Otrzymane talenty jedni pomnażają, a inni zakopują w ogródku, dociskając kamieniem, żeby ich przypadkiem ktoś nie ukradł. Pomysły na siebie mamy różne – rozwijamy się, uwsteczniamy, cieszymy życiem, dążymy do celu lub w przeciwnym kierunku… co człowiek to inna „bajka”. Inne wybory, wartości i drogi.

Proza życia sprawia, że marzenia odchodzą na boczny tor, zapominamy o nich… Pasje, zakurzone czekają na lepsze czasy i swoją szansę pokazania się światu… walczymy o przetrwanie… biegniemy w wyścigu szczurów… zarabiamy na chleb…

Gdzie w tym miejsce na samorealizację, rozwijanie talentów?

Trudno je czasem wykroić ale można – Janusz Śmigielski z małej wsi Chołowice na Podkarpaciu udowadnia, że chcieć to móc, że trudności da się pokonać konsekwencją i uporem.

Jest rolnikiem i drwalem – jednocześnie będąc poetą, który przemierza Bieszczady zamykając w fotografiach ich magię. Zakochany w górach, oddany pasji tworzenia,  z determinacją walczy o zachowanie śladów przeszłości (m.in. cerkwi w Chyrzynce).

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Niedawno ukazał się jego tomik poezji, w którym oprócz refleksyjnych wierszy, podziwiać możemy zdjęcia bezkresnych przestrzeni i pełnych uroku miejsc – „to wszystko co mam…” chołowicko-bieszczadzkie chwile zatrzymane.  „Poezja – mówi – jest dla mnie sposobem na wyzwolenie z zasad, ograniczeń. Każdy kto szybuje ponad górami jest wolny”.

Warto przyjrzeć się bliżej postaci Janusza – spojrzeć na świat przez pryzmat Jego twórczości… Przekonać się jaką ma  filozofię życia.

Zapraszam do specjalnie przegotowanej  prezentacji – połączenia zdjęć, fragmentów wierszy i wypowiedzi Janusza Śmigielskiego, które mam nadzieję choć w minimalnym stopniu oddadzą obraz jego osoby.

 

 

 

„Bieszczady… to enklawa. To góry, wolność, zapomniane cmentarze, podupadające cerkwie, to ludzie tacy sami jak Ja i Ty”. 

 

 

 

„Jestem… pełen sprzeczności – góra, dół, ciągle na huśtawce”.

 

 

 

„Człowiek może być… szczęśliwy jeśli znajdzie w sobie pasje i je pielęgnuje nie zapominając o drugim człowieku”.

 

 

 

„Patrzę w przyszłość i widzę… jeżeli nie zmieni się nasza mentalność i nie zwolnimy choćby po to, by zobaczyć drugiego człowieka to czarno ją widzę”. 

 

 

 

„Wolność to … przestrzeń…. nieograniczona niczym”.

 

 

 

„Największą radość sprawia mi…, gdy ktoś z Czytelników odnajdzie siebie w słowach mojego wiersza”.

 

*W artykule wykorzystano zdjęcia autorstwa Janusza Śmigielskiego oraz fragmenty Jego wierszy, pochodzące z tomiku – „to wszystko co mam…” chołowicko-bieszczadzkie chwile zatrzymane, Chołowice 2011.