Przedstawiciel handlowy to jeden z zawodów, który jest obecnie bardzo popularny. Cały czas poszukiwani są kandydaci na to stanowisko. Celem tego typu pracy jest przede wszystkim pozyskiwanie potencjalnych klientów dla firmy, a także troska już o tych, którzy na współpracę zdecydowali się jakiś czas temu.

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego?

Praca przedstawicieli handlowych jest bardzo wymagająca, ale i przynosząca realne efekty. Oferowane przez przedsiębiorstwa warunki pracy na tym stanowisku warto sprawdzić na liście ogłoszeń GoWork. Przedstawiciel handlowy może zarabiać naprawdę dobrze, pod warunkiem, że jego praca jest efektywna. Polega zaś ona na pozyskiwaniu nowych klientów, a także często bieżącej współpracy z klientami, którzy już z firmą współpracują. Wiele zależy od tego, czy firma sprzedaje rozwiązania, usługi, produkty, z których korzysta się wiele lat, czy też zamówienia ponawiane mogą być z tygodnia na tydzień, miesiąca na miesiąc czy roku na rok. 

Najprościej rzecz ujmując, przedstawiciel handlowy dba o wizerunek przedsiębiorstwa w oczach danego klienta, rozwiewa jego wątpliwości co do danej oferty, przygotowuje wyceny, czasami także negocjuje. Ostatecznie zaś miernikiem jego skuteczności są zamówienia, które klienci składają za jego pośrednictwem. To zaś sprawia, że praca ta daje poczucie osiągania realnych efektów. Jeśli świetnie się w niej sprawdzasz, wiesz, ile zamówień udało ci się pozyskać, zyskujesz poczucie swojej wartości dla firmy, a co za tym idzie, spodziewasz się realnych sum na koncie. To autentyczna motywacja — im jesteś lepszy, skuteczniejszy, tym więcej masz klientów, a co za tym idzie, więcej zarabiasz, bo przedstawiasz realną wartość dla firmy i twoje działania można wymiernie ocenić. 

KURSY ONLINE:
8 razy Odporność dla Firm8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!

Przedstawiciel handlowy — z szefem czy bez szefa?

Przedstawiciel handlowy z reguły ma nad sobą dyrektora, managera czy leadera. Jest to jednak ktoś, kto funkcjonuje bardziej jako twoje wsparcie (merytoryczne, organizacyjne, strukturalne), niż typowy szef. W terenie właściwie jesteś sam sobie szefem. Wiele przedsiębiorstw swoim klientom daje bardzo dużą wolność — to ty najlepiej znasz konkretnych klientów, ty wiesz, z kim umówić się w biurze, do kogo pojechać do siedziby firmy, a z kim umówić się na neutralnym gruncie. Ty też wiesz, do kogo zadzwonić teraz, a z którą ofertą raczej poczekać do następnego miesiąca. Oczywiście twoim celem jest realizacja planów sprzedażowych, natomiast przedstawiciele handlowi najczęściej samodzielnie wyznaczają sobie ścieżkę dotarcia do tych celów. 

Od przedstawiciela handlowego oczekuje się nie tylko zdolności sprawnej i skutecznej rozmowy z potencjalnymi klientami, dostosowywania języka do prezentacji oferty, umiejętności atrakcyjnego wskazania celu nawiązania kontaktu z firmą itd. Oczekuje się od nich również samodzielności. Pozyskiwanie klientów może się odbywać na wiele różnych sposobów. 

W celu przesłania oferty czasami wystarczy skorzystać z e-maila, są jednak klienci, do których zdecydowanie lepiej pojechać osobiście z wydrukiem, a przy okazji z nimi bezpośrednio porozmawiać. Umiejętność pracy z różnymi ludźmi, o różnych oczekiwaniach, charakterach, a co za tym idzie — sposobie podejmowania decyzji to bardzo ważna umiejętność w przypadku przedstawiciela handlowego. Dlaczego też nigdy w takiej pracy nie będziesz mieć typowego szefa, który powie ci, że coś masz robić tak albo inaczej. Każdy dobry manager handlowców wie, że to największy błąd, jaki mógłby popełnić w tego typu pracy. 

Pozyskiwanie nowych klientów — trening umiejętności i perspektywy na przyszłość

Od przedstawiciela handlowego oczekuje się dobrej organizacji, różnorodnych talentów interpersonalnych, nastawienia na realizację celów i wysokiego poziomu motywacji. Oczywiście wszystkie te kompetencje i cechy trzeba w sobie rozwijać, czasami walczyć ze spadkiem motywacji, natomiast jest to z pewnością praca, która cały czas stymuluje do samorozwoju. 

Utrzymywanie kontaktów biznesowych z różnego typu klientami, przygotowanie tylko z pozoru takich samych ofert handlowych, umiejętność wyłuskiwania z oferty tych kluczowych dla danego klienta wartości może otworzyć przed tobą różne perspektywy. Po pierwsze, możesz oczywiście rozwijać się jako przedstawiciel handlowy, przechodzić między branżami, sprawdzać własne umiejętności przy innych produktach, rozwiązaniach, usługach. Tylko od ciebie zależy, do jakich firm i branży zaprowadzi cię twoja kariera. 

W pewnym momencie możesz jednak przejść od przedstawiciela handlowego do lidera grupy handlowców. Team leader, manager, dyrektor handlowy — to wymagające stanowiska, aczkolwiek bardzo realne w przypadku najlepszych handlowców. 

W końcu nieustanna praca z przedsiębiorcami może skłonić cię do założenia własnego biznesu. 

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki przedstawicieli handlowych mogą być bardzo różne. Wiele tutaj zależy od tego, dla jakiej firmy, o jakim budżecie, o jakim typie produktu, usługi, rozwiązania będziesz pracować. Najczęściej struktura zarobków to połączenie stałej pensji plus premii od pozyskanych klientów, wypracowanego planu sprzedażowego itp. Początkujący przedstawiciel handlowy będzie zarabiał kilka tysięcy złotych, ten z większym doświadczeniem może liczyć na pensję w wysokości kilkunastu tysięcy, najlepsi zarabiają jednak znacznie więcej.