27 marca 2018

Zakupy w sklepach typu supermarket czy hipermarket mogą być koszmarem dla osób z autyzmem. Jaskrawe światło bijące ze wszystkich stron, muzyka przerywana głośnymi ogłoszeniami o nowościach i promocjach, mnóstwo ludzi spacerujących, a często też przepychających się z wózkami między alejkami. Rzeczy i sytuacje, które dla większości ludzi są normą, u osoby autystycznej mogą wywołać prawdziwy dyskomfort psychiczny, prowadzący nawet do ataków paniki.

Nadmiar świateł i kolorów, tłok i hałas podczas zakupów to często ogromny stres dla osób z autyzmem. Przebywanie w takim miejscu to przytłaczające doświadczenie. A gdyby tak sklepy wielkopowierzchniowe poszły za przykładem Intercity, które wprowadziło wagony ciszy?

 

Jeden ze szpitali w Orlando wprowadził osobne poczekalnie dla autystycznych pacjentów, aby nie musieli siedzieć stłoczeni z innymi osobami, pewien dom towarowy w Manchesterze ogłosił ciche godziny, podczas których wyłączone będą telewizory, muzyka i schody ruchome, aby ograniczyć nieprzyjemne bodźce. A w Irlandii sieć marki Lidl ogłosiła właśnie wprowadzenie tzw. wieczorów ciszy – Autism Aware Quiet Evenings.
 

Autism aware storeOd 2 kwietnia 2018, po sukcesie próbnej odsłony w ubiegłym roku i otrzymaniu pozytywnej opinii od klientów, w każdy wtorek między 18.00 a 20.00 we wszystkich 194 sklepach Lidl w Irlandii i Irlandii Północnej wdrożone zostaną wieczory ciszy, podczas których zredukowane będzie oświetlenie, przez głośniki nie będą czytane ogłoszenia, nie będzie grała muzyka oraz wyciszone zostaną skanery kodów przy kasach. Dodatkowo wyznaczone będą osoby do opieki nad klientami z autyzmem, klienci ci będa mieli pierwszeństwo w kolejkach, a także bedą mogli swobodnie wejść do sklepu z psem asystującym.

 

To dwie godziny w tygodniu, z których skorzystają zapewne również osoby niezmagające się z autyzmem, które lubią unikać tłumów i hałasu. A kiedy u nas możliwe będą takie "ciche" zakupy? Warto pogłębiać świadomość ludzi w tym zakresie. Oby tego typu inicjatywy pojawiały się coraz częściej!

 

Informacje i zdjęcia: http://www.abettertomorrow-lidl.ie/autism-aware-store/