To, co dla Ciebie jest piękne, dla kogoś innego niekoniecznie takim będzie. Problem pojawia się, gdy sztucznie tworzy się jedyny, sztywny kanon piękna i wtłacza ludzi w jego ramy. Co rośnie poza nimi? Kompleksy. Czy istnieje pojęcie piękna na skalę globalną?

Jak to się potocznie mówi – Nie daj się zwariować. Piękno jest w nas, w każdym, bez wyjątku… Tak, wiem… telewizja, Internet, gazety wyrzucają z siebie zdjęcia anorektycznych modelek z nogami żyraf, czy mężczyzn, którzy większość życia mieszkają w siłowniach… Stawiają Cię obok nich i popychają do zrobienia wszystkiego, by stać się takim samym… "pięknym". 

To wszystko iluzja – nie daj się w nią wciągnąć. Masz wątpliwości? Przed Tobą ktoś już zrobił pewien eksperyment i udowodnił, że piękno to rzecz względna… i zależna od osobistych preferencji, gustu, specyfiki tradycji…

Uczyń mnie piękną

Esther Honig – amerykańska dziennikarka, reporterka, blogerka przeprowadziła projekt, który przyniósł ciekawe wnioski, związane z tym, jak ludzie postrzegają piękno i w pewnym sensie, jak kreują idealną wizję piękna za pomocą Photoshopa (program umożliwiający korektę zdjęć). Honig podkreśla, że jej projekt bada, jak standardy norm urody są odmienne w różnych kulturach na poziomie globalnym.

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Wykorzystując platformy skupiające freelancerów – prawie 40 osobom z ponad 25 krajów, takich jak Sri Lanka, Ukraina, Filipiny i Kenia – zleciła, by uczynili ją piękną. Każda z nich otrzymała to samo zdjęcie Esther, bez makijażu, korekt, itp. Byli to zarówno zawodowi graficy – eksperci, jak i amatorzy. Dziennikarka miała nadzieję, że w czasie pracy- twórcy przeniosą na zdjęcie zarówno własną, jak i kulturową koncepcję piękna. 
 
Co się okazało? Jak wynika ze słów pomysłodawczyni projektu – Photoshop pozwala nam osiągnąć nasze nieosiągalne standardy piękna, ale gdy porównamy te normy w skali globalnej, okazuje się, że osiągnięcie jednego kanonu piękna jest nieosiągalne…

 

Kobieta - kanon piękna

Argentyna – źródło www.estherhonig.com

 

USA – źródło www.estherhonig.com

Kobieta - kanon piękna

 

Więcej zdjęć możecie zobaczyć i porównać na stronie www.estherhonig.com