Lubisz spotykać się z przyjaciółmi, ale równie wiele przyjemności daje ci czytanie książki siedząc pod kocem i popijając kakao? Masz dużo większą wiedzę, niż twój współpracownik, ale pozwalasz mu się wykazać, bo nie czujesz potrzeby bycia w centrum uwagi? Być może wcześniej o tym nie myślałeś, ale najprawdopodobniej masz naturę introwertyka. Jakie inne cechy mogą na to wskazywać?

5 oznak świadczących o tym, że możesz być introwertykiem

 

  • Lubisz mieć czas tylko dla siebie. Choć lubisz czasem wyjść z przyjaciółmi na kawę czy do kina, czujesz, że czas spędzony tylko ze sobą i swoimi myślami sprawia ci taką samą, o ile nie większą przyjemność, czujesz, że tego ci właśnie potrzeba do szczęścia.

Czytanie, spacer z psem czy słuchanie muzyki w samotności, zanurzanie się w swoim wewnętrznym świecie myśli, daje introwertykom poczucie zadowolenia i stanowi zastrzyk pozytywnej energii.

 

  • Burza mózgów nie jest dla ciebie. Nie stronisz od spotkań, rozmów, dyskusji, ale najlepsze pomysły i kreatywne rozwiązania przychodzą ci do głowy tylko wtedy, kiedy masz czas na samotne przemyślenie tematu.

Sposobność do spokojnego myślenia pozwala introwertykowi osiągać najlepsze rezultaty. Introwertycy sięgają do pamięci długotrwałej, aby przywołać konkretne informacje, porównują doświadczenia, rozważają możliwości, analizują pomysły, co najczęściej spowalnia proces przetwarzania, ale prowadzi do przemyślanych decyzji.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

  • Nie lubisz się wyróżniać. Kiedyś w szkole, teraz na spotkaniach w biurze czy rodzinnych zlotach jesteś ostatnią osobą, która zabierze głos, kiedy ktoś zada ogólne pytanie. Wolisz, aby w centrum uwagi znalazł się ktoś inny, zachowując swoje przemyślenia i pomysły dla siebie.

Introwertycy nie lubią stać na piedestale. Nie oznacza to, że nie posiadają wiedzy, aby się tam znaleźć – nie odczuwają po prostu potrzeby stania w świetle reflektorów.

 

  • Separujesz się od tłumu. Idąc zatłoczoną ulicą patrzysz pod nogi, w autobusie czy pociągu czytasz książkę, a najczęściej masz na uszach słuchawki. Nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której będziesz musiał brać udział w interakcji z innymi.

Introwertycy nie szukają kontaktu z innymi. W obecności innych ludzi ukrywają się za różnymi czynnościami, które dają swobodę pozostania w zaciszu swoich myśli i dzięki którym nikt nie zaczepi ich rozmową.

 

  • Nie nawiązujesz niepotrzebnego kontaktu. Nie zagadujesz sprzedawcy w sklepie, nie rozmawiasz z nikim o przysłowiowej pogodzie, nie dzielisz się z innymi swoimi odczuciami w danej chwili, nie inicjujesz rozmowy, by zabić czas. Dzwonisz do innych i wysyłasz maile tylko w sytuacjach, kiedy jest to konieczne.

Introwertycy wolą nie dzielić się swoimi prywatnymi refleksjami z innymi ludźmi, nie są gadatliwi, nie interesują się sprawami innych, chyba że są to najbliżsi.

 

Bycie introwertykiem ma tę zaletę, że przebywanie samemu nie oznacza nudy i samotności, a raczej spełnienie i zadowolenie. Introwertycy mogą jednak przez innych ludzi być postrzegani jako osoby uważające się za kogoś lepszego. Zachowując własną indywidualność warto pracować nad społecznymi zachowaniami, od czasu do czasu pozwolić sobie na większą otwartość w stosunku do innych ludzi. Nie trzeba rezygnować z własnej osobowości, ale dobrze jest pracować nad tym, aby nie być przez innych traktowanym jako osoba wyniosła i aspołeczna.