Co sprawia, że zaczynamy odczuwać stres? Czy jest on jedynie wynikiem postrzegania przez nas konkretnych wydarzeń, odbierania ich, jako zagrożenie? 

Bodźce stresowe mogą mieć rozmaitą naturę i w każdym przypadku reakcje adaptacyjne organizmu na bodziec stresowy będą zbliżone.

Czy więc się np. skaleczymy, wkurzy nas rachunek za prąd albo mamy w perspektywie ślub czy wyjazd na wakacje – wszystko to są stresory zaburzające homeostazę (równowagę) i wymagające od naszego ustroju podjęcie natychmiastowych działań adaptacyjnych.

Co może wywołać stres?

Stres sprawie, że przyśpiesza rytm serca, wzrasta ciśnienie krwi, poziom cukru i LDL („zły” cholesterol”) we krwi, a nadnercza zaczynają produkować w odpowiedzi, jako czynnik ochrony kortyzol działający przeciwzapalnie, wzrasta też poziom innych hormonów stresu (adrenalina, noradrenalina).

KURSY ONLINE:
8 razy Odporność dla Firm8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!

To powoduje z kolei, że wydajność systemu immunologicznego ulega zmniejszeniu, spada ukrwienie narządów wewnętrznych, zatrzymana zostaje regeneracja komórek, wzrasta poziom TSH (Thyroid-stimulating hormone) przez co zaburzeniu ulegają funkcje tarczycy.

Wzrost poziomu stresu wywołują lub moga wywołać  m.in.:

–  urazy i wypadki, zabiegi i operacje, choroby zakaźne i przewlekłe, niewystarczająca ilość snu, za mała lub za duża aktywność fizyczna, otyłość lub wygłodzenie, izolacja lub natłok zajęć, hałas, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura.

– wydarzenia, którym przypisujemy moc zaburzania naszej sfery emocjonalnej.

Poradzić sobie ze stresem

Większość chorób degeneracyjnych, jakie dotyka dzisiejsze społeczeństwa to nic innego, jak reakcja obronna organizmu na długotrwały i powtarzający się stresIm lepiej nauczysz się na co dzień radzić sobie ze stresorami (i stresem, który u Ciebie wywołują), tym większą masz szansę na bycie człowiekiem zdrowym, szczęśliwym i długowiecznym.

ZOBACZ TEŻ:
Kobieta na łąceJak wyeliminować stres ze swojego życia?
Joanna Wilgucka

W oparciu o www.AkademiaWitalnosci.pl