Wszyscy w jakiś sposób doświadczamy tego, że świat pędzi naprzód. Im szybciej tym lepiej. Nie ma czasu na zastanowienie, praktycznie w każdej sferze życia mamy przeświadczenie, że wszystko musi być tu i teraz, natychmiast. Nie bez powodu powstają ruchy typu slow life.

Wielu z nas kierując się zdrowiem, nie tylko fizycznym, wybiera slow food, osoby mające dość krzyczących, migających obrazów wybierają slow TV, a zmęczeni ciągłym pośpiechem planują slow wakacje. Na pewno też słyszeliście o działaczach na rzecz slow fashion… No cóż, fast fashion (szybka moda) wkroczyła na salony.

Jak działa fast fashion?

Fast fashion to nic innego jak masowa produkcja ubrań inspirowanych kolekcjami tworzonymi przez najbardziej znanych kreatorów mody, i co więcej – wprowadzanie ich na rynek w ciągu nawet kilkunastu dni od zaprezentowania szerokiej publiczności pierwowzoru. Firmy zajmujące się fast fashion potrafią rozpocząć produkcję w dniu ukazania się projektu, a nawet wcześniej. Aby w tak krótkim czasie ubrania trafiły z wybiegu do sprzedaży detalicznej, konieczna jest świetnie zorganizowana sieć projektantów, producentów i dostaw.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Fenomen fast fashion

Nie wystarczy, że sieciówki z ubraniami spotkać można na każdym kroku, a osoby, którym nie chce się fizycznie chodzić po sklepach mają możliwość wybrać się na ciuchowe zakupy w sieci 24 godziny na dobę. Teraz chodzi o to, aby z prędkością światła powstawały nowe projekty i z taką też prędkością znajdowały się na sklepowych półkach.

Klienci cenią sobie fast fashion. Dostają ubrania wzorowane na najlepszych kreacjach niemal w tym samym czasie, w którym te wypuszczane są na rynek, nie wydając na nie fortuny. Wiele osób ubiera się w ten sposób, mogąc za stosunkowo niewysoką cenę nosić dizajnerskie ubrania w momencie, w którym po raz pierwszy prezentowany zostaje oryginał, a nie muszą czekać do czasu wyprzedaży.

Co na to świat mody?

Fast fashion staje się zagrożeniem dla tradycji wprowadzania na rynek ubrań na zasadach sezonowości. Nowości Wiosna/Lato? Katalog Jesień/Zima? Nic podobnego. „Najlepsi” w świecie fast fashion wprowadzają nowe trendy nawet kilka razy w tygodniu! Taki model daje sprzedawcom sporo korzyści, głównie dlatego, że to właśnie nowości przyciągają klientów do sklepów. Nurt fast fashion jest jednak szeroko krytykowany, a jednym z powodów jest fakt, iż przy tak szybkim tempie projektowania ubrań na wzór tych stworzonych przez znanych kreatorów mody w grę wchodzić może kopiowanie wzorów, co wiąże się z naruszaniem praw intelektualnych.

PRZECZYTAJ TEŻ:
KwiatySlow fashion – pomyśl zanim kupisz
Aleksandra Sebastian