Nie wysyłamy listów – bo po co? Przecież jest telefon, Internet… szkoda czasu i sił na pisanie, stanie na poczcie. Życzenia świątecznie idą hurtem do całej grupy numerów – 1 sms i z głowy. Obowiązek zaliczony. Żyjemy obok siebie, ale między nami jest wielka przepaść. Dlaczego? Bo wartościowe relacje międzyludzkie wymagają czasu, wysiłku i pracy nad sobą…

Po co spotykać się ze znajomymi? – wiemy co u nich, bo wczoraj przeglądaliśmy znany nam wszystkim portal społecznościowy… Zdarza się, że wymienimy z kimś parę zdań w przelocie – "Cu u Ciebie? Ok?" – "Oczywiście wszystko Ok". I biegniemy dalej… Bo czas goni, obowiązki czekają, obiad sam się nie zrobi, gary ze zlewu nie znikną w cudowny sposób… Zawsze jest coś… i niekoniecznie drugi człowiek znajduje się w kategorii "ważne" na naszej liście priorytetów. 

Czas na wagę złota

Przyjaźń, serdeczność, zaangażowanie – każdy z nas w jakiś sposób odczuwa ich brak lub chciałby mieć więcej fajnych przyjaciół, z którymi można "konie kraść". Narzekamy na znajomych, że nie chcą iść do kina, na pizze czy pobiegać do parku, że nigdy czasu nie mają, ignorują.  Żalimy się na koleżanki, które odzywają się 2 razy do roku… Pomstujemy na męża czy żonę, bo "w domu to tylko sypia" – ciągle praca i praca.

A my? Ile razy zachowaliśmy się identycznie? Kiedy ostatnio wysłaliśmy do kogoś sms bez powodu (bo zwykle jest jakiś "interes"). Kiedy usiedliśmy w spokoju i dali czas drugiej osobie, by mogła powiedzieć, co jej leży na sercu? Kiedy zadzwoniliśmy do znajomego nie po to, by samemu się wygadać, ale naprawdę usłyszeć co u niego? 

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Chcemy mieć przyjaciół, chcemy mieć super relacje w rodzinie – ale czy sami potrafimy być przyjacielem? Czy sami potrafimy znaleźć czas dla drugiej osoby? Czy mamy świadomość, że bez niego przyjaźń/miłość usycha, jak roślina bez wody? Możecie powiedzieć – trzeba pracować, zarabiać na rachunki, same się nie opłacą  – to oczywiście racja… Pomyślcie tylko, ile czasu przecieka Wam przez palce? Wędrówki dla "rozrywki" po supermarketach, godziny na portalach społecznościowych, które dają miłą ułudę "posiadania" tysiąca znajomych, oglądanie tasiemców w TV czy namiętne oddawanie się grom komputerowym. Czy to zajmuje tylko 5 minut? 

Warto to sobie przemyśleć, jeśli chcecie, by dobre relacje międzyludzkie kwitły w Waszym życiu. 

Podaruj czas

Każdy czas, który poświęcicie drugiej osobie (czy to na spotkanie z nią, czy na zrobienie czegoś dla niej) umacnia więź między Wami. Buduje most przyjaźni, zaufanie. Życie nabiera zupełnie innego koloru, przestaje być takie odarte z barw i smaków. Jeśli więc zależy Wam na jakiejś relacji – nie zapominajcie o tym, że ona potrzebuje Waszej uwagi i czasu po to, by kwitnąć…(oczywiście obie strony muszą się wykazać podobną postawą). Jeśli ją zaniedbacie… nie oczekujcie, że samo się naprawi, że będzie jak dawniej… Bo nie będzie… 

Czas dla przyjaciela, koleżanki, kogoś z rodziny – powinien być tak samo ważny, jak czas na pracę czy inne obowiązki. Porządek w domu fajnie mieć, jednak nie przedkładajmy np. odkurzania nad rozmowę z kimś bliskim, kto jej akurat potrzebuje… Zrezygnujmy z klikania w wirtualnym świecie z Panią X i Panem Y – a zaoszczędzony czas przeznaczmy dla koleżanki – na wspólne kino, spektakl teatralny czy jazdę na rowerze. 

Życie rzuca nas w różne części świata – niekoniecznie mamy więc możliwość spotkania się na kawie z osobami, na których nam zależy:) Można jednak umawiać się na cotygodniowe rozmowy prze Skype, zamiast sms wysłać własnoręcznie zrobioną kartkę na święta, czy nawet bez okazji śmieszną pocztówkę (taki przekaz – Pamiętam o Tobie, jesteś dla mnie ważny/a). Zamiast e-maila ze zdaniem – "U mnie ok" – można napisać choć kilka słów więcej, dołączyć aktualne zdjęcia. Dzięki temu, mimo odległości ciągle będziemy obecni w naszych życiach – więź przetrwa.

 

Ps. A teraz zastanówcie się kogo ostatnio zaniedbaliście, o kim zapomnieliście w natłoku obowiązków i wygospodarujcie dla niego choć trochę czasu:)