Jednym z najczęstszych dylematów rodziców, jeśli chodzi o wychowanie pociech jest odpowiedź na pytanie, jak pomóc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami, takimi jak płacz, złość, smutek, ale też radość i wstyd. Należy pamiętać, że żadne emocje u dziecka nie są złe, trzeba tylko umiejętnie nauczyć dziecko sobie z nimi radzić i przeżywać je we właściwy sposób.

Rodzicom zależy na tym, aby dziecko było grzeczne i potrafiło sobie radzić z nieraz trudnymi emocjami. Rodzice często nie wiedzą jak się zachować w różnych sytuacjach, między innymi kiedy dziecko histeryzuje, wpada w furię i krzyczy, ponieważ mama nie chce mu kupić w sklepie słodyczy, albo kiedy wdaje się w bójki z innymi dziećmi, nie chcąc dzielić się zabawkami. Opieka nad dzieckiem i jego wychowanie nie jest łatwe, ale mądrość rodziców i ich zaangażowanie sprawi, że ich pociecha wyrośnie na mądrego człowieka, który umie nazywać swoje emocje i na nie reagować. Co zrobić, aby nauczyć dziecko lepiej radzić sobie z emocjami?

Wsparcie i miłość rodziców

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla dzieci, jest stworzenie bezpiecznej, wspierającej relacji. Kary i krzyk na dziecko wcale nie będą tutaj najlepszą metodą. Lepiej sprawdzi się wsparcie rodziców, ich miłość i zrozumienie. Liczne badania pokazują, że osoby, które w dzieciństwie doświadczyły takiej bezpiecznej i ufnej relacji, w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z własnymi emocjami. Dziecko należy jak najczęściej przytulać i zapewniać je o naszej miłości i tym, jak bardzo jest dla nas ważne.

Dobry przykład

Warto pamiętać o tym, że dziecko uczy się przez naśladowanie rodziców. Dlatego bardzo ważny jest dobry przykład. Jeśli dziecko widzi, że rodzice krzyczą na siebie, samo będzie reagować w podobny sposób. Dlatego jeśli w pobliżu jest dziecko, rodzice powinni rozmawiać ze sobą spokojnie, aby dziecko uczyło się właściwych zachowań i rozwiązywania konfliktów. Dlatego naukę radzenia sobie z emocjami rodzice powinni zacząć przede wszystkim od samych siebie. Należy tutaj pamiętać, że nie chodzi o to, aby całkowicie wyeliminować złe emocje, czy udawać, że one w ogóle nie istnieją. Dziecku nie są potrzebni idealni rodzice, ono potrzebuje rodziców autentycznych. A prawdziwym ludziom czasem po prostu puszczają nerwy. Co nie oznacza, że nie można pracować nad tym, żeby takich niechcianych wybuchów emocji było mniej.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Nauka emocji

Rodzice powinni nauczyć dziecko rozróżniać własne emocje i je nazywać. Dzięki temu dziecko uporządkuje i uspokoi zawiły świat emocji. Świadomość własnych emocji i umiejętność ubrania w słowa swoich przeżyć to jeden z najlepszych prezentów, jaki możesz dać swojemu maluchowi. Dziecka nie należy trzymać pod kloszem i za wszelką cenę unikać sytuacji, kiedy może ono doświadczyć złych emocji. Postępując w ten sposób zabieramy naszemu dziecku części jego własnej emocjonalności i cennego życiowego doświadczenia, umiejętności radzenia sobie z własną złością czy frustracją. Należy dziecku pokazać, że emocji nie trzeba się bać.

Mądra i cierpliwa niania

Jeżeli oboje rodzice są aktywni zawodowo i dzieckiem na co dzień zajmuje się niania, warto pamiętać o tym, jak ważne jest wybranie odpowiedniej osoby do tego tak ważnego zadania. Niania powinna posiadać odpowiednie wykształcenie, najlepiej pedagogiczne, aby wiedzieć jak postępować z dzieckiem i jak uczyć je właściwych zachowań. Opiekunka musi potrafić analizować zachowania dziecka i znajdować właściwe rozwiązania. Dziecko z nianią ma być nie tylko bezpieczne, ale tez uczyć się odpowiednich zachowań. Niania musi być cierpliwa, ale też mądra i empatyczna, aby umieć odpowiednio reagować na zachowania dziecka. Dlatego wybierając nianię warto zwrócić uwagę na jej kwalifikacje i wiedzę na temat emocji dziecka. Istnieją serwisy internetowe pośredniczące w znalezieniu odpowiedniej opiekunki, jak np. niania.pl, gdzie profile wszystkich kandydatek na nianię są starannie weryfikowane przez pedagogów. Na niania.pl znajduje się również specjalny obiektywny ranking niań, m.in. na podstawie sprawdzonych referencji, który ma na celu ułatwienie rodzicom dokonania wyboru godnej zaufania opiekunki. Można też zapoznać się z poradami oraz specjalistycznymi treściami związanymi z tematyką opieki nad dzieckiem i poszukiwaniem niani. Wystarczy tylko wpisać lokalizację, aby szybko i sprawnie znaleźć idealną kandydatkę na nianię.

Aktywność fizyczna

Tym, co uczy dziecko rozładowywać własne emocje, a także panować nad nimi jest aktywność fizyczna. Jeśli twoje dziecko właśnie ogarnia niekontrolowany zalew emocji daj mu się wybiegać. Świetnym sposobem na rozładowanie emocji są też wspólne przepychanki, bitwy na poduszki czy choćby taniec. Warto znaleźć dziecku jakąś pasję, sport, który polubi i na który będzie regularnie uczęszczać, dzięki temu dziecko nie tylko będzie bardziej szczęśliwe, ale też doświadczy mniej stresu i pozbędzie się negatywnych emocji.

Oprócz tego, co robić, aby nauczyć dziecko radzenia sobie z emocjami równie ważne jest to, czego unikać. Przede wszystkim nie należy karać dziecka za okazywanie emocji, nie wyśmiewać go i nie pomniejszać rangi jego uczuć. W chwili, gdy dziecko przeżywa trudne chwile nie należy zostawiać go samego, tylko otoczyć go wsparciem, uspokoić i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Nie należy w takich sytuacjach odtrącać dziecka tylko być przy nim.