stopy raz w tygodniu, przez 15 minut.

Utrata wagi

Chociaż nie wiadomo dlaczego, wiele osób twierdzi, że ocet jabłkowy wspomaga utratę wagi. Niektóre teorie sugerują, że ocet pomaga przyspieszyć metabolizm, podczas gdy inni sugerują, że spala kalorie. Szereg dietetyków wierzy również, że połączenie witaminy B6 i lecytyny z octem jabłkowym jest bardzo skuteczne w odchudzaniu. Sugerowanym środkiem jest połączenie – 2 łyżeczek octu ze szklanką wody. Taką miksturę należy pić przed każdym posiłkiem lub sączyć powoli przez cały dzień.

W zgodzie z naturą

To tylko kilka z wielu korzyści płynących ze stosowania octu jabłkowego. Warto się nad nimi zastanowić, bo czasem proste rozwiązana są o wiele lepsze i skuteczniejsze niż środki chemiczne. Nie trujmy się, gdy w zasięgu ręki mamy naturalne rozwiązania.
 

Jak zrobić ocet jabłkowy – przepis

ZOBACZ TEŻ:
ocetOcet jabłkowy – zastosowanie
Stress Free

 

W oparciu o –  Jordan & Kyla Miller  The Health Aspects of Apple Cider Vinegar

 

Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.