Od miesiąca obiecujesz sobie, że pójdziesz na siłownię. W międzyczasie kupiłeś fajne buty, wybrałeś już miejsce, gdzie będziesz chodzić i nawet zarezerwowałeś sobie czas w kalendarzu. Wiesz, że będzie to dla ciebie z korzyścią, jednak gdy przychodzi do realizacji pomysłu, to już dawno wyparowała z ciebie ta energia, która była w chwili, kiedy pomysł wpadł ci do głowy. Słomiany zapał – jak sobie z nim poradzić?

W języku polskim słomiany zapał to związek frazeologiczny, który opisuje zapał szybko powstający i nagle przemijający. Natomiast równie dobrze obrazuje nasze zachowanie w niektórych sytuacjach. Prześledźmy poniższy schemat:

 

Masz pomysł ->  Chcesz coś zrobić ->  Jest w tobie energia do działania ->  Przychodzi do realizacji zadania -> Energia spada -> Znajdujesz wymówki, żeby tego nie robić -> Odkładasz to na później -> Pomysł się rozmywa -> Masz do siebie pretensję, że tego nie zrobiłeś ->

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

Słomiany zapał – Co może Cię wspierać?

Pierwszym krokiem, który może być pomocny w przerwaniu błędnego koła, to świadomość, że tak czasami mam. Jeśli potrafię sam przed sobą przyznać się do tego, że nie zawsze jestem chodzącym ideałem i nie robię wszystkiego perfekcyjnie, to automatycznie moje podejście do działania z przestrzeni obwiniania siebie zmieni się w gotowość do działania.

Słomiany zapał

 

Jeśli jesteś już świadom tego schematu to możesz teraz skupić się na jednym z ważniejszych elementów tej układanki czyli: Twojej motywacji.

Kluczem do sukcesu w motywowaniu siebie są nasze myśli. To one determinują wynik. Mają też  wpływ na wiele rzeczy, które dzieją się z nami w trakcie realizacji naszego zamierzenia. Spójrz na powyższy schemat. Co na nim widzisz? Widzisz, że mamy głowę, w której tworzą się myśli. Myśli kreują emocje, które to z kolei czujemy w ciele. To, jaka powstanie emocja jest prognozą naszego zachowania – a nasze określone zachowanie ma wpływ na to, jaki osiągniemy wynik.

Słomiany zapał – Co jest Twoim sprzymierzeńcem?

Cel jest Twoim sprzymierzeńcem w radzeniu sobie ze słomianym zapałem, ponieważ:

 • uruchamia Twój ukryty potencjał
 • stymuluje kreatywność
 • uwalnia energię pomocną w realizacji planów
 • daje poczucie mocy i sensu życia

 

Jeśli wiesz, co jest Twoim celem, to potrafisz również wspierać swój wysiłek w realizacji celu. Umiesz kierować swoje myśli, emocje i zachowania w taki sposób, który jest najlepszy dla Ciebie. Twój cel staje się wtedy konkretnym zamierzeniem, który daje Ci konkretne korzyści. Wiesz również, że to działanie jest ważne dla Ciebie ponieważ wierzysz w siebie.

Co możesz zrobić teraz?

Dla tych osób, które stale lubią odkładać wszystko na później, nawet tematy związane ze zmianą swojego życia – mam cytat Alberta Camus: „Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi”. Także weź teraz kartkę papieru i długopis. Usiądź w swoim ulubionym miejscu i zastanów się: Jak to jest z tym moim słomianym zapałem? – a następnie zrób plan, który będzie cię wspierał w działaniu ze słomianym zapałem:

 1. Na początek określ małą rzecz do zrobienia, którą będziesz wstanie robić codziennie przez 5 minut.
 2. Odpowiedz sobie na pytanie: po co chcę to robić?
 3. Po tygodniu zaznacz moment, kiedy zweryfikujesz, jakie te codzienne 5-minutowe działania przyniosły efekty.
 4. Wyznacz nagrodę, którą sobie wtedy dasz.
 5. Daj status dla tego 5 minutowego działania: priorytet.
 6. Poproś kogoś bliskiego, aby codziennie pytał ciebie: jak ci poszło dziś z realizacją?
 7. Stwórz zdanie, które będziesz sobie powtarzał w chwili zwątpienia.
 8. Zwizualizuj swój cel – narysuj go, przyklej w widocznym miejscu i codziennie zaznaczaj na tej kartce, o ile jesteś już bliżej celu.
 9. Każdego dnia doceń siebie za to, co dziś zrobiłeś.