Regularne samodzielne badanie piersi to ważny element wczesnego wykrywania raka piersi, zwłaszcza w połączeniu z regularnymi badaniami przeprowadzanymi przez lekarza i mammografią. Wciąż jeszcze niewiele kobiet decyduje się na samobadanie piersi, bądź z niewiedzy, bądź ze strachu.

Fakt jest jednak taki – im częściej badasz piersi, tym więcej się o nich dowiadujesz. Konsultujesz z lekarzem różnego rodzaju guzki i zmiany, które niekoniecznie są niebezpieczne dla zdrowia. Wiesz, jak twoje piersi zachowują się w poszczególnych fazach cyklu i łatwiej jest ci rozpoznać, czy dzieje się coś nietypowego.

Poznaj swoje piersi

Nie trzeba się denerwować, jeśli czujesz grudkę. Większość kobiet w poszczególnych fazach cyklu bądź przez cały czas ma kilka guzków lub zgrubień w okolicach piersi. Ważne, żeby poznać swoje piersi, ich wygląd w poszczególnych fazach i wszelkie zmiany, które stanowią ich "urodę" – warto skonsultować to z lekarzem. Dobrze jest prowadzić dziennik, w którym zapiszesz wyniki własnego badania piersi w różnych fazach cyklu, zwłaszcza, jeśli czujesz grudki lub nierówności. To da ci pogląd na to, co jest dla twojego biustu "normalne". Czasem grudki będą się pojawiać, potem znikać – warto sprawdzić, jak ma się to do cyklu miesiączkowego.

Badanie piersi krok po kroku

Każda kobieta powinna wykonywać samodzielne badanie piersi. Należy to robić w każdym miesiącu, najlepiej tydzień po zakończeniu menstruacji, kiedy piersi są miękkie i mało napięte. Kobiety, które przeszły menopauzę powinny wybrać na samobadanie ten sam dzień w każdym miesiącu.

 

Krok 1

Połóż się z lewą ręką pod głową. Złącz trzy środkowe palce prawej dłoni i trzymając je płasko okrężnymi ruchami sprawdź lewą pierś.

 

samobadanie piersi

 

Przesuwaj dłoń po całej powierzchni piersi (od miejsca tuż pod obojczykiem po żebra tuż pod piersią) w poszukiwaniu jakichkolwiek zgrubień czy guzków. Naciskaj na każdą część piersi z różnym natężeniem – raz lekko, raz mocniej. Następnie zamień strony i przebadaj prawą pierś.

 

samobadanie piersi

 

Krok 2

Stań prosto przed lustrem, ręce oprzyj na biodrach. Przyjrzyj się piersiom, sprawdź, czy nie są widoczne zgrubienia lub zagłębienia, czy piersi nie zmieniły wyglądu, rozmiaru, kształtu. Powtórz z rękami za głową i wiszącymi luźno wzdłuż boków.

 

samobadanie piersi

 

Krok 3

Unieś rękę i zbadaj powierzchnię pod pachą sprawdzając, czy nie są wyczuwalne zgrubienia lub guzki. Powtórz z drugiej strony.

 

samobadanie piersi

 

Krok 4

Łagodnie ściśnij sutek każdej piersi, sprawdź czy nie wydobywa się z nich jakakolwiek wydzielina.

 

samobadanie piersi

 

Każdą zmianę należy niezwłocznie zgłosić swojemu lekarzowi. W wielu przypadkach guzki czy zgrubienia w piersiach nie oznaczają zmian nowotworowych, jednak jeśli cokolwiek cię niepokoi, najlepiej skonsultować to z ginekologiem. Pamiętaj, że wcześnie wykryty nowotwór piersi jest wyleczalny, więc regularnie badaj piersi!

 

POBIERZ PDF:

REGULARNIE badaj piersi

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilustracje: Aleksandra Wierucka