Nostalgia. Słodko-gorzkie doświadczenie, kiedy twoje myśli krążą wokół przyjemnych rzeczy z przeszłości dając uczucie szczęścia, a jednocześnie niosą ze sobą pewien rodzaj bólu, ponieważ uświadamiasz sobie, że to nigdy nie wróci. Dlaczego więc ta mieszana emocja, jaką jest nostalgia, jest dobra dla naszego zdrowia psychicznego? Czy warto jej ulegać?

Jest mnóstwo czynników, które mogą wywołać nostalgię. W nostalgiczny nastrój może wprowadzić piosenka z serialu z dzieciństwa, znaleziona w starych rzeczach kartka pocztowa od starego przyjaciela, fotografia kogoś, kogo już nie ma, ale też najzwyklejszy zapach gumy balonowej przywodzący na myśl coś, co kiedyś miało dla nas znaczenie… Zaczynamy tęsknić do czasów, kiedy wszystko wydawało się prostsze, a całe życie było przed nami, choć być może teraz jesteśmy o wiele szczęśliwsi.

Niezależnie od tego, co ją wywołuje, nostalgia pozwala nam znaleźć się na moment w konkretnym miejscu i czasie w przeszłości. Potrafimy odczuć fizyczną radość na wspomnienie szczęśliwych chwil, przy jednocześnie ogarniającym smutku za tym, co minęło. Nostalgia zabiera nas w sentymentalną podróż, łączy nas z ludźmi i wydarzeniami z przeszłości jednocześnie dając nam siłę, aby odważniej iść naprzód.

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

Dlaczego nostalgia jest dobra?

Tak więc nostalgia to nie tylko ucieczka od rzeczywistości czy rozpamiętywanie przeszłości, aby oderwać się od tego, co tu i teraz. Nostalgia pomaga nam w wielu aspektach obecnego życia.

 

Nostalgia pomaga nam w samookreśleniu

Emocjonalny związek ze sobą z młodości pomaga utrzymać poczucie ciągłości w czasie. Pamiętanie o przeszłości oznacza umiejętność określenia swojej tożsamości, tego kim i jacy jesteśmy.

 

Nostalgia nadaje życiu znaczenie

Jest pewnego rodzaju przechowalnią przyjemnych wspomnień, do których możemy wracać i odnosić się w różnych momentach życia. Pomaga lepiej radzić sobie z rzeczywistością i pokazuje sposób, w jaki powinniśmy kształtować przyszłość.

 

Nostalgia ma moc uspokajającą

Oddając się nostalgii lepiej radzimy sobie ze stresem czy niepokojem. Nostalgia daje poczucie bezpieczeństwa, mamy poczucie ciągłości życia, lepiej radzimy sobie z przeciwnościami, zgodnie z tym, co mówi przypowieść – „to też przeminie.”

 

Nostalgia pomaga przetrwać smutek

Nostalgia, jako umiejętność oddania się przyjemnym wspomnieniom pomaga przetrwać smutek związany np. z czyjąś nieobecnością. Zamiast oddawać się przykremu odczuciu tęsknoty, przywołujemy w pamięci szczęśliwe chwile, co jest nieocenione dla zdrowia psychicznego.

 

Nostalgia jest motorem dobrych zachowań

Kiedy rozpamiętujemy szczęśliwe chwile z dzieciństwa, młodości – mamy ochotę jeszcze raz przeżyć to, co dawało nam radość w bardziej beztroskich czasach. Chętniej spędzimy wartościowy czas z dzieckiem mając świadomość, że buduje ono właśnie swoją przeszłość. Chętniej też dzielimy się wspomnieniami z nowym pokoleniem dając im podstawy do poczucia tożsamości i przynależności.

 

Nostalgia rozwija współczucie i empatię

Nostalgiczne osoby są bardziej empatyczne, bardziej nastawione na relacje z innymi ludźmi. Oddając się nostalgii tak naprawdę przywołujemy całą gamę emocji z przeszłości, a to pomaga nam w lepszym zrozumieniu uczuć innych ludzi.

 

Co jest ważne, to zachowanie umiaru, aby nostalgia nie stała się obosiecznym mieczem – aby ucieczka w przeszłość nie stała się odrzuceniem rzeczywistości i zamknięciem się we wspomnieniach. Musimy pamiętać, że życie trwa, a nadmierne rozpamiętywanie może oznaczać utratę tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które mogą przydarzyć się tu i teraz.