Być może niektórym wydaje się to nierealne, jednak psychologowie są zgodni – zmiana w wykonywaniu codziennych czynności, które zwykle nie wymagają zastanawiania się, może zwiększyć kreatywność i zdolność do innowacji.

O co w tym chodzi? O elastyczność, o otwarcie się na możliwości. Osoba psychologicznie elastyczna częściej dostrzeże nowe rozwiązania i będzie gotowa na ich przyjęcie. Dlaczego jednak droga do pracy? Bo to najlepszy przykład czynności, którą wykonujemy codziennie, bez przykładania wagi, mechanicznie. To kwintesencja rutyny. Wiele osób odnajduje w rutynie komfort, spokój. Te osoby żyją w poczuciu, że zmiana zaburzy ich mały świat i będzie przyczyną mniejszego lub większego stresu. Czy jednak popadając w rutynę pozbawiamy się wyłącznie stresu? A może jednak rzeczy niespodziewane, które są następstwem zmiany są naszą szansą i inspiracją do czegoś lepszego, ciekawszego?

 

Wielu dowiodło już, że zrobienie jednej małej rzeczy w sposób inny niż zazwyczaj, zrobienie czegoś, czego normalnie by się nie zrobiło, może zapoczątkować serię zmian i niespodzianek. I tak naprawdę nie należy się tego bać! Zmiana jest katalizatorem innowacji. Bez zmiany, bez wychodzenia poza strefę komfortu, nasz umysł będzie tkwił wciąż w tym samym miejscu, otoczony rzeczami, które znamy, które są bezpieczne i nie zmuszają do myślenia. Bycie elastycznym natomiast powoduje, że wszystko, łącznie z naszym zachowaniem, jest mniej przewidywalne i bardziej spontaniczne. To z kolei zmusza do ciągłej adaptacji, rozglądania się, bycia uważnym. Zmień więc trasę do pracy, zatrzymaj się po drodze, rozejrzyj się, zrób zdjęcie – zobaczysz, ile tracisz na wykonywaniu dzień w dzień tej samej monotonnej czynności.

KURSY ONLINE:
Super KreatywnośćSuper Kreatywność
Wsparcie dla mózgu, wyobraźni i spontaniczności
Sprawdź!

Chcesz sprawdzić swoją elastyczność umysłową? Spisz rzeczy, które w ciągu dnia wykonujesz mechanicznie, które nie wymagają dłuższego zastanowienia się. I zrób je inaczej. Chłoń, obserwuj, czuj wszystko, co jest wokół. Nowe pobudzi twój umysł do uważności, pozwoli ci odkryć nową świadomość czasu i miejsca. Kiedy byliśmy dziećmi, czas wydawał się rozciągać, codziennie dostarczaliśmy sobie nową dawkę doświadczeń, każdy dzień był inny, a nasza pomysłowość kwitła. Z wiekiem wszystko zaczęło być znajome, coraz więcej wiemy, coraz mniej nas zaskakuje. Rozleniwiamy nasz mózg machinalnie wykonując te same czynności. Doba nadal trwa 24 godziny, ale rutyna sprawia, że każdy dzień jest taki sam – i choć podczas codziennych nudnych czynności czas wydaje się płynąć niemiłosiernie wolno, kiedy spojrzymy wstecz, nie wiemy kiedy minął rok, czy nawet ostatnie dziesięć lat.

 

Pobudzajmy więc umysł wprowadzając w życiu choćby najmniejsze zmiany. Pozwólmy sobie na nowe doznania, uczmy się nowych rzeczy, uważnie celebrujmy każdy moment. To obudzi w nas kreatywność i pomysłowość nieograniczoną wąskimi ramami codziennego życia.

 

To jak, pojedziesz jutro do pracy inną drogą?