Prowadzenie zdrowego trybu życia to szansa na polepszenie komfortu życia i przedłużenie go. Aktywne spędzanie dnia pomaga zadbać o siebie. Dlatego też w każdym wieku warto pomyśleć o tym, aby zacząć uprawiać jakiś sport. Powinien on być jednak dostosowany do naszych zainteresowań i predyspozycji. Od czego zacząć i jakie są popularne aktywności? Sprawdźmy.

Nordic walking

Nordic walking to forma rekreacyjnego spaceru, którą wynaleziono w Finlandii. Polega na energicznym marszu z kijkami. To idealny sport dla początkujących. Na początek warto zaczynać od kilkunastominutowego spaceru. Następnie długość marszu należy stopniowo przedłużać. Ten sport można uprawiać cały rok. Dzięki niemu dotlenimy się, wzmocnimy mięśnie łydek oraz poprawimy postawę i się uspokoimy. A to bardzo ważne. Musimy jednak wiedzieć, jak prawidłowo trzymać kijki. Większość bowiem trzyma je źle. Kijków nie powinno się ciągnąć po ziemi, a energicznie odpychać się. Aby ćwiczenie przyniosło pozytywne rezultaty, musimy wykonywać je dobrze, zgodnie ze wskazówkami fizjoterapeutów…

Wspinaczka górska

Jest to sport zaawansowany i niebezpieczny. Został wspomniany w artykule, jako opcja dla osób pragnących ekstremalnych wrażeń. Jednak zdecydowanie nie dla początkujących. Jak wiadomo naukę wspinaczki zaczyna się od ćwiczeń pod okiem trenera na ściance wspinaczkowej. Jednak warto przy tym uprawiać i inne sporty, jest to bowiem sport wysiłkowy, wymagający dużej energii i pracy mięśni. Warto rozważyć tę opcję już po wyrobieniu sprawności oraz wysokiej kondycji.

Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej

Są to ćwiczenia dla każdego. Jako że w większości miast powstała choć jedna w ostatnich latach, można z łatwością znaleźć taką siłownię. A dlaczego nie zewnętrzną? Przede wszystkim dlatego, że dla początkującego dobrze sprawdzi się przebywanie w spokojnym otoczeniu natury, na świeżym powietrzu. Swoją przygodę ze sportem warto zacząć właśnie od tego typu ćwiczeń. Na początku zaczynamy od rozgrzewki, zaś każde z ćwiczeń wykonujemy po 2-3 minuty. Później lekko przedłużamy ten czas. Możemy też wyszkolić sobie limit kroków wykonanych dziennie na urządzeniu. I później zawsze go stosować, powtarzać zawsze po tyle samo powtórzeń ćwiczenia na danym urządzeniu. Dzięki temu przyzwyczaimy ciało do danej porcji zmęczenia i poziomu wysiłku.

Jak wybrać sprzęt do ćwiczeń? Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem aktywności?

Istnieją ćwiczenia, do których wykonania potrzebujemy sprzętu sportowego. Na stronie https://www.sport-shop.pl/ znajdziesz profesjonalny sprzęt i akcesoria przeznaczone do konkretnego rodzaju sportu. A co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z daną aktywnością fizyczną? Na początek powinniśmy udać się do lekarza i przebadać serce oraz stawy. Wiele sportów bowiem wyklucza osoby z problemami z ciśnieniem, sercem lub stawami. Dlatego będziemy mogli wybrać inną aktywność. Również dieta jest kluczowa. Po co bowiem ćwiczyć, jeżeli chcemy nadal odżywiać się niezdrowo? Nim wybierzemy sport odwiedźmy dietetyka, który powie nam, jak odżywiać się zdrowo i lekko. 

Oprócz wyżej wymienionych kluczowych wskazówek, musimy też mieć profesjonalne sportowe ubranie. Począwszy od wygodnego, profilowanego sportowego obuwia, po termiczną bluzkę oraz bluzę zimą i termiczne spodnie. Ostatni element stroju sportowego jest często kluczowy. Wygodne, nie krępujące ruchów, ale i przewiewne latem, lecz zapewniające ochronę przed mrozem i wiatrem zimą, zdecydowanie są potrzebne, abyśmy mogli czuć się dobrze podczas ćwiczeń.