Płatki róży, królowej ogrodu, upajają nie tylko zapachem, ale i smakiem. Można delektować się ich widokiem, oddać się zapomnieniu w aromatycznej różanej kąpieli, podarować skórze trochę luksusu smarując ją różanym olejkiem lub po prostu przyrządzić sobie z nich pyszną kanapkę.

Najlepiej zerwać je przed południem, kiedy rosa już wyparowała i nie padało przez co najmniej dwa ostatnie dni. Płatki, które są gotowe do zerwania same zostaną między palcami bez naruszenia główki róży. Płatki róży zawierają antocyjany i flawonoidy, mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Poznajcie więc domowe sposoby wykorzystania cudownych właściwości różanych płatków w codziennym życiu.

 

1. Pielęgnacja skóry – olejek z płatków róży

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Nie da się przecenić płatków róży, jeśli chodzi właściwości zmiękczające skórę i łagodzące zaczerwienienia. Wystarczy domowym sposobem przygotować olejek różany, który może być również wmasowywany w skórę w celu złagodzenia napięcia mięśniowego. Do słoika szczelnie wypełnionego płatkami różanymi dolej oliwę z oliwek lub olej migdałowy. Wymieszaj składniki drewnianą łyżką. Dodaj jeszcze trochę oleju, zakręć i odstaw na około 6 tygodni. Po tym czasie dokładnie odciśnij olej i tak przygotowany eliksir przechowuj w ciemnobrązowej butelce.

 

2. Dżem z płatków róż

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać do tego produktu? A najlepsze jest to, że przepis jest bardzo prosty, czas przygotowania to około 25 minut, za to smak – sama rozkosz! Na pół kilograma dżemu potrzeba około 250 gram różowych lub czerwonych płatków róży, 2 szklanki cukru, 5 szklanek wody i świeży sok z dwóch cytryn.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Odetnij z płatków białe końcówki. Przygotowane płatki przepłucz i odsącz. Umieść je w misce zasyp cukrem tak, aby każdy płatek był nim pokryty. Nie zużywaj całego cukru. Zostaw na noc. Resztę cukru, wodę i sok z cytryny zagotuj i mieszaj aż do rozpuszczenia cukru. Dodaj płatki róży i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Doprowadź do wrzenia i gotuj jeszcze 5 minut, aż mieszanka zgęstnieje, po czym zdejmij z ognia. Przelej dżem do wysterylizowanych słoików, zostawiając od góry około 3 centymetry. Naklej etykiety i przechowuj w chłodnym miejscu.

 

3. Płatki róży w łagodzeniu skutków skaleczeń i bólu gardła

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Antybakteryjne i antyseptyczne właściwości płatków róży można wykorzystać w domowym leczeniu. Skaleczyłaś się? Przykryj ranę różanym płatkiem – zadziała kojąco i przyspieszy gojenie. Warto też przygotować sobie miodowo-różaną mieszankę, która złagodzi objawy bólu gardła. Wystarczy szczelnie wypełnić słoik płatkami róży, dolać do pełna miodem i wymieszać drewnianą łyżką. Na koniec dodać jeszcze miodu, szczelnie zakręcić słoik i odstawić na sześć tygodni w ciemne miejsce. Po tym czasie dokładnie odcisnąć miód przez sitko. Taki różany miód wystarczy dodać do ciepłej herbaty przy pierwszych objawach bólu gardła.

 

4. Pyszny sok z płatków róży

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Wspaniały, świeży, orzeźwiający dodatek do wody z lodem. Przygotuj 300 gram płatków różanych i szklankę (lub mniej). Płatki (po odcięciu białych końcówek, które mogą nadać gorzkiego smaku) umieść w słoju z cukrem. Zostaw na noc lub kilka dni. Kiedy płatki puszczą wystarczającą ilość soku, odcedź je. Podawaj z wodą z kostkami lodu i cytryną, która doda napojowi trochę orzeźwiającej kwaskowatości.

 

5. Sałatka lub kanapka z płatkami róży

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Na pewno nie wiedzieliście, że płatki róż można po prostu położyć na kanapkę i zjeść! A do tego każdy kolor ma inny smak, można więc eksperymentować! Posmaruj kanapkę masłem orzechowym, serkiem czy dżemem i ułóż na niej płatki róży, albo zrób pastę różaną z białego sera i rozdrobnionych płatków. Możesz też dodać płatki do sałatki – będą się pięknie prezentować na zielonym tle. Smacznego!

 

6. Herbatka z płatków róży na bóle menstruacyjne i biegunkę

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Herbatka z płatków róży pomaga na bóle menstruacyjne i biegunkę. Wypełnij słoik płatkami róży i zalej wrzątkiem. Zakręć słoik i odczekaj przynajmniej 4 godziny, a najlepiej całą noc. Wystarczy wypić 2-3 szklanki takiego naparu, aby złagodzić skurcze menstruacyjne i objawy biegunki.

 

7. Różane saszetki zapachowe

 

Co można zrobić z płatków różanych

 

Zapach róż jest jednym z najbardziej kojących zapachów. Warto wykorzystać go do odświeżenia torebki czy szuflady – wystarczy wsypać ususzone płatki do papierowej koperty, zakleić ją i umieścić w miejscu, które chcemy zaczarować zapachem różanego ogrodu. Zamiast koperty możesz wykorzystać okrągły kawałek materiału, na środku umieścić płatki, złożyć brzegi i związać gumką recepturką, a żeby było ładniej, obwiązać ładną wstążeczką.

 

Pamiętajcie, że płatki przeznaczone do jedzenia nie mogą pochodzić z róży pryskanej chemią, dlatego najlepiej brać je z pewnego źródła lub własnego ogrodu z dala od drogi.