Czym jest dar? Czy można go kupić? Zapraszamy do obejrzenia filmu Macieja Eichelbergera i Łukasza Kamińskiego – Kultura daru. Film ujmuje tematykę otwierania dostępu do kultury rozumianej w bardzo różny sposób i pozwala zastanowić się m.in. nad tym, co powoduje, że współcześnie „dar” rozumiemy jest na ogół przedmiotowo i materialnie.

Co o filmie piszą jego twórcy? – "Film jest zapisem drogi, jaką przebyliśmy, towarzysząc w 2010-11 roku różnym przejawom alternatywnej myśli społecznej opartej na współpracy, otwartości i bezpośredniej wymianie doświadczeń. Śledząc ten nurt, natrafiliśmy na różnorodne inicjatywy, które starają się przywrócić dynamikę wymiany człowiekowi i kulturze. Poprzez odwołanie się do różnych dziedzin życia: gospodarowania ziemią, sztuki, technologii, kultury Internetu czy pracy z ciałem oraz przez zaproszenie do dialogu przedstawicieli i aktywistów takich nurtów jak open source, permakultura, qi gong, sztuka wymiany czy food not bombs, film tworzy pole do odkrywania wielowymiarowości rozwoju człowieka i współczesnych form "darowania".
 
Posługując się w filmie cytatami z dzieł wybitnego antropologa Lewisa Hyde'a zapraszamy do wspólnej refleksji nad tym, jak może być dziś rozumiany "dar", czego od nas wymaga i jakich potrzebuje warunków, by móc zaistnieć".
 

 
Realizacja: Maciej Eichelberger, Łukasz Kamiński
Polska, 2012, 45 min
 

Maciej Eichelberger – absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie (specjalizacja: sztuka operatorska), student Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk permakultury, edukator ekologiczny, edukator filmowy. Realizuje filmy dokumentalne, reportaże oraz advocacy video. Współpracował przy projektach filmowych z: Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Polską Siecią Polityki Narkotykowej, Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, Fundacją „Sztuka Ciała”. Realizował warsztaty filmowe dla młodzieży wraz z: Fundacją Batorego, Fundacją „U siebie”, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Pozytywnych Rozwiązań Lebiedzin oraz Fundacją „Vox Humana”.

Łukasz Kamiński – abiturient Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, student Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Tworzy filmy dokumentalne, przede wszystkim zaangażowane społecznie. Pracował z dziećmi uchodźców, realizuje wywiady dla instytucji kulturalnych. Współpracował przy projektach filmowych oraz filmowo-edukacyjnych wraz z: Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją „Vox Humana”. Zainteresowany tematyką rozwoju, kultury popularnej oraz feministyczną. Podróżuje i pisuje.

 

ZOBACZ TEŻ:
ekonomiaŚwięta ekonomia – od podarunku po pieniądz
StressFree