Chcecie miło spędzić czas z rodziną i jednocześnie zaopatrzyć się w skuteczny lek na przeziębienia? Ewa z Zielonego Zagonka zaprasza na wyprawę po kwiat lipy, z którego powstanie leczniczy syrop!

Lipa jest długowiecznym drzewem i może dożyć nawet 800 lat. Często jest spotykana w przydomowych ogródkach, czy też przy kościołach i na terenie cmentarzy. Jest to naprawdę wspaniałe zioło, dlatego dziś zamiast siedzenia przed komputerem czy też telewizorem – polecam spacer do lasu lub na łąkę po kwiaty lipy do suszenia i na syrop. Unikajmy drzew rosnących przy drogach i na skrajach miast, ponieważ lipa sprawnie radzi sobie z wyłapywaniem ołowiu. Szukajmy drzew jak najdalej od miast i głównych arterii dróg.

Mamy obecnie sezon na kleszcze i komary – nie każdy ma przy sobie olejki eteryczne, dlatego jeszcze podaje krótki przepis na spray czosnkowy (nie pachnie fiołkami, ale działa dość skutecznie). Dodatkowo idąc do lasu ubierajmy jasne, najlepiej białe ubrania – w miarę krótkie rękawy i spodnie, aby widzieć, czy coś po nas nie chodzi.

Jak zrobić spray na kleszcze?

Potrzebujesz 5 ząbków czosnku i troszkę oliwy z oliwek. Przeciśnij ząbki przez praskę lub poszatkuj je dość dobrze, zalej oliwą ok 100 ml. Następnie słoik z oliwą i czosnkiem umieść w garnku na szmatce, dodaj wody (tak do 1/3 wysokości słoika). Pamiętaj, aby woda nie dostała się do niego. Wszystko gotuj przez ok 2h na małym ogniu. Odcedź i wysmaruję ręce, nogi, co chcesz. Dzieciom zrób wcześniej małą próbę, czy nie uczula ich czosnek.

Jak zrobić syrop z lipy i wzmocnić odporność?

Potrzebujemy ok 100g wyłącznie kwiatów lipy. W garnku zagotowujemy syrop, czyli wodę i cukier – zasada jest 1l wody na 1 kg cukru. Chociaż ja używam mniej do tego syropu  – wyszło ok 500g cukru. Kwiaty zalewamy gorącym syropem, dodajemy sok z jednej cytryny i całość odstawiamy na 2-3 dni, nie zapominając, aby codziennie przemieszać nasz syrop z lipy. Następnie wlewamy go do czystych słoików i pasteryzujemy. Po otwarciu, syrop powinniśmy przechowywać w lodówce.

Pamiętajmy również, że napar ze suszonego kwiatu lipy jest świetnym „lekiem” napotnym przy gorączce, grypie czy chorobach górnych dróg oddechowych.