Chyba już nikt z nas nie wyobraża sobie dnia, a przynajmniej dnia pracy, bez smartfona lub komputera. Ze smartfonów korzystają dzieci i dorośli. Z jednej strony smartfon ułatwia nam realizowanie wielu codziennych spraw, jednak znacznie obciąża nasz kręgosłup, a zwłaszcza jego szyjny odcinek.

Trudno oczekiwać, że odrzucimy smartfony i komputery, dlatego bardzo ważna jest regeneracja i poprawa nawyków dotyczących korzystania z nich. W ciągu dnia możemy samodzielnie korygować postawę ciała, a w nocy… W nocy mamy do dyspozycji od sześciu do dziewięciu godzin, w czasie których możemy wspomagać i naprawiać naszą szyję.

Kręgosłup a smartfony

Korzystając ze smartfonów zazwyczaj pochylamy głowę do przodu, co sprawia, że nasza szyja dźwiga większy ciężar, niż w pozycji wyprostowanej. Jeśli taka sytuacja ma miejsce przez kilka minut w ciągu dnia, nie powoduje większego problemu. Jeśli jednak jest to godzina lub więcej każdego dnia, skutkiem są zmiany w ułożeniu kręgów oraz wzmożone ich obciążenie.

U coraz większej liczby ludzi diagnozowany jest syndrom smartfonowej szyi (zwanej też SMSową szyją), czyli zespół objawów, które powstały w wyniku zmian w odcinku szyjnym kręgosłupa na skutek korzystania ze smartfonów i komputerów.

Najczęstsze objawy początkowe to między innymi:

– drętwienie palców lub całych kończyn górnych,

– chwilowe lub długotrwałe bóle głowy, karku, szyi, okolicy między łopatkowej.

Jak „rehabilitować” szyję nocą?

Śpiąc możemy również wpływać na ułożenie naszego kręgosłupa poprzez odpowiednie ułożenie naszego ciała i kręgosłupa. W ten sposób umożliwiamy naszym kręgosłupom powrót do ich naturalnej pozycji, rozluźnienie poszczególnych kręgów, krążków międzykręgowych (dysków), ścięgien, mięśni oraz wyrównanie płynów w przestrzeniach międzykręgowych.

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Idealna pozycja do spania

Naturalną pozycją dla człowieka jest pozycja stojąca z pełnym wyprostem. W takiej pozycji nasze kręgosłupy ustawione są w odpowiedniej pozycji i kształtem przypominają literę „S”. Układając się do snu należy dążyć do osiągnięcia takiej samej pozycji ciała jak w czasie stania.

Obraz przedstawiający prwidłowe ułożenie kręgosłupa człowieka w pozycji stojącej i leżącej na wznak.

Właściwie dobrana poduszka wpłynie na prawidłowe ułożenie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, a o resztę zadba odpowiednio dobrany materac. Kładąc się na plecach powinniśmy zapewnić ułożenie ze stabilnym podparciem karku i głowy, tak, by nasz wzrok był skierowany pod kontem max. 45 stopni do przodu, a nigdy za głowę. Kładąc się na bokach, kręgosłup należy ułożyć w pozycji równoległej do podłoża zapewniając stabilne podparcie i dobre wypełnienie przestrzeni między szyją a materacem. Głowa w bocznej pozycji nie powinna być ani uniesiona w górę ani wygięta ku dołowi.

Jak wyregulować poduszkę?

Aby dostosować poduszki klasyczne z pomocą mogą przyjść nam znane, choć odchodzące w zapomnienie „jaśki”, czyli poduszki o rozmiarze 40 x 40 cm, których używamy z pełnowymiarowymi poduszkami.

Możemy również skorzystać z rozwiązania bardzo popularnego w Japonii. Japończycy, naród słynący z innowacyjnych rozwiązań, znaleźli ciekawe rozwiązanie, jakim jest regulowana poduszka ortopedyczno-antyalergiczna.

Japoński wynalazek składa się z czterech segmentów, z których każdy wypełniony jest innym materiałem i spełnia inną rolę. Każdy segment poduszki AD-JUST-YOUR-PILLOW można dowolnie wyprofilować i dostosować zarówno pod względem wysokości wypełnienia jak i stopnia twardości do indywidulanych preferencji osoby korzystającej z poduszki.

Japońska poduszka ortopedyczna 

Każdy z czterech segmentów idealnie podpiera wybraną część kręgosłupa lub głowy, w zależności od pozycji: na boku lub na plecach, a nawet na brzuchu. Każdy z segmentów jest zapinany na dyskretny mały zamek błyskawiczny, który umożliwia usunięcie lub dodanie ilości wypełnienia, a co za tym idzie regulację wysokości i twardości poduszki.

Segment 1 – W tym miejscu znajduje się miękka wata poliestrowa, ta część podpiera głowę przy ułożeniu w pozycji bocznej lub kiedy leżymy na brzuchu.

Segment 2 – Wypełniony miękką watą poliestrową. Segment wspiera głowę w czasie snu na plecach.

Segment 3 – Segment wypełniony twardszymi, elastycznymi kapsułkami, które doskonale podpierają szyję w czasie spania na boku lub na plecach.

Miękkie i elastyczne zaokrąglenie w dolnej części poduszki poprawia komfort zmiany pozycji w czasie snu i eliminuje potrzebę przesuwania poduszki.

Taka poduszka ortopedyczna, w przeciwieństwie do klasycznych profilowanych poduszek ortopedycznych z pianki, daje całkowitą swobodę wyboru pozycji do spania i pełną możliwość wyregulowania wysokości i dopasowania do śpiącego, bez względu na jego wzrost, wagę i wiek. Takie rozwiązanie pozwala samodzielnie decydować o komforcie, stopniowo zmieniać ułożenie, wysokość i stopniowo korygować kształt i efekt jaki chcemy uzyskać.

Polecamy japoński sposób na zdrowy kręgosłup i dobry sen!