Początek roku to dobra okazja zarówno do podsumowania tego co za nami, jak i zaplanowania tego, co jeszcze nas czeka. Wiele osób lekceważy siłę noworocznych postanowień i nie składa żadnych – wiedząc, że nie uda im się ich dotrzymać. Tymczasem, to naprawdę dobry moment na zmiany – zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej!

Osoby, które sceptycznie podchodzą do noworocznych postanowień często wskazują na słomiany zapał i porażki w ich osiąganiu. Wiele z nich twierdzi, że jeśli ktoś chce zmienić coś w swoim życiu może zrobić to w każdej chwili i nie musi czekać na 1 stycznia. To prawda, jednak dla większości osób, przejście z jednego roku w drugi ma wymiar symboliczny, trochę magiczny. Staramy się wtedy zapomnieć o tym co było, zostawić to za sobą i skupić się na przyszłości. Jeśli zatem od jakiegoś czasu chodzi nam po głowie chęć zmiany pracy, nowy rok to idealny moment na to, by wcielić pomysł w życie.

Co zrobić, by dotrzymać noworocznych postanowień?

1. Po pierwsze, cel musi być realistyczny i możliwy do spełnienia. Oznacza to, że postanowienie w tym roku schudnę jest mało prawdopodobne do zrealizowania. Jeśli jednak postanowimy sobie – w styczniu zrzucę 2 kg i miesięcznie będę chudł kolejny kilogram, aż w grudniu osiągnę wymarzoną wagę – wtedy prawdopodobieństwo dotrzymania postanowienia jest dużo większe. Tak samo jest ze zmianą pracy. Nie wystarczy po prostu postanowić w tym roku zmienię pracę. Cel musi być konkretny, a zatem postanowienie – w tym roku zostanę project managerem w firmie o polskim kapitale – jest już o wiele bardziej sprecyzowany.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

2. Nie wystarczy czekać na cud, nowa praca nie znajdzie się sama. Samo postanowienie zmiany zatem nie wystarczy. Potrzeba jeszcze określenia środków, jakimi posłużymy się do jego realizacji. Jeśli chodzi o osobę poszukującą nowej pracy może to być: Od dziś, w każdy wtorek i czwartek będę szukał ogłoszeń w internecie i tygodniowo wyślę co najmniej pięć CV. Istnieje duża szansa na to, że prędzej czy później nowe zwyczaje wejdą nam w nawyk i regularne przeglądanie ogłoszeń nie będzie sprawiało nam trudności ani ulatywało z pamięci. Dobrze jest w Nowym Roku skorzystać z nowych narzędzi, jakie oferuje nam rynek pracy. Być może elektroniczne portfolio będzie strzałem w dziesiątkę i okaże się przepustką na rozmowę kwalifikacyjną w wymarzonej firmie?

3. Warto  także powiedzieć o swoim postanowieniu najbliższym lub znajomym. Gdy wie o nim więcej osób, trudniej jest nam się z niego wycofać. W ten sposób także otaczamy się serdecznymi osobami, które będą nas wspierać i motywować do wytrwania w  postanowieniu. Co więcej, im więcej osób wie o tym, że szukamy pracy tym lepiej – prawdopodobieństwo, że ktoś ze znajomych  będzie miał informacje o otwartej rekrutacji jest bardzo duże. 

Bądź wytrwały

Podstawą do wytrwania w postanowieniach noworocznych jest regularność i wytrwałość. Warto także zapisywać sobie nawet najmniejsze sukcesy i nagradzać się za nie małymi przyjemnościami np. wyjściem do kina czy zjedzeniem słodkości. Oczywiście, nie zaszkodzi także odrobina wiary w niezwykłą moc Nowego Roku.

 

Źródło: mat.pras. Smart MBC