ARCHIWUM

Czy warto "włączyć" świadome rodzicielstwo i jaki to ma sens? Jakie atrakcje czekają na rodziców i dzieci w ramach festiwalu Kontakt? Na pytania odpowiadają Karolina Siwek i Kinga Stolarska – organizatorki Kontakt Festiwal w Sopocie. 

Joanna Wilgucka: Na Państwa stronie możemy przeczytać: „Kontakt Festiwal to przestrzeń stworzona przez Rodziców z myślą o Rodzicach, którzy chcą od życia więcej”. No właśnie – czym jest to „więcej”? 

Karolina Siwek: Owe „więcej” to chęć dzielenia swoich pasji wraz z dzieckiem, to pokazywanie dziecku, jak korzystać z różnych form aktywności, różnych obszarów życia, poprzez kulturę, sztukę po muzykę i dobrą literaturę. To coś „więcej”, niż rozmowa podczas powrotu ze szkoły czy przedszkola, to bycie z dzieckiem w różnych sytuacjach, odnajdywanie w tym radości, to poszerzanie horyzontów swoich i dziecka. 

Kinga Stolarska: Owe „więcej” to również niezgoda na rezygnację z siebie i własnych potrzeb w procesie stawania się rodzicem – z własnych pasji, zainteresowań, marzeń. To postrzeganie rodzicielstwa jako obszaru do rozwoju osobistego, zdobywania nowych umiejętności i pracy nad sobą i relacją z najbliższymi. W końcu owo „więcej” to świadomy wybór własnej drogi do rodzicielstwa, nie zgadzanie się na gotowe rozwiązania i utarte schematy.
 

  • Skąd pomysł na organizację tego typu festiwalu? 

 

Kinga Stolarska: W skrócie – z braku wyboru, potrzeby rozwoju oraz chęci stworzenia przestrzeni, w której każdy człowiek  – zarówno ten mały jak i ten duży – czułby się równie ważny.

Karolina Siwek: Jako młode mamy miałyśmy problem ze znalezieniem wydarzenia, które nie byłyby spotkaniem sprzedażowym czy produktowym, a które stanowiłyby ważne źródło informacji i inspiracji dla rodziców. Wydarzenia, które stwarzałoby okazję do rozwijania umiejętności rodzicielskich oraz podpowiadało, jak twórczo spędzać z dziećmi czas. W ten sposób zrodziło się marzenie o stworzeniu festiwalu dla rodziców i dzieci, podczas którego właśnie dobry kontakt z dzieckiem, ale też z samym sobą – byłby najważniejszy. Kontakt Festiwal to jedyny festiwal w Polsce, który skierowany jest do rodziców i do dzieci.
 

  • Jakich wydarzeń możemy się spodziewać w jego ramach?

 

Karolina Siwek: Jako, że pierwsza edycja Kontakt Festiwalu była bardziej muzyczna, bo gościliśmy i Melę Koteluk i Wojtka Mazolewskiego wraz z Igorem Faleckim, tym razem postanowiliśmy postawić na kabaret. Specjalnie dla nas – dla naszych dużych i małych uczestników – program dla dorosłych i program dla dzieci zagra Kabaret Hrabi. Ponadto odbędą się liczne spotkania i warsztaty dla rodziców, a także warsztaty  projektowania, szyciowe, taneczne, na które zapraszamy dzieci wraz z rodzicami. Stałym punktem Festiwalu są Bliskie spotkania z książką, czyli cykl warsztatów inspirowanych literaturą dla dzieci, a także kiermasz Mamuszki, na którym to kreatywne, przedsiębiorcze Mamy zaprezentują się ze swoją twórczością. 

KURSY ONLINE:
samotne-rodzicielstwoSamotne Rodzicielstwo
Praktyczne wsparcie dla rodziców samotnie wychowujących dzieci
Sprawdź!

Kinga Stolarska: Natomiast całkiem nowym punktem programu będą filmowe poranki w Multikino Sopot, gdzie odbędzie się specjalny seans dla uczestników Festiwalu. A także spektakl Teatru Miniatura dla najmłodszych oraz drugie śniadanie na polanie z kulinarnymi blogerkami, podczas którego rodzice będą mieli okazję do zainspirowania się kulinarnie i przekonania, że zdrowo nie znaczy nudno i niesmacznie. 
 

  • Festiwal propaguje świadome rodzicielstwo – czym ono jest i jaki ma wpływ na relacje w rodzinie, stosunek rodziców do dziecka i dziecka do rodziców? 

 

Karolina Siwek: Świadome rodzicielstwo to dla mnie przede wszystkim umiejętność wczytania się w dziecko, w jego potrzeby, i próba podążania za nim. To też umiejętność wsłuchania się w siebie samego i wybranie własnej drogi w rodzicielstwie. Świadome rodzicielstwo, to świadomy wybór, jakim rodzicem chce być. 

Kinga Stolarska: Świadomy rodzic to nie rodzic idealny, ale taki, który widzi swoje braki i próbuje coś z nimi zrobić. Podobno, aby stworzyć relację potrzeba dwóch osób, natomiast, aby ją zmienić wystarczy jedna. I to obserwujemy na organizowanych przez nas warsztatach i spotkaniach. Rodzice, którzy podejmują się trudnej pracy nad sobą i swoimi relacjami w rodzinie są bardziej otwarci na partnerów, na dzieci i na nowe rozwiązania, dzięki czemu czerpią większą satysfakcję ze swojego rodzicielstwa. Poszukują rozwiązań tam, gdzie inni często dali za wygraną albo poszli w utarty schemat. W końcu rodzic świadomy to rodzic dbający o siebie i o innych w równym stopniu, bo tylko szczęśliwi rodzice są w stanie wychować szczęśliwe dzieci. 
 

  • Obecnie bardzo podkreśla się rolę mamy w wychowaniu dzieci – przy okazji nieco zapominając i spychając na boczny tor ojców. Czy Kontakt Festiwal jest wydarzeniem skierowanym również do mężczyzn-ojców?

 

Karolina Siwek: Oczywiście! Warsztaty przygotowane są z myślą o rodzicach, a więc zarówno z myślą o mamach, jak i o tatusiach. W tamtym roku spotykaliśmy się z taką sytuacją, że na jedne rodzinne warsztaty szła mama z dzieckiem, a na drugie tata z drugim dzieckiem, albo też jedno z rodziców zostawało z dzieckiem w strefie animacji, aby drugi rodzic mógł wziąć udział w warsztacie. Obserwuje, zarówno wśród znajomych, jak również wśród uczestników warsztatów coraz większe zainteresowanie ojców uczestniczeniem w życiu dziecka, przede wszystkim coraz większą ich chęć do spędzania wspólnie z dzieckiem czasu. I to jest fantastyczne, bo ważne jest i to, co może dziecku dać mama, ale tata jest równie ważny.

Kinga Stolarska: Warto podkreślić, że wśród prowadzących warsztaty dla rodziców mamy w tym roku dwóch panów, co mamy nadzieję zachęci ojców do bardziej aktywnego uczestnictwa w proponowanych przez nas wydarzeniach. Poza tym cały wachlarz warsztatów rodzinnych, na których można spędzić czas z dzieckiem i znaleźć pomysł na rodzinne spędzanie wolnego czasu, nie tylko w czasie Festiwalu.

Dziękuję za rozmowę.
Joanna Wilgucka-Drymajło

 

——————
Kontakt to festiwal, podczas którego uczestnicy wspólnie poszukają odpowiedzi na nurtujące pytania, wymienią się doświadczeniami w zakresie wychowania i naturalnego stylu bycia, zainspirują do rozwoju oraz odkrywania lepszej jakości życia i kontaktu – włączą świadome rodzicielstwo.

KONTAKT Festiwal

Kontakt Festiwal 2014 odbędzie się w Zatoce Sztuki – unikalnym miejscu usytuowanym na granicy sopockiej plaży i Parku Północnego oraz sopockim Multikinie. Lokalizacja festiwalu to jednak nie tylko budynek, ale również zielona przestrzeń Parku Północnego oraz plaża, które zostaną specjalnie zaaranżowane na potrzeby wydarzenia.

Program festiwalu obejmuje cztery strefy: Rozwoju, Relaksu, Slow life oraz Klub Festiwalowy. W przeciągu trzech dni odbędą się w nich liczne wykłady, warsztaty i spotkania, spotkania kabaretowe, teatralne, wystawa, a także kiermasz produktów eko, hand made & design. Szczegóły: kontaktfestiwal.pl

 

Patron medialny wydarzenia:

StressFree.pl