Nie palisz, jesz warzywa i owoce, twoja waga utrzymuje się w normie – te czynniki wysuwają się na prowadzenie, jeśli chodzi o zdrowe życie. Jest dobrze, jeśli się do nich stosujesz. Jest jednak wiele innych codziennych nawyków, które determinują to, czy prowadzisz zdrowy styl życia.
A ty, żyjesz zdrowo?
Większość z nas uważa, że dobre nawyki żywieniowe i utrzymywanie w miarę regularnej aktywności fizycznej oznacza zdrowy styl życia. To prawda – te czynniki są bardzo ważne. Prawda jest taka, że jeśli to robisz, i tak jesteś w nielicznej grupie osób dbających o zdrowie, bowiem bardzo niewiele osób dorosłych spełnia kryteria zdrowego stylu życia. Czy jednak odpowiednia dieta i ruch wystarczą, aby styl życia został uznany za zdrowy?
Palenie to jeden z najgorszych czynników rujnujących zdrowie. Jeśli więc jesteś osobą, która nie dała się nikotynie, gratulacje. Co do palaczy, czas zebrać siły na walkę z nałogiem, nie tylko dla siebie, ale też dla osób z najbliższego otoczenia.
Oczywista jest odpowiednia ilość warzyw i owoców w diecie i codzienna dawka ruchu. Ale lista rzeczy, dzięki którym utrzymujesz swoje ciało i umysł w zdrowiu powinna być o wiele dłuższa. Nasza lista powstała w wyniku burzy mózgów. Co jeszcze według ciebie powinno się na niej znaleźć?
Czynniki warunkujące zdrowe życie
Sen
Odpowiednia dawka snu to podstawa. Brak odpowiedniej ilości snu skutkuje zmęczeniem i brakiem energii, a także ogranicza wydajność umysłową i może wywołać poważne problemy zdrowotne. Kliknij, aby poznać 7 skutków niedoboru snu.
Dbanie o ciało
Warto regularnie się badać, dbać o zęby, wzrok, kości i stawy – słowem, nie wolno zapominać o kontroli stanu zdrowia fizycznego. Po pierwsze, w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości można szybko zadziałać, po drugie wyeliminowanie strachu o zdrowie wpłynie korzystnie na stan zdrowia psychicznego.
Relacje z innymi
Koniecznie należy zadbać o zdrowe relacje z ludźmi – rodziną, znajomymi, współpracownikami. Nic tak nie psuje jakości życia i nie męczy psychicznie jak ciągłe zgrzyty, niedopowiedzi, kłótnie.
Kontakt ze zwierzęciem
Jeśli do tej pory obcowanie ze zwierzęciem nie przeszło ci przez myśl, nie wiesz co tracisz. Nic tak kojąco nie wpływa na nerwy, jak cieplutkie mruczące kocie futerko. Nic tak nie pomaga wyjść z dołka psychicznego jak mądre i kochające psie oczy. Nawet opieka nad kanarkiem czy rybkami daje uczucie spokoju i odprężenia. Zobacz, jaki wpływ na człowieka ma obecność zwierzęcia.
Śmiech
Nie na darmo mówi się, że śmiech to zdrowie. Nie wystarczy się uśmiechać – nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak zbawienny wpływ na twój organizm ma głośny śmiech. Nie żałuj sobie więc sytuacji, które powodują niekłamane rozbawienie.
Woda
Woda to życie. Pijesz przynajmniej osiem szklanek wody dziennie? Zadbaj o to, a ciało ci za to podziękuje. Woda nie musi być nudna – sprawdź sposoby na pyszną wodę smakową.
Hobby
Warto mieć w życiu pasję – to nie tylko ubogaca, ale też pomaga w codziennym radzeniu sobie z rzeczywistością, stresem, negatywnymi uczuciami. Dobrze mieć coś, do czego można uciec, aby choć na chwilę oderwać się od codziennych problemów.
Medytacja
Medytacja pomaga odnaleźć spokój umysłu, redukuje poziom stresu, pozytywnie wpływa na jakość relacji z innymi ludźmi, odkrywa w nas najlepsze cechy i pomaga je rozwijać, pozwala inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Nie da się przecenić siły medytacji. Przeczytaj, dlaczego warto medytować.
KURSY ONLINE:
Proste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!
Pozytywne nastawienie do samego siebie
Nie można być szczęśliwym nie kochając siebie. Jednak wielu z nas ma obiekcje względem własnego ciała – tu zmarszczka, tam wałeczek. Niedoskonałości spędzają nam sen z powiek. Oczywiście, należy zadbać o dobrą kondycję ciała, ale zaakceptować też zmiany zachodzące w ciele, na przykład wynikające z wieku. Pokochaj swoje ciało, a zobaczysz, że życie nabierze nowych barw. Zobacz, jak to zrobić.
Oddech
Warto nauczyć się technik oddechu i regularnie je stosować. Prawidłowy oddech pomaga zachować spokój, jest doskonałym narzędziem w walce ze stresem, poprawia koncentrację. Przeczytaj, co daje świadome oddychanie.
Asertywność
Potrafisz mówić „Nie”? Czy potrafisz odmówić, kiedy naprawdę nie możesz lub nie chcesz czegoś zrobić? Warto zastanowić się nad tym, czy twoja gotowość do pomocy czy też zgadzanie się na wszystko mają zawsze odpowiednie podłoże, czy nie są efektem wykorzystywania przez inne, bardziej przebojowe osoby. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne rozwijając w sobie zdrową asertywność.
Wakacje
Praca jest ważna, ale nie da się funkcjonować bez zadbania o prawidłową regenerację. Wykorzystuj urlop do maksimum – nie na oglądanie telewizji czy tzw. nicnierobienie. Znajdź coś, co sprawi ci prawdziwą przyjemność, coś wartego wspominania, co wywołuje uśmiech na twarzy i daje motywację do pracy w radosnym oczekiwaniu na kolejne przygody.
Weganizm/wegetarianizm
Nie każdy potrafi zrezygnować z jedzenia mięsa, warto jednak podejmować próby. Nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale też dla lepszego samopoczucia w kwestii traktowania zwierząt. Wegetarianizm nie jest trudny – sam zobacz. Jeśli nie potrafisz zrezygnować z produktów zwierzęcych, kupuj z głową – wybieraj mięso z hodowli ekologicznych, jajka od kur z wolnego wybiegu, itp. Świadomość nieprzyczyniania się do cierpienia zwierząt to prosta droga do spokoju psychicznego.
A co wy dodalibyście do tej listy?