Wielu osobom słowo dom kojarzy się głównie z kredytem, uzależnieniem od banku i pracodawcy. Jak pogodzić marzenie o czymś „własnym” z prozą życia? Wiele osób na świecie znalazło na to swój własny pomysł – wybrało minimalizm.  

Jeszcze nie tak dawno temu, jak grzyby po deszczu wyrastały jeden obok drugiego dwupiętrowe domy rodzinne. Chlubiono się ilością pokoi, łazienek, metrażem… Dom miał być duży, pełen sprzętów, ozdób. Rodziny były wielopokoleniowe – w jednym domu zwykle mieszkali dziadkowe, rodzice, wnuki. Tętniło w nich życie.

Czasy się zmieniają… Dziadkowie umierają, wnuki przemieszczają się po kraju (i nie tylko) za pracą. Kawały o teściowych odstraszają od dzielenia domu przez dwie panie domu… W efekcie, coraz więcej budynków stoi zamknięta na cztery spusty i czeka na powrót kogoś z zagranicy. W innych mieszka 1-2 osoby, które się w nich wręcz gubią, mają problem z utrzymaniem porządku i opłaceniem wszystkich rachunków.

Potrzeba domu – opłacalny minimalizm

Kto z nas nie chciałby mieć swojego miejsca? Przestrzeni, którą mógłby nazwać własną, czuć się w niej bezpiecznie? Zastanawiając się jednak nad domem/mieszkaniem powinniśmy bardzo dokładnie przyjrzeć się swoim potrzebom. Czy są one prawdziwe, a może to iluzje napędzane przez reklamy, innych ludzi, którzy sens życia upatrują w „mieć jak najwięcej”.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Wybierając dom/działkę pod niego – warto przemyśleć bardzo dokładnie kwestie metrażu, projektu (postawić na funkcjonalność, prostotę), zastanowić się nad dojazdami (czas dojazdu do pracy, odległości do szkoły itp.). Pamiętajmy, że im większy dom – tym zwykle droższa nie tylko jego budowa, ale również wykończenie, wyposażenie i utrzymanie (remonty, rachunki).

Na to wszystko trzeba będzie zarobić, a im więcej pracy, tym mniej czasu dla siebie, rodziny, na pasje. Tym większe zobowiązania (stres), które na nas będą ciążyć przez wiele lat (jeśli bierzemy kredyt). Myślmy przyszłościowo i praktycznie. Bierzmy pod uwagę nasz styl życia, co jest dla nas ważne. Miejmy na względzie, że minimalizm w kwestii decyzji związanych z domem się opłaca – pomaga zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas i energię (mniej sprzątania;)

A teraz obejrzyjcie, jak różni ludzie w bardzo różny sposób zrealizowali swój pomysł na dom/mieszkanie – stawiając jednocześnie na minimalizm.