Bywają takie dni i momenty w życiu człowieka, gdy jakoś bardziej niż zwykle odczuwa potrzebę "zmarnowania czasu", zatrzymania się. Zostawienia choć na chwilę tych wszystkich obowiązków, zobowiązań, problemów i tego, co jakoś ciąży. Wszystko to po to, by odetchnąć, złapać dystans, wrócić do równowagi, wyciszyć się, czy choćby mówiąc pół-żartem, pół serio – nie oszaleć. Daj sobie chwilę i zapomnij o wyrzutach sumienia…

Myjemy zęby, bo wiemy, że w przeciwnym razie grozi nam bezzębie i kilka innych niezbyt przyjemnych rzeczy. Stosujemy profilaktykę, która sprawdza się nie tylko w przypadku zębów. Żyjąc na wysokich obrotach, bez odpoczynku (fizycznego i psychicznego)… zużywamy energię, której nie uzupełniamy. 

Pamiętam, dawno temu zdarzało mi się mielić kawę czy cukier w elektrycznym młynku starego typu. Mama zwykle przestrzegała… Chwila mielenia i wyłącz… Przerwa… I znowu chwila mielenia. Mogłoby być szybciej bez tych przerywników, ale groziło to spaleniem młynka… Pomyśl, że jesteś jak ten młynek…

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

 

Daj sobie chwilę i zapomnij o wyrzutach sumienia…

Nie zawsze mamy czas czy możliwości, by dać sobie więcej niż "chwilę"… Jej jednak sobie nie odmawiajmy i starajmy się bronić jej przed innymi i samymi sobą. Bo poczucie winy, bo tyle obowiązków czeka… niech poczekają jeszcze "chwilę";) 

10 pomysłów na "chwilę" dla siebie

To tylko orientacyjna lista pomysłów… sam najlepiej wiesz, co może być lub jest Twoją "chwilą". Co sprawia Ci radość jaką dziecko odczuwa z upragnionej i wyczekanej zabawki…To mogą być z pozoru bardzo "zwykłe" rzeczy. Dla Ciebie jednak będą okazją do oderwania się na chwilę od prozy życia, by móc do niej wrócić z nowym zastrzykiem sił i energii. 

1) Herbata – wybierz się do herbaciarni i wybierz herbatę, której dotychczas nie piłeś. Ciesz się momentem wyboru… Możesz zamówić i wypić ją na miejscu (jeśli jest to możliwe). Możesz jednak zabrać ją do domu i w jego zaciszu delektować się jej smakiem.

Slow life

2) Kawa – jeśli jesteś bardziej fanem kawy niż herbaty – wyszukaj w Internecie jakiś ciekawy sposób na jej zaparzenie oraz dodatki. Poeksperymentuj… Do tego coś słodkiego i chwilo trwaj… 

3) Kąpiel – przygotuj ją starannie. Zapal świeczki zapachowe. Włącz muzykę. Połącz przyjemne z pożytecznym  Eko-kąpiel, czyli domowe sposoby na zdrową skórę

4) Książka/gazeta – kiedy ostatnio miałeś okazję poczytać coś innego niż "trzeba, przyda się, do pracy, muszę". Sięgnij po coś wyłącznie dla przyjemności, tylko dlatego, że masz ochotę… A może pójdziesz do biblioteki/księgarni na wielkie buszowanie (to coś dla moli książkowych).

Slow life

5) Placek – pachnący, świeży… marzenie. Kiedy ostatnio miałeś okazję coś upiec? A może pamiętasz z dzieciństwa jakiś deser, który zawsze sprawiał Ci radość? 

6) Powrót do dzieciństwa – sam najlepiej wiesz, jakie wspomnienia kojarzą Ci się ze szczęściem, śmiechem, frajdą. Może rolki, może zamki z pasku, komiks, zabawne bajki.

7) Popatrz w niebo – weź koc, znajdź jakieś przyjemne miejsce na łonie natury i… poleż… ot tak… 

8) Spacer – idź przed siebie. Możesz wybrać park… albo dojechać gdzieś autobusem i wrócić na nogach do domu. Albo po prostu z pracy wrócić pieszo (jeśli jest to realne, że dasz radę;) 

Slow life

9) Samochód/motor/rower. Moja przyjaciółka specjalnie wraca do rodzinnego domu na weekendy, by pojeździć na motorze… To jest jej "chwila". Niektórym osobom frajdę sprawia pokonywanie "drogi" – jazda  w "stronę słońca". 

10) Strzelnica, gokarty, park linowy, kręgle… krzyżówka, kolorowanki, zabunkrowanie się pod cieplutką kołdrą w zimny/deszczowy dzień – jakieś inne pomysły?   

PRZECZYTAJ TEŻ:
Cisza - refleksjaCisza – spotkaj się ze sobą twarzą w twarz
Joanna Wilgucka