Czy rano, zaraz po otworzeniu oczu włączasz program „wykonać plan” – i tak dzień po dniu? Umysł zajęty sobą, ciało w biegu… Każde osobno, ogarnia swoje sprawy. Sprawdź, czy również Ciebie dotyczy problem braku obecności „tu i teraz”.

Nieuważność/nieobecność – to dziś konkretny problem wielu osób. Szybkie tempo życia, wszechobecne bombardowanie nas informacjami/komunikatami, promowanie postawy multitaskingu, nieumiejętność ustalania priorytetów, branie na swoje barki zbyt wiele, ciągle głodny konsumpcjonizm…. mierzymy się z tym na co dzień. W tym biegu i chaosie często dochodzi w nas do rozwarstwienia. Niezauważalnie przestajemy „dostrzegać” siebie, ludzi wokół, kolory i smaki życia. Stajemy się nieobecni duchem, gdy ciało jednocześnie wykonuje prace/zadania nawykowo, automatycznie. Ciało żyje sobie, umysł sobie. Jakby w dwóch światach. Przestajemy być obecni, błądzimy myślami w czasie, zatapiamy się w wyobrażeniach, projekcjach czarnych scenariuszy.

Żyjąc w ten sposób łatwiej o błąd w pracy, o nerwową reakcję, uczucie zagubienia, zaniedbanie swojego zdrowia, niedostrzeganie potrzeb swojego ciała i psychiki, problemy w budowaniu/utrzymaniu zdrowych/bliskich relacji. Łatwiej o choroby, bo nie zauważamy zapowiadających ich objawów ostrzegawczych.

Uważność – Obecny?

Przed Tobą 10 objawów tego, że czas zadbać o swoją uważność – uważnie przyjrzeć się temu, w jakim jest stanie:

 

 1. Patrzysz, ale nie widzisz. Potrafisz przechodzić kilka razy obok czegoś, by za 10-tym czy 20-tym razem zaskoczyć się i stwierdzić – „O, coś nowego?”.
    
 2. Miałeś klucze/pilota w ręce i zniknęły. Zdarza się to co jakiś czas z różnymi rzeczami, które chowasz „na automacie”, by później przetrząsać cały dom w ich poszukiwaniu.
   
 3. W trakcie pracy, gdy ktoś Cię od niej na chwilę oderwie trudno Ci sobie przypomnieć, co robiłeś przed chwilą. Trudno Ci się również skupić na czynności, którą chcesz wykonać. „Skaczesz” pomiędzy różnymi zadaniami, myląc co jakiś czas ustalenia i wytyczne. 
  KURSY ONLINE:
  mindulfnessStrefa Mindfulness
  Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
  Sprawdź!

 4. Rozmawiasz przez telefon i jednocześnie klikasz w klawiaturę. W efekcie – nie wiesz o czym była ta rozmowa. Dociera do Ciebie sens co drugiego zadania… ograniczasz się do przytakiwania.
   
 5. Masz nawyk jedzenia w biegu; połykasz w pośpiechu i gdybyś miał powiedzieć coś o tym, jaki dana potrwa miała smak, jakich przypraw użyto… byłby problem. 
   
 6. „Rozmawiasz” z dzieckiem – a Twój umysł układa już plan zakupów/obiadu/porządków do zrobienia, rachunków do opłacenia. Widzisz ruch ust, ale sens/znaczenie słów już do Ciebie nie dociera.
   
 7. Co jakiś czas pada w Twoją stronę zdanie „ Ale Ty mnie nie słuchasz!”.
   
 8. Często się zamartwiasz tym, co może się zdarzyć lub zdarzyło. Masz wrażenie, że żyjesz w przeszłości lub w jakiejś czarnej projekcji przyszłości. Stresujesz się ciągle czymś co może, ale wcale nie musi się wydarzyć. 
   
 9. W Twoim umyśle trwa gonitwa myśli; masz wrażenie, że żyjesz w chaosie. W pracy chodzi za Tobą „dom”, w domu „praca”. Nie potrafisz zachować równowagi
   
 10. Zostawiasz coś w piekarniku, na gazie… i zupełnie o tym zapominasz, zajęty robieniem kolejnej rzeczy.