Lśniące mieszkanie, wyprasowane w kant ubrania, w pracy dokumenty na równym stosiku, każde zadanie dopracowane do ostatniego szczegółu… Wszystko idealne i w wyznaczonym skrupulatnie do tego czasie. Wydawać by się mogło, że perfekcjonizm to bardzo pozytywna cecha. Gdzie tkwi haczyk?
Radość, poczucie satysfakcji? Nie ma ich. Słowo "chcę", zastąpiło inne o destrukcyjnym wpływie na nasze życie – „muszę”. Stając się jego niewolnikiem, oddaliśmy się sami w kierat, rozpoczęli pęd w stronę nieosiągalnego… zadręczając po drodze siebie oraz osoby z najbliższego otoczenia. Biorąc na własne barki wszystkie możliwe zadania, bo przecież ktoś inny zrobi źle, niedbale i na pewno byle jak.
Nie tylko od siebie wymagamy bycia perfekt. Przypadki, gdy dzieci są karane, bo przyniosły ze szkoły -5, a nie 5 można mnożyć. Kłótnie małżeńskie o brudną szklankę w zlewie stały się przyczyną niejednego kryzysu w związku. Wielu pracowników odczuło skutki posiadania szefa perfekcjonisty, który musi mieć wszystko na już… nawet jeśli raport trzeba będzie zrobić w niedzielę i w gruncie rzeczy jest on mało istotny.
Czy perfekcjonizm daje szczęście?
Osoby, których życie zostało podporządkowane robieniu wszystkiego „naj – lepiej, szybciej, ładniej, więcej” itd., w gruncie rzeczy wyniszczają zarówno swoją psychikę jak i ciało. W codziennym pędzie, żeby ze wszystkim zdążyć, nie mają czasu na odpoczynek, zdrowe odżywianie, czy chwilę refleksji nad własnych życiem. Biorąc na siebie coraz więcej obowiązków zapominają, że doba ma tylko 24 godziny. Pojawia się frustracja, złość, uczucie napięcia, brak panowania nad emocjami, wybuchy agresji w stosunku do najbliższych i współpracowników – a po nich wyrzuty sumienia, plątanina myśli i zadręczania się.
Uwolnij się od przymusu bycia idealnym
Wszystkich, którzy m.in. zauważyli, że perfekcjonizm czy pracoholizm odbiera im radość życia i negatywnie wpływa na relacje z najbliższymi Wojciech Eichelberger zaprasza na warsztaty on-line 8razyO.
Uczestnicy warsztatów w ich trakcie będą mogli zrozumieć jak ważny jest odpoczynek dla skutecznego działania i myślenia. Nauczą się jak zwiększyć swoją zdolność do szybkiej i efektywnej regeneracji sił, jak odreagowywać stres. Dowiedzą się również, jak rozwiązywać codzienne problemy, by nie odebrały im satysfakcji z życia oraz jak dbać o zachowanie work-life balance.
Nie musimy być we wszystkim perfekcyjni. Warto czasem zatrzymać się na chwilę i zobaczyć, że świat się nie zawali, jeśli pozwolimy sobie na chwilę relaksu i oderwania od obowiązków.
Wojciech Eichelberger – założyciel Instytutu Psychoimmunologii IPSI, wybitny psycholog i terapeuta. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka.