Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez mięsa bo jest ono podstawą ich jadłospisu. W restauracjach ogromna większość potraw zawiera mięso, w trakcie rodzinnych uroczystości na stole obowiązkowo podaje się rosół.
Jak w takim razie zostać wegetarianinem? Jak bezboleśnie przejść na lekkostrawną i zdrową dietę wegetariańską? Jak pożegnać się ze wszystkim tymi smakowitościami typu żeberka, kurczak z rożna czy kanapka z szynką?
Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może zaspokoić potrzeby osób w każdym wieku, w tym dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Kluczem do sukcesu jest wiedza na temat swoich potrzeb żywieniowych, aby móc zaplanować dietę, która dostarczy organizmowi wszelkich potrzebnych substancji odżywczych. Jeśli nie jesteś pewny jak stworzyć dietę wegetariańską, która będzie odpowiednia dla Ciebie, warto skonsultować się np. z dietetykiem.
Oto 10 prostych kroków do pożegnania się z mięsem – skutecznie i na zawsze
1. Zastanów się nad powodami, dla których chcesz zmienić dietę na bezmięsną. Mogą być one moralne lub etyczne (związane ze sposobem traktowania zwierząt na fermach oraz w rzeźniach), religijne, zdrowotne, ekologiczne lub być kombinacją ich wszystkich. Jeśli będziesz umiał sprecyzować „dlaczego”, będziesz wierzył w słuszność swoich racji, łatwiej będzie Ci zmienić dietę i być w niej konsekwentnym.
KURSY ONLINE:
Pokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!
2. Poznaj prawdę na temat przemysłu mięsnego i mlecznego. Obejrzyj kilka filmów na temat tego, co dzieje się na fermach i w rzeźniach. Czy naprawdę chcesz przykładać do tego rękę? Warto zobaczyć filmy: "Eartlings" (Ziemianie) "Jedzenie ma znaczenie", "Food, Inc".
3. Przeczytaj książkę "Nowoczesne zasady odżywiania" Colina i Thomasa Cambellów, w której autorzy zgłębiają związek między odżywianiem i chorobami – wnioski, do których dochodzą są wstrząsające.
4. Zachowaj rozsądek. Z mięsa można zrezygnować od razu lub robić to stopniowo, powoli zastępując je produktami roślinnymi. Pamiętać należy jednak, że osoby, które zdecydują się na nagłą zmianę diety bez wiedzy czym mogą zastąpić produkty mięsne, narażają się na przykre dla zdrowia konsekwencje. Jedzenie codziennie tylko kanapek z pomidorem, bo nie ma się pojęcia co można ugotować w zastępstwie parówek czy udka, jest wyrazem bezmyślności. Dieta wegetariańska, podobnie jak inne diety wymaga wiedzy – znajomości przepisów, produktów i chęci eksperymentowania.
5. Kup kilka fajnych książek z przepisami wegetariańskim lub wegańskimi, obejrzyj klika serwisów z przepisami. Polecamy: http://puszka.pl z niesamowitą ilością fantastycznych pomysłów na bezmięsne dania. Kuchnia wegetariańska to świetny sposób, aby spróbować nowych pokarmów, które mogą smakować nawet lepiej niż mięso!
6. Dobrze sie baw! Zostanie wegetarianinem nie jest jakimś strasznym, potwornym wyrzeczeniem. Jeżeli tak czujesz – być może nie wytrwasz w swoim postanowieniu. Ale czy nie warto podjąć próby? Pomyśl, że robisz coś dobrego dla siebie i dla świata, a na dodatek możesz poeksperymentować z nowymi przepisami kuchni wegetariańskiej.
7. Bądź otwarty na próby i odkrywanie smaku nowych owoców, warzyw i ziaren. Włącz do jadłospisu kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną, bulghur, ryż brązowy. Pamiętaj o roślinach strączkowych: fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy; wykorzystuj soję i jej przetwory np. tofu, mleko sojowe. Wszystkie one są pyszne! Rozejrzyj się na stoiskach ze zdrową żywnością – odkryj nowe ciekawe produkty bezmięsne.
8. Przygotowuj sobie przekąski. Gdy poczujesz głód, będą pod ręką gotowe do spożycia – warzywa, owoce, orzechy, huumus i pita, deserki sojowe, granola, corn chips, krakersy, migdały.
9. Poznaj wegetariańskie restauracje w swojej okolicy. Rozejrzyj się w supermarketach, sklepach spożywczych i tych ze zdrową żywnością – znajdź miejsca, gdzie będziesz mógł się zaopatrywać w wegetariańskie jedzenie.
10. Spokojnie wyjaśnij rodzinie pobudki, jakie cię motywują do zmiany diety. Być może spotka się to początkowo z niezrozumieniem, jednak widząc Twoją konsekwencję oraz umiejętność zdrowego komponowania posiłków – bliscy na pewno nie będą ci robić z tego powodu wymówek.
Pamiętaj – jesteś tym co jesz!
Czy naprawdę chcesz jeść mięso zwierzęcia, które nigdy nie widzi nieba i słońca? Zwierzęcia odseparowanego od swojej matki, które w swoim krótkim życiu nie poznało nic innego niż strach?
Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, czy słusznie postępujesz myśląć o zmianie diety – porozmawiaj z ludźmi, którzy wiedzą, że to słuszne...