W ciągu ostatnich lat coraz częściej mamy do czynienia z rodzinami, w których dzieci wychowywane są tylko przez jedno z rodziców. Życie w takim układzie może być bardzo stresujące zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Wyzwania stojące przed rodzicem, który z różnych względów zmuszony jest do  wychowywania dziecka w pojedynkę, są olbrzymie.

Nagle wszystkie obowiązki związane z domem spadają na barki jednej osoby. Musi ona sama radzić sobie z codziennymi problemami, jest zmuszona do samodzielnego podejmowania decyzji, jest odpowiedzialna za życie i zdrowie dziecka, nie tylko fizyczne, ale też emocjonalne. Nowa sytuacja, w której znajduje się taki rodzic to konieczność radzenia sobie z nieznaną dotychczas presją i stresem. Rodzic musi bowiem zapewnić dziecku wsparcie, podczas gdy sam najprawdopodobniej czuje się samotny, opuszczony i potrzebuje pomocy.

 

Jakim problemom musi stawić czoła samotny rodzic?

– konflikty z drugim rodzicem dotyczące dzieci (podział obowiązków, zaniedbywanie obowiązków, sprawy finansowe, kwestie wychowawcze, manipulowanie dzieckiem)

– trudności w relacjach z byłym partnerem (budowanie nowej relacji, konieczność kontaktów ze względu na dziecko, wzajemne obwinianie się za rozwód, zazdrość)

– kwestie wychowawcze (zapewnienie dziecku odpowiednich wzorców, zapobieganie manipulowaniu i faworyzowaniu któregoś z rodziców, przenoszenie żalu na dziecko, wsparcie dziecka w nowej sytuacji, unikanie rozpieszczania)

– poinformowanie dziecka o rozstaniu rodziców/śmierci jednego z rodziców

– miłość do dziecka z nieplanowanej ciąży/ciąży z gwałtu

– stres związany z koniecznością radzenia sobie ze wszystkim w pojedynkę

– nowa rodzina (wprowadzanie nowych osób do rodziny, relacje dziecka z nowym partnerem rodzica, z dziećmi partnera)

 

Samodzielne rodzicielstwo wiąże się z szeregiem trudności, z którymi trudno sobie radzić samemu. Aby stawić czoła nowej sytuacji, warto sięgnąć po wsparcie ze strony przyjaciół i rodziny. Nieoceniona może się też okazać się pomoc psychologa, który zapewni profesjonalne wsparcie i pomoże odnaleźć się w nowej roli.  

 

Warto skorzystać z pomocy psychologa

Z myślą o wszystkich osobach, które samodzielnie wychowują dzieci i czują, że potrzebują wsparcia, m.in. po rozwodzie, po rozstaniu z partnerem, po śmierci partnera lub tych, które świadomie wybrały wychowanie dziecka w pojedynkę, wybitny psycholog Wojciech Eichelberger opracował poradnik online, którego celem jest pomoc rodzicom w rozwiązywaniu problemów, budowaniu dobrych relacji i unikaniu zachowań, które mogą bardzo negatywnie odbić się na nich samych i na ich dzieciach.

 

www.SamodzielneRodzicielstwo.pl

 

Co znajdziesz w poradniku?

Poradnik w formie przystępnych nagrań wideo porusza kwestie dotyczące problemów, które mogą pojawić się w rodzinie, gdzie dzieci wychowywane są tylko przez jedno z rodziców. Psycholog odpowiada na pytania, które na co dzień zadają mu zatroskani rodzice zmagający się z trudnościami i przeciwnościami losu, zaburzonym poczuciem bezpieczeństwa, konfliktami, poczuciem winy, a także nierzadko agresją u dziecka.

 

Wejdź na www.SamodzielneRodzicielstwo.pl i sprawdź, jak możesz pomóc sobie i dziecku.

 

Wojciech Eichelberger zdjęcieWojciech Eichelberger

Wybitny psychoterapeuta, coach, trener z wieloletnim doświadczeniem. Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) w Warszawie, który zajmuje się m.in. profilaktyką przeciążenia i wypalenia stresem. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Autor i współautor wielu popularnych książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości (m.in.: „Jak wychować szczęśliwe dzieci”, „Pomóż sobie, daj światu odetchnąć”, „Kobieta bez winy i wstydu”, „Zdradzony przez ojca”, „Siedem boskich pomyłek”, „Ciałko”, „Krótko mówiąc”, „Mężczyzna też człowiek”). Wiele spośród nich trafiło na listy bestsellerów.