Patrzysz sceptycznie na swoje życie… Próbujesz je ocenić, przeanalizować. Wydaje Ci się, że coś jest nie tak, przydałyby się jakieś zmiany, powiew świeżości. Chciałbyś czuć się bezpieczniej, zrobić coś dobrego dla świata, mieć więcej znajomych i po prostu cieszyć się każdym dniem.

Nie siedź bezczynnie… Nie rozkładaj rąk w geście „Przecież nic nie mogę zrobić, jest jak jest…”.  To nieprawda… Zacznij od rzeczy małych, a przekonasz się, że te wielkie również są w zasięgu ręki. "Miarka do miarki, aż zbierze się czarka" – mówi mądre przysłowie. W tym przypadku małe zmiany doprowadzą do wielkiej przemiany w twoim życia. Nie poddawaj się. Uwierz w siebie i swoje siły. Zapomnij o pesymizmie i braku wiary w swoje możliwości!

Wybieram zmiany

  • Nie pożyczaj pieniędzy z banku i przestań używać karty kredytowej. Posługuj się tylko gotówką. Pieniądze wirtualne bardzo łatwo wydawać – tylko kto później spłaci debet, kto odda ogromne odsetki? Używaj jedynie gotówki. Wybierz z banku określoną ilość pieniędzy i zaplanuj wydatki. Nie wydawaj pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Myśl kilka razy, czy czegoś potrzebujesz naprawdę, czy może tylko chcesz zaspokoić swoją chęć posiadania? Po co narażać się na niepotrzebny stres związany z "wiszącymi nad głową" długami, jeśli nie ma potrzeby ich zaciągać?​
    KURSY ONLINE:
    proste-zycieProste Życie
    Porządek w głowie, życiu i domu
    Sprawdź!

  • Naucz się targować o towary – szczególnie na targach spożywczych, choć i w sklepach prywatnych jest to również czasem do zrobienia. Znajomy kiedyś w sklepie obuwniczym wytargował sporą zniżkę na drogie buty! Grunt, to mieć odwagę i pewność siebie.
  • Kupuj tylko w lokalnych sklepach. Dzięki temu zapewniasz pracę ludziom takim jak Ty i masz wpływ na sytuację w twoim mieście. Jeśli każdy z nas kupowałby lokalnie u sąsiadów, znajomych rolników – mielibyśmy dostęp do zdrowszego jedzenia i produktów. Pomyśl, że dziś Ty kupisz u sąsiada, dzięki czemu on jutro będzie miał pieniądze, by przyjść i zamówić u Ciebie np. usługę. Nie wspierajmy wielkich zagranicznych koncernów. Nasze pieniądze niech trafiają do lokalnej społeczności – tym samym wrócą do nas.
  • Nie kupuj w wielkich supermarketach, bazujących na towarach wytworzonych niewolniczą pracą w krajach Trzeciego Świata. Miej na uwadze, że jedzenie czy ubrania takie, wyprodukowano często stosując duże ilości pestycydów i szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych. Dbaj o swoje zdrowie. Wybieraj naturalne materiały i nieprzetworzone jedzenie.
  • Uprawiaj w domu własne jedzenie, o ile tylko masz taką możliwość. Praca w ogrodzie wycisza, uspokaja, pozwala obcować z przyrodą. Trochę wysiłku fizycznego również się przyda, by zachować dobrą kondycję ciała. Plony, które zbierzesz (owoce, warzywa, zioła) pozwolą Ci zaoszczędzić na zakupach w sklepie, a do tego będą cennym źródłem  pożywienia. Jeśli sam wyhodujesz – masz gwarancję, że zjesz coś wartościowego.
  • Zamiast kupować nowe rzeczy, często wątpliwej jakości i za duże pieniądze – warto poszukać dobrego second handu. Znajdziesz w nim ubrania jak nowe, oryginalne i ciekawe. Wszystko to oczywiście za niewielką część sumy, jaką wydałbyś w sklepie na nowe ubrania. Rzeczy, które są Ci już niepotrzebne możesz wystawić w jakimś serwisie aukcyjnym lub wymienić się na coś innego z koleżankami (zyskasz pieniądze lub rzecz, która bardziej Ci się przyda). Nie ma sensu, żeby coś leżało, jeśli tego już nie nosisz. Dzięki temu poczujesz, że masz porządek nie tylko w domu, ale również w życiu. Przetestuj, a sam się przekonasz.
    KURSY ONLINE:
    8 razy Odporność dla Firm8 razy O
    Program stworzony do walki ze stresem
    Sprawdź!

  • Naucz się zasad recyklingu. Jeśli czegoś nie potrzebujesz – spróbuj to sprzedać lub z kimś się wymienić. Zyskasz kilka złotych do domowego budżetu i pozbędziesz się zalegających sprzętów. Jeśli coś jeszcze sprawnie działa – nie kupuj nowego tylko dlatego, że kolega ma fajniejsze. Nie przyczyniaj się do niepotrzebnego zaśmiecania naszej planety. Pamiętaj, że Twoje postępowanie ma również wpływ na to, w jakim świecie przyjdzie żyć przyszłym pokoleniom (w twym Twoim dzieciom i wnukom).
  • Omijaj fast foody szerokim łukiem. To niepotrzebne wydawanie pieniędzy i narażanie swojego zdrowia. Za pieniądze, które wydałbyś na ociekające tłuszczem frytki czy hamburgera z wątpliwej jakości mięsa – przygotuj w domu coś wartościowego, co nie tylko może się okazać dużo tańsze, ale również będzie zdrowe i smaczne. Całą rodziną możecie „pobawić się” w wielkie gotowanie i przyrządzić coś, czego nigdy jeszcze nie jedliście. Będzie to okazja do wspólnego spędzenia czasu i pogłębiania więzi.
  • Może czas poznać sąsiadów? Zdarza się, że latami mieszkamy obok siebie, ale jeden na drugiego "patrzy wilkiem". Czy nie byłoby miło spotkać się czasem na wspólnym grillu, zorganizować dzień integracji sąsiedzkiej, wyjść wspólnie z dziećmi na spacer lub umówić się na bieganie czy basen?
  • Znajdź sobie hobby lub „odkurz” zapomniane. Nic tak nie sprawia radości, jak robienie czegoś z pasją. Przypomnij sobie o jakimś marzeniu i spróbuj je realizować. Lubiłeś kiedyś malować, robić ozdoby, a może zazdrośnie patrzyłeś na kolegę, który potrafił jeździć konno? Nie mów sobie, że to tylko fanaberie… Znajdź w sobie odwagę i spróbuj. Przekonaj się, jak pasja może odmienić twoje życie na lepsze!

W małych zmianach duża siła…

Każdy czas jest dobry na zmiany w życiu. Szczególnie, gdy czujesz, że ich potrzebujesz… Zacznij od drobiazgów, by krok po kroku uporządkować swoje życie, uczynić je lepszym nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Pamiętaj, to twoje życie! Walcz o nie, o jego jakość nie zapominając jednocześnie o odpowiedzialności za to, co zostawisz po sobie dzieciom i wnukom. Dbając o środowisko, zdrowe odżywianie – dbasz o przyszłość swoją i najbliższych.