W życiu każdego dziecka wychowywanego w towarzystwie rodzeństwa są chwile, kiedy chce, żeby siostra lub brat po prostu zniknęli. Jest szarpanie za włosy, wyzwiska, i chyba nigdy później tak często i wobec nikogo innego nie padają słowa „Nienawidzę cię!”.  

Dzieci często widzą w rodzeństwie konkurenta, a nie sprzymierzeńca, głównie jeśli chodzi o względy mamy i taty. Jest ciągła walka, zwłaszcza, jeśli różnica wieku przekracza kilka lat. W dzieciństwie często zazdrościmy starszej siostrze, że wolno jej więcej. Chcemy wyglądać jak ona, być blisko, kiedy spotyka się ze swoimi "dorosłymi" znajomymi. Kiedy nas odpycha, bo chce swobody i uwolnienia się od obowiązku opieki, wydaje nam się wrogiem. Starsze dziewczyny często widzą w młodszych siostrach kłody u nogi, które ciągną się za nimi, gdziekolwiek idą. Jednak podczas dorastania buduje się między siostrami więź, która jest absolutnie nie do przecenienia. Relacje sióstr z wiekiem poprawiają się, dziewczyny mają swoje życie i krąg znajomych, nie ma już też potrzeby konkurowania o uwagę rodziców – wręcz przeciwnie, jest potrzeba zawierania sojuszu przeciw nim i krycia się nawzajem, potrzeba posiadania lojalnej powierniczki, która cię zna i rozumie.

 

Nawet jeśli między siostrami występuje większa różnica wieku i było to przeszkodą w nawiązywaniu partnerskich relacji w okresie dorastania, w dorosłym życiu siostra to nie tylko bliska osoba. To wsparcie, jakiego nie otrzyma się nigdzie indziej. Psychologowie potwierdzają, że zażyłość siostrzana jest czymś specjalnym, wyjątkowym. Bliskości, jaka łączy siostry, trudno szukać nawet w najlepszym związku. Pomimo różnic, odmiennych zainteresowań, rozbieżnych ścieżek życiowych, relacje z siostrą to jednen z najważniejszych i najbardziej znaczących elementów w życiu. Siostra to ktoś, kto dzieli z tobą przeszłość, miejsca, wspomnienia. Wie, jaka byłaś i jaka jesteś, wie co cię ukształtowało, bo przeszła przez to samo. Będzie dla ciebie oparciem i pomocą, po części z wewnętrznego obowiązku, ale głównie w wyniku bezwarunkowej miłości i potrzeby wsparcia.

 

Dostajesz szczerość

Prawda nie zawsze jest wygodna, ale dzięki temu, że łączy was szczególna więź, siostra powie ci to, co trzeba, a nie to, co chciałabyś usłyszeć. A ponieważ to ktoś, kto jest ci bliski – wiesz, że możesz zaufać osądowi i nie popsuje to waszych relacji.

Masz kogoś, kto cię rozumie

Dorastałyście razem, dzieliłyście radości i smutki, pewnie też ubrania i kosmetyki. Macie to samo "zaplecze", więc siostra łatwiej zrozumie twoje problemy i frustracje. Do siostry zawsze możesz zwrócić się o pomoc.

Masz powiernika i sojusznika

W sytuacjach, w których nie możesz lub nie chcesz zwrócić się do rodzica, siostra jest najbliższą osobą, która wysłucha, doradzi spoglądając na sprawę z boku i nie zawiedzie zaufania.

 

Jeśli więc masz siostrę, na którą możesz liczyć, jesteś szczęściarą.