Zwierzęta hodowlane, takie jak świnie, kury, czy króliki odczuwają przeróżne emocje, są inteligentne i tworzą skomplikowane sieci relacji z innymi zwierzętami. Co roku jednak na potrzeby człowieka hoduje się ich gigantyczne ilości, większość zamyka w klatkach, w których często nie mogą się nawet obrócić. Żadne zwierzę nie powinno cierpieć w klatce.

Małgorzata Szadkowska, dyrektor CIWF Polska, komentuje: „Często obdarzamy uczuciem psy i koty, traktujemy je jak członków rodziny. Zwierzęta hodowlane zostały natomiast sprowadzone do roli automatów. To niewyobrażalne, wręcz maszynowe produkowanie naszego jedzenia i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak to wygląda. A wygląda źle: mówimy o zwierzętach, które mogą odczuwać ból, stres i strach, a żyją w zamknięciu, stłoczone z innymi osobnikami, bez dostępu do światła, trawy czy pastwiska. Tak nie powinny żyć żadne zwierzęta. Nie musimy ich kochać, żeby współczuć”.

 

 

Pomóż Zakończyć Epokę Klatkową!

Wejdź na stronę:
www.ciwf.pl/klatki

 

i dołącz do akcji. Aktualnie CIWF Polska pracuje nad zmianą przepisów dotyczących hodowli królików, jednak wkrótce będzie potrzebować Twojej pomocy.

 

Ciekawostki o zwierzętach: 

  • Świnie są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt, dorównując 3-letnim dzieciom i przewyższając pod tym względem psy. Rozumieją, że inne osobniki posiadają wiedzę, która może się przydać w poszukiwaniu pożywienia. Rozróżniają ludzi, nawet tych tak samo ubranych. 
  • Króliki są zwierzętami bardzo społecznymi, budującymi silne więzi z pozostałymi członkami swojej grupy. Podskakują na wysokość 70 cm – to tak, jakby przeciętny mężczyzna potrafił podskoczyć na wysokość aż 5 metrów! 
  • Kury wykazują silne zachowania obronne w stosunku do swojego potomstwa. Są w stanie oddać życie, by obronić swe kurczęta i potrafią rozpoznać ponad 100 innych osobników w stadzie. Gdy są chore, wybierają jedzenie wyglądające mniej atrakcyjnie, ale zawierające leki.

 

Źródło: mat. pras.