Czy wiesz, że oprócz białego ryżu, którego najczęściej używasz w kuchni, istnieje jeszcze wiele innych jego odmian? Wprowadź je do codziennego jadłospisu. Naprawdę warto!

• Ryż biały długoziarnisty – najpopularniejszy, uprawiany w Europie, Azji, Ameryce Płn. i Płd. oraz w Australii. Łagodny w smaku, lekkostrawny i niskokaloryczny. Nadaje się do każdej potrawy w tradycyjnej kuchni, ale i do przyrządzania oryginalnych egzotycznych dań. Może być daniem głównym lub dodatkiem do sałatek, przystawek czy deserów.

Ryż amerykański – ryż długoziarnisty najwyższej jakości, uprawiany m.in. w stanach: Texas, Luizjana, Kalifornia. Po ugotowaniu ziarna nabierają śnieżnobiałej barwy. Znakomity do dietetycznych deserów.

Ryż naturalny – inaczej – brązowy. Jego ziarno jest pozbawione jedynie niejadalnej łuski, dlatego to najbardziej wartościowa odmiana ryżu. Bogaty w minerały i witaminy, szczególnie z grupy B. Po ugotowaniu twardszy od ryżu białego, ma lekko orzechowy smak. Polecany do potraw z warzywami. Dobry składnik farszu.

Ryż arborio – klasyczny, o krótkich okrągłych ziarnach. Pochodzi z Włoch. Zawiera dużo skrobi, dlatego podczas gotowania idealnie wchłania płyn i pęcznieje. Jest głównym składnikiem risotto, a także różnego rodzaju nadzienia.

Ryż brązowy podłużny – idealny dan kuchni indyjskiej, w połączeniu z warzywami, rybami. Dobry do sałatek.

• Ryż jaśminowy biały – długoziarnisty, miękki, łatwy do gotowanie. Nazwę zawdzięcza zapachowi który uwalnia się podczas gotowania, przypominającemu woń jaśminu. Używany jest do deserów, potraw z owocami, bakaliami oraz słodko – kwaśnych z kuchni egzotycznej.

Ryż - rodzaje ryżu

• Ryż biały do sushi – subtelny w smaku, po ugotowaniu jest sypki, ale nie za suchy. Idealny dodatek do ryb i owoców. Jego odmianą jest japoński słodki ryż, którego ziarenka po ugotowaniu łatwo się klej i robią się przezroczyste, więc są świetne do przygotowywania różnego rodzaju ryżowych klusek, kotletów. W kuchni japońskiej na bazie tego ryżu przyrządza się tradycyjne noworoczne ciasteczka mochi.

Ryż jaśminowy brązowy – najlepszy do potraw kuchni azjatyckiej. Smakuje z warzywami, grzybami, owocami morza, idealny do sałatek.

Ryż basmati – pochodzi z Indii. Należy do najszlachetniejszych odmian ryżu. Jego nazwa w tłumaczeniu oznacza ,,pachnący”. Po ugotowaniu jest śnieżnobiały i bardzo aromatyczny, subtelny w smaku. Doskonały do smażenia i potraw na ciepło.

Ryż Basmati brązowy – podczas gotowania ziarno powiększa się, staje się puszyste i sypkie. Ryż ten ma lekko orzechowy smak i aromat. Szczególnie smakowity po przyprawieniu kardamonem i szafranem, a także w połączeniu z warzywami.

Ryż słodki makrobiotyczny – to ryż naturalny, organiczny, uprawiany bez chemii. Jego ziarna, pozbawione są tylko niejadalnej łuski, są uważane za ,,całość” w teorii yin i yang. Ryż ten to wyśmienita podstawa makrobiotycznego jadłospisu, a także smaczny dodatek do dań słodkich, deserów, ciast z owocami i bakaliami. Doskonały z dodatkiem mleczka kokosowego.

Ryż czerwony – średnioziarnisty o czerwonej łupince. Jego ojczyzną są Indie. W Europie uprawia się go głównie we Francji, w rejonie Camrauge. Oryginalny składnik wielu potraw, najlepiej warzywnych i drobiowych. Ze względu na kolor ziaren, pasuje do sałatek i dań jednogarnkowych. Jest słodki w smaku i lekko pachnie prażonymi orzechami. Najłatwiejsze danie: ugotuj ryż według instrukcji na opakowaniu, wymieszaj z dużą ilością posiekanej natki pietruszki i dwoma zmiażdżonymi ząbkami czosnku. Ryż ten ma też odmianę pełnoziarnistą, bardzo bogatą w witaminy z grupy B.

Ryż czarny – świetnie łączy się z rybami i owocami morza. Dodany do sałatki z owoców egzotycznych, podkreśli ich smak. W potrawie jednogarnkowej zabarwi pozostałe składniki na ciemnopurpurowy kolor.

Ryż parboiled – biały, długoziarnisty, poddany działaniu pary wodnej pod ciśnieniem, wysuszony, co powoduje przenikanie cennych składników odżywczych z okrywy ziaren do jego wnętrza, zwiera ponad dwa razy więcej witamin z grupy B, wapnia, żelaza i fosforu niż zwykły biały ryż. Ziarna mają złocisty odcień, szybko się gotują, nie kleją się i są trochę twardszyod białego ryżu. Parbolied jest lekkostrawny i delikatny w smaku, świetny do sałatek i zup.

Ryż dziki – to tak naprawdę ziarna dziko rosnącej na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady trawy wodnej. Dawniej podstawa indiańskiej kuchni, dziś smakołyk w menu wykwintnych restauracji. Najkosztowniejsze są ziarna ręcznie zbierane z dziko rosnących roślin. Ogólnodostępne i tanie, pochodzą z upraw przemysłowych. Długie, cienkie i ciemne ziarna są bogatym źródłem białka, potasu, fosforu i witamin z grupy B, zawierają odrobinę tłuszczu. Doskonale smakuje z drobiem, w szczególności z rybami i owocami morza.

• Płatki ryżowe błyskawiczne – powstają z ryżu w wyniku specjalnej technologii płatkowania: najpierw poddaje się je działaniu pary wodnej, a potem prasuje. Ugotujesz je w dwie minuty. Idealne do zup mlecznych. Są lekkostrawne i łatwo przyswajalne.

• Wafle ryżowe – są wytwarzane z całych ziaren naturalnego brązowego ryżu i wypiekane bez tłuszczu w atmosferze wysokiego ciśnienia. Zawierają węglowodany złożone, źródło w pełni wykorzystywanej energii. Mogą być pełnowartościową przekąską lub podstawą pożywnej kanapki.

Smacznego 🙂