Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu ma dobrostan psychiczny. Aby osiągnąć równowagę w tej sferze, musimy zrozumieć pewne mechanizmy, które rządzą naszym zachowaniem. Wiele osób ma za sobą trudne doświadczenia, a wszechobecny stres i presja społeczna nie pomagają w osiągnięciu wspomnianej równowagi. Warto zdecydować się na terapię, która pomoże uporać się z problemami.

Jakie są rodzaje terapii?

W procesie terapeutycznym istotne jest indywidualne podejście. Każdy pacjent ma inne problemy oraz doświadczenia, a co za tym idzie – terapeuta powinien wybrać dla niego odpowiedni rodzaj terapii. Oto niektóre z rodzajów psychoterapii:

  • Terapia poznawczo-behawioralna – ten rodzaj terapii charakteryzuje się tym, że skupia się ona na teraźniejszości, a nie na wydarzeniach z przeszłości. Pacjent lepiej poznaje siebie, zaczyna rozumieć, jak wiele zależy od sposobu interpretowania zdarzeń (zniekształconego u osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi). Efektem terapii jest zmiana zachowania i myślenia, co przekłada się na komfort życia. 
  • Terapia humanistyczna – ten rodzaj terapii skupia się na człowieku i jego potencjale. Oznacza to, że każdy człowiek może bez przeszkód się realizować i dokonać wielu rzeczy, ale jest blokowany przez takie czynniki jak traumy, lęki, niepewność czy brak akceptacji. Podczas terapii pacjent skupia się na swoich potrzebach, o których dotąd mógł nawet nie wiedzieć. Dowiaduje się też, w jaki sposób optymalnie wykorzystać swój potencjał. Pomagają w tym różne modele i techniki psychoterapii.
  • Psychoterapia systemowa – terapia systemowa dotyczy całego systemu, w jakim funkcjonuje człowiek (może to być rodzina, związek małżeński, relacja rodzica z dzieckiem itd.). Terapia skoncentrowana jest na rozpoznaniu, przeanalizowaniu i w końcu zmianie wzorców komunikacji i interakcji, które mogą prowadzić do powstawania i utrzymywania się problemów.
  • Terapia psychodynamiczna – w tym nurcie terapeutycznym bardzo ważna jest psychoanaliza. Zakłada się, że podświadome pragnienia i motywy pacjenta są motorem napędowym jego działania, zachowania oraz podejmowanych decyzji. Pacjent opowiada o wszystkim, co go nurtuje, o swoich snach, planach na przyszłość, myślach, odczuciach itp. Ważna jest właściwa relacja z psychoterapeutą, aby pacjent mógł swobodnie mówić o tym, co czuje i myśli.

Jak wybrać odpowiedni nurt terapeutyczny w przypadku terapii indywidualnej?

Psychoterapia indywidualna ma ogromne znaczenie w procesie terapeutycznym – w takich schorzeniach jak: depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia lękowe, uzależnienia i wiele innych zaburzeń psychicznych.

Przede wszystkim nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak i potrzebujesz pomocy – to właśnie terapeuta pomoże ci zidentyfikować potrzeby i cele terapeutyczne. Następnie dobierze nurt terapeutyczny. To między innymi od odpowiedniego doboru rodzaju terapii zależy jej skuteczność.

Dużą popularnością cieszy się wspomniana wcześniej terapia poznawczo-behawioralna (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sensly.com/specjalisci/terapia-poznawczo-behawioralna). Została bowiem szeroko przebadana pod kątem skuteczności metod psychoterapii. Trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście tygodni, a same sesje terapeutyczne są prowadzone przez około godzinę. Czas trwania terapii jest zróżnicowany i zależy od konkretnego przypadku.

Podczas terapii ważne jest nawiązanie przyjaznej relacji z terapeutą. Wybierz zatem kompetentnego specjalistę. Możesz zdecydować się na osobę, która specjalizuje się w danej dziedzinie – na przykład w przypadku zaburzeń odżywiania czy w leczeniu uzależnień.

W leczeniu depresji czy innych zaburzeń psychoterapia jest często uzupełniana leczeniem farmakologicznym. Warto zatem skonsultować się również z psychiatrą.