Ból mięśni to dolegliwość, która dotyka niemal każdego. Może towarzyszyć wielu chorobom, zatruciu, dużemu zmęczeniu, nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu i nie tylko. Taki ból nie pojawia się bez powodu – jest to sygnał od organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Co jeszcze powoduje ból mięśni i jak go złagodzić?
Bóle mięśniowe – przyczyny
Najczęstszą przyczyną bólu mięśni jest nadmierny wysiłek fizyczny. Jeśli od kilku lat nie uprawiasz żadnego sportu i nagle przez 2 godziny grasz w piłkę nożną, to prawdopodobnie następnego dnia będziesz mieć problem nawet z tym, żeby wstać z łóżka. Wówczas najczęściej ból łagodnieje wraz z kolejnymi godzinami, ale całkowicie może ustąpić dopiero po kilku dniach. Żeby stało się to szybciej, najczęściej wystarczy odpoczynek, ewentualnie pomóc może masaż bolącego mięśnia.
Pacjenci, którzy z taką dolegliwością trafiają do lekarzy, najczęściej narzekają na przewlekły ból mięśni. Ich przyczyną mogą być nie tylko same schorzenia mięśni, ale także układu nerwowego czy choroby ogólnoustrojowe.
KURSY ONLINE:
8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!
Bóle mięśni przy infekcjach wirusowych
Takie dolegliwości mogą pojawić się m.in. w przebiegu chorób wywołanych przez wirusy. Ból mięśni najczęściej towarzyszy przeziębieniu. Nie jest on wówczas bardzo intensywny i zwykle ustępuje po kilku dniach. Nie powoduje problemów z poruszaniem się – przy przeziębieniu bardziej dokuczliwe są inne dolegliwości. Silne bóle mięśniowo-stawowe pojawiają się w przypadku grypy. Wtedy możesz narzekać na ból niemal całego ciała i w tym wypadku może to utrudniać nawet poruszanie się. Ból mięśni pojawia się również w przebiegu ospy wietrznej – najczęściej na 2 dni przed wysypką. Jest on również jednym z objawów, jakie towarzyszą różyczce.
Ból mięśni przy innych chorobach
Dolegliwość pojawia się również przy chorobach reumatycznych, takich jak fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna, twardzina układowa czy choroba Stilla. Ból ten towarzyszyć również może boreliozie, zespołowi przewlekłego zmęczenia, niedoczynności tarczycy, zespołowi niespokojnych nóg czy zapaleniu kaletki maziowej. Kolejne to choroba pasożytnicza, niedobory pokarmowe czy uszkodzenie toksyczne mięśni.
Kiedy powinieneś się zgłosić do lekarza ze względu na bóle mięśni? Jeśli nie wiesz, z czego one wynikają, nasilają się i rozprzestrzeniają na inne części ciała. Udaj się również do specjalisty wtedy, gdy bólowi towarzyszą zaczerwienie i obrzęk przy danej partii mięśni.
Bóle wzrostowe u dzieci
W przypadku małych dzieci może dojść do bólów mięśni związanych ze wzrostem organizmu. Najczęściej pojawiają się one w nocy i wynikają z intensywnego rozwoju fizycznego dziecka. W jaki sposób jednak rozpoznać, że ból ten nie jest związany z żadną dolegliwością? Najczęściej jest odczuwalny w nogach i dotyczy dzieci od 12 roku życia. Ból utrzymuje się przez kilkanaście–kilkadziesiąt minut i nawraca z różną częstotliwością. Może się pojawiać co kilka dni, ale też co kilka miesięcy. W pewnych przypadkach może również utrzymywać się przez kilka godzin.
Jak złagodzić ból mięśni?
Oto kilka sposobów, które mogą ci pomóc złagodzić dolegliwość:
- Stosuj środki przeciwbólowe, ale tylko wtedy, kiedy inne metody nie pomagają lub jeśli zalecił ci to lekarz.
- Wykonuj masaże relaksujące wybranych mięśni, ale również całego ciała. Stosuj wówczas oliwkę lub olejki rozgrzewające.
- Ciepła kąpiel – umożliwi to rozluźnienie mięśni i powinno przynieść niemal natychmiastową ulgę. Jeśli nie przepadasz za długimi kąpielami, to możesz również wziąć prysznic.
- Zimne okłady miejscowe – niska temperatura przyczynia się do zamykania naczyń krwionośnych, co wpływa na złagodzenie bólu mięśni.
- Okłady z ziół – efekt może przynieść wcieranie oleju z dziurawca w obolałe miejsce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Pelafentabletki.pl