Miód lipowy jest przez wielu znawców tego przysmaku uznawany za jeden z najlepszych rodzajów miodu. Świetny na przeziębienia, bolące gardło, spadek odporności.

Uzyskanie czystego miodu w naturalnych warunkach jest dość trudne. Wszystko to za sprawą faktu, iż lipa jest drzewem stosunkowo rzadko spotykanym w naszym kraju. Bardzo trudno jest odnaleźć większe skupisko tych drzew, szczególnie takich rosnących w sprzyjających warunkach – z dala od spalin samochodowych. 

Miód lipowy podobnie jak napar z kwiatów lipy, posiada właściwości lecznicze zarówno w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, jak i w typowych przeziębieniach.

Substancje zawarte w kwiatach lipy, przenoszone przez pszczoły do miodu lipowego, mają działanie wykrztuśne, co jest pożądane w przypadku infekcji gardła. Również w przypadku ogólnego przeziębienia czy grypy, miód lipowy jest zalecany z powodu działania napotnego. 

W połączeniu z innymi składnikami pochodzenia naturalnego, jak na przykład sok malinowy lub kwiat czarnego bzu, miód lipowy jest do dziś dnia stosowany jako naturalny środek leczenia i wspomagania organizmu w walce z chorobą.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Jakość miodu

O jakości miodu lipowego decyduje kilka ważnych czynników. Bardzo istotne jest, aby pszczoły miały dostęp do niezanieczyszczonych kwiatów lipy –  gwarantuje to, że nektar będzie najlepszej jakości. W dużej mierze zależy to od pogody jaka jest w danym roku. Jeśli jest szczególnie sprzyjająca nektarowaniu lip, to miody są wtedy wyjątkowo jasne. W sprzedaży dostępne są również miody powstałe częściowo z nektaru lip, a częściowo z innych kwiatów.

Niemniej jednak, miód lipowy (również ten częściowo-lipowy) cechuje się jasna barwą, charakterystycznym zapachem przypominającym zapach kwiatu lipy, oraz lekko ostrym smakiem. Właśnie ten smak lekko szczypiący w język jest znakiem rozpoznawczym tego gatunku miodu. Jeśli miód się skrystalizuje przyjmuje jasną, kremową wręcz barwę.

Miód leczy i zachwyca smakiem

Warto pamiętać, ze lecznicze właściwości miodu (podobnie jak i witamina c z cytryny) mogą ulec zniszczeniu, jeśli dodamy go do bardzo gorącej herbaty. Dlatego też, nie dodajemy go zaraz po zalaniu herbaty wrzątkiem, ale po chwili, kiedy temperatura płynu nieco się zmniejszy.

Picie ciepłej herbaty z miodem jest najpopularniejszym sposobem aplikacji tego produktu –  aczkolwiek, może być on równie dobrze spożywany na kanapce lub razem z musli i mlekiem.

Miody zarówno te lipowe jak i inne, to bardzo pożyteczne smakołyki, które poza swoimi właściwościami leczniczymi uraczą nas także wyjątkowym smakiem.

Pamiętajcie – miód to zdrowie:)