Podstawą pielęgnacji skóry twarzy jest jej systematyczne nawilżenie. W każdej kosmetyczce powinny więc znajdować się kremy, które będą dobrane do potrzeb danej cery. Okazuje się, że jeden krem nie jest jedynym i najlepszym wyborem na całe życie. Predyspozycje skóry zmieniają się wraz z wiekiem, dietą, a nawet porą roku. Podczas dni pełnych słońca warto zaopatrzyć się w kosmetyki do twarzy, które nie obciążą skóry poddanej działaniom wysokich temperatur. Tu pojawia się pytanie, co wybrać do pielęgnacji skóry nocą – serum czy może przeznaczony do stosowania przed snem krem?

Skąd podział na kremy na dzień i na noc?

Nasz organizm pracuje zupełnie inaczej za dnia i w czasie snu. Linie na dzień i na noc powstają więc z myślą o tym, aby kosmetyki do twarzy zostały jak najlepiej przyswojone. Za dnia skóra zmaga się z działaniami czynników zewnętrznych. Krem do twarzy na dzień musi mieć zatem działanie ochronne, odświeżające, energetyzujące. W związku z tym nie może w nim zabraknąć filtrów UV czy antyoksydantów. Konsystencja produktu musi być lekka, aby szybko się wchłonęła i stanowiła dobry podkład pod makijaż. 

Nocą nasz organizm odpoczywa, skóra natomiast jest bardziej ukrwiona, pozbywa się toksyn z organizmu. Dzięki temu jest w stanie przyswoić więcej składników odżywczych, dlatego krem na noc musi mieć właściwości naprawcze, rewitalizujące i odżywcze. Bogatsza w składniki formuła kosmetyku jest znacznie cięższa, ponieważ powinna utrzymywać się na skórze dłużej niż krem na dzień.

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Różnice między kremem do twarzy a serum

Różnice między serum do twarzy a kremem widać już na pierwszy rzut oka. Serum ma zazwyczaj konsystencję płynną w postaci żelu lub olejku. Zapewnia to dużo szybsze przedostanie się produktu w głąb skóry. Oczywiście kosmetyki różnią się od siebie także składem. Serum zawiera znacznie większe stężenie składników czynnych. Przeznaczone jest do kilkutygodniowego stosowania, dla mocniejszego odżywienia skóry, na przykład gorącym latem. Ze względu na konsystencję i mocno odżywczą formułę lepiej stosować kosmetyk przed snem. Czy to oznacza, iż można używać go w zamian za krem do twarzy na noc?

Czy serum do twarzy można stosować zamiennie z kremem?

Serum ze względu na swoje skoncentrowane działanie jest znacznie silniejszym kosmetykiem niż krem do twarzy. Nie powinno się jednak stosować produktów zamiennie. Kremy na dzień i na noc są podstawą pielęgnacji. Zapewniają skórze potrzebne nawilżenie, dlatego nie możemy z nich całkowicie rezygnować. Jeśli natomiast czujemy, że nasza twarz potrzebuje dodatkowego wsparcia w wymagającym okresie letnim, można stosować oba produkty jednocześnie. 

Jak stosować serum do twarzy?

Niewielką ilość kosmetyku należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Płynna formuła kosmetyku jest bardzo wydajna, wystarczą więc dwie, trzy krople. Ważne jest, aby serum nakładać przed aplikacją kremu. Nie zablokujemy wówczas drogi aktywnym składnikom, które mają dotrzeć do głębokich warstw skóry. Podczas nakładania należy omijać okolice oczu. Sera do twarzy także podzielone są na produkty na dzień i na noc. Kosmetyki przeznaczone do dziennej pielęgnacji nie mają w sobie filtrów UV. Należy pamiętać, aby nakładany później krem zawierał ochronę przeciw szkodliwemu promieniowaniu. 

Serum do twarzy – jakie są rodzaje?

Każdy kosmetyk do twarzy musimy dobierać pod aktualne potrzeby skóry. Dla sprostania większości problemów skórnych wyróżnia się następujące rodzaje kosmetyku:

  • regenerujące;
  • antyoksydacyjne;
  • rozjaśniające;
  • przeciwzmarszczkowe;
  • nawilżające.

Kiedy używać serum do twarzy?

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to, w jakim wieku sięgnąć po serum do twarzy. Wszystko zależy od predyspozycji skóry i jej problemów. Należy więc uważnie obserwować sygnały, jakie daje nam skóra. Może się zdarzyć, że nawet przed ukończeniem 30. roku życia odżywcza emulsja będzie wybawieniem. Problemy skórne pojawiają się nie tylko wraz z wiekiem. Intensywna kuracja może przydać się na przykład po serii wybranych na solarium zabiegach lub po kilku latach palenia, kiedy skóra jest zniszczona i poszarzała.