Czy w ramach popołudniowej przekąski dałabyś dziecku do zjedzenia 8 kostek cukru? Nie?? A wiesz, że robisz to podając mu 4 niewinne biszkopty i mały soczek Kubuś Go! jabłko-marchew-pomarańcza?

Jesteśmy zalewani reklamami produktów „zdrowych” dla nas i naszych dzieci. Soczki owocowe, zbożowe batoniki, dodające energii płatki śniadaniowe… Szkoda, że wymieniając mnogość witamin i minerałów oraz wychwalając brak konserwantów i sztucznych dodatków producenci nie podają na widoku zawartości cukru, którego dostarczymy sobie zjadając dany produkt.

O szkodliwości cukru nie trzeba chyba nikomu przypominać. Jest przyczyną wielu dolegliwości, od próchnicy i otyłości już u dzieci, po choroby bezpośrednio zagrażające życiu. Ile należy jeść cukru? Najlepiej w ogóle. Jest to jednak prawie niemożliwie, jako że cukier obecny jest wszędzie.

Oczywiście, że produkty owocowe będą miały cukier – ten naturalnie występujący w owocach. Niektórzy producenci podają na opakowaniach, że np. sok nie zawiera dodanego cukru. Produkty poniżej jednak na jednym z pierwszych miejsc podają cukier jako dodatkowy składnik.

Glukoza i fruktoza z owoców są takie same jak glukoza i fruktoza z sacharozy. Jedząc jabłko lub cztery biszkopty dostarczamy sobie takiej samej porcji cukru – około 19 gram. Jednak owoce to dodatkowo błonnik, witaminy i minerały, a biszkopty to po prostu puste kalorie, którym nie towarzyszą żadne wartości odżywcze. Wręcz przeciwnie – węglowodany i tłuszcz.

 

Dzienne normy spożycia cukru

Codziennie narażeni jesteśmy na dostarczanie cukru do organizmu, warto jednak czytać etykiety i dbać o to, aby nie przekraczać dziennej dawki, która przedstawia się następująco:

  • mężczyźni – nie więcej niż 9 łyżeczek cukru (36 g) / 8 kostek cukru x 4,6 g
  • kobiety – nie więcej niż 5 łyżeczek cukru (20 g) / 4,5 kostki cukru x 4,6 g
  • dzieci – nie więcej niż 3 łyżeczki cukru (12 g) / 2,5 kostki cukru x 4,6 g
KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Cukier ukrywa się wszędzie

Poniżej znajdziesz wybrane produkty wraz z zawartością cukru. Użyliśmy kostek o wadze 4,6 g.

 

  • Biszkopty

biszkopty cukier

Zawartość cukru w tej paczce biszkoptów (120 g) to 39 gram. Podając dziecku zaledwie 5 ciasteczek – serwujesz mu 2 kostki cukru.

 

  • Woda smakowa

woda smakowa cukier

Bez dwóch zdań polecamy picie wody mineralnej bez żadnych dodatków, a jeśli lubicie wodę smakową – można ją przyrządzić samemu, tak będzie zdecydowanie zdrowiej!

 

  • Ketchup

ketchup cukier

To mała buteleczka ketchupu, zaledwie 342 g. W 100 gramach znajduje się 22 g cukru, co w całej butelce daje prawie 17 kostek cukru!

 

  • Sos słodko-kwaśny

łowicz sos cukier

Rozumiemy, że słowo „słodko” w nazwie zobowiązuje. Ale 52 gramy cukru (11 i pół kostki) na 350-gramowy słoiczek to chyba przesada…

 

  • Soczek owocowy przecierowy

sok kubuś cukier

Ta mała buteleczka (350 ml) zawiera ponad dwukrotną dzienną maksymalną dawkę cukru, jaką powinny przyjmować dzieci. Składniki to przecier z marchwi, woda, soki z zagęszczonych soków owocowych – to już dawka cukru. A co poza tym? Cukier. Nic dodać, nic ująć…

 

  • Jogurt z ziarnami

Jogurt danone cukier

 

W tym małym kubeczku (175 g) znajduje się aż 5 kostek cukru – 22 g.

 

  • Suszona żurawina

żurawina cukier

 

W tym opakowaniu 51% stanowi suszona żurawina, a 46% to dodany cukier. Cukier ogółem to 134 gramy! Jeśli zjesz całą zawartość opakowania, dostarczysz sobie równowartość 29 kostek cukru.

 

  • Chrupiące płatki śniadaniowe

płatki cukier

Witaminy, mangan, fosfor… samo zdrowie! 39% stanowią płatki zbożowe. Mieszanka owoców stanowi 12,9%, przy czym w skład każdego owocu kandyzowanego wchodzi dodany cukier (oraz olej palmowy, ale to już inna bajka…). A na drugim miejscu długiej listy składników? Syrop glukozowo-fruktozowy. 73 gramy cukru w opakowaniu, co na 50-gramową porcję daje 8 kostek. Mniammm 🙂 

 

Kochani! Nie wierzmy reklamom – czytajmy skład produktów na opakowaniu!

ZOBACZ TEŻ:
SłodyczeDieta dzieci – jak ograniczać cukier?
Aneta Strelau