Jaką rolę w naszym życiu odgrywa uważność? Czy można się jej nauczyć, gdy zatraciliśmy umiejętność skupienia się na chwili obecnej? Co kryje się pod pojęciem mindfulness?

Gubisz przedmioty, zapominasz o terminach, masz poczucie życia w chaosie i ciągłym zabieganiu? Wydaje Ci się, że to w sumie drobiazgi? To jednak prawdopodobnie symptomy świadczące o problemie z zachowaniem uważności.

Jeśli się temu bliżej przyjrzysz zapewne dostrzeżesz ich znaczniej więcej. Chociażby ciągłe rozpamiętywanie przeszłych wydarzeń, zamartwianie się tym, co może przenieść przyszłość – czarnowidztwo, nieumiejętność doceniania tego, co masz, bo zawsze jest coś jeszcze na horyzoncie do czego "trzeba" dążyć, stresowanie się błahostkami, płytkie i trudne do utrzymania relacje z innymi ludźmi, nieumiejętność cieszenia się życiem „tu i teraz”, itp. 

Trudność w zachowaniu uważności ma wiele osób. Często nieświadomie i niechcący gubimy uważność  w pędzie życia. Warto jednak zabiegać o jej utrzymanie/odzyskanie. Nawet jeśli niewiele z niej już zostało Wojciech Eichelberger radzi, jak ją w sobie odbudować i pielęgnować.  

 

 

 O mindfulness Wojciech Eichelberger – wybitny psycholog i terapeuta, autor warsztatów online Strefa Mindfulness