Dla kobiety, która zrezygnowała z pracy poza domem na korzyść opieki nad małym dzieckiem możliwość prowadzenia swojego biznesu i pracy w domu oznacza możliwość utrzymania własnego dochodu.

Praca w domu pozwala na elastyczne godziny i czas pracy dostosowane do potrzeb dziecka, jednak trzeba zacząć od ustalenia praktycznego rozkładu dnia, który bez problemu będzie można realizować.

Na początek opracuj plan poszczególnych dni. Zapisz go, byś w każdej chwili mogła się do niego odnieść i sprawdzić co jest do zrobienia tego dnia o tej porze. W ten sposób nie przeoczysz zaplanowanych zadań.

Dokładny plan dnia pomoże ci łatwo przechodzić do kolejnych zadań, nie tracąc czasu na zastanawianie się nad następnymi czynnościami do wykonania.

Najpiękniejszym aspektem bycia własnym szefem jest możliwość robienia tego co chcesz i kiedy chcesz. Ale uwaga, oznacza to również, że będziesz musiała ponieść konsekwencje jeśli czegoś nie zrobisz. Ponieważ będziesz musiała ponieść potencjalne koszty każdego przeoczenia, warto dołożyć starań i opracować szczegółowy i przemyślany plan dnia.

Oczywiście, na pierwszym miejscu twojego planu znajdą się takie czynności jak odprowadzanie dzieci do szkoły czy przedszkola oraz inne czynności i zobowiązania, które musisz wykonywać. Te zadania posłużą˛ jako trzon, wokół którego ustalisz czas na zabawę z dziećmi, wspólne wyjścia z partnerem, czas na zaopiekowanie się sobą, zakupy, prace domowe i w końcu nie mniej ważny czas, w którym będziesz mogła zająć się swoją pracą zawodową.

Zaplanuj swój dzień

Warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na uważne naszkicowanie rozkładu dnia. Zanim ustalisz wygodny i możliwy do zrealizowania rozkład możesz mieć na koncie kilka nieudanych szkiców. Dlatego, im bardziej rzetelnie przygotujesz pierwszy szkic, tym szybciej uda się˛ tobie ustalić właściwy rozkład dnia.

Na początek zapisz co chcesz osiągnąć w pierwszym roku swojej działalności. Następnie podziel to na krótsze etapy – ustal co chcesz zrealizować, co osiągnąć w każdym z miesięcy, aby po upływie 12 miesięcy być tam gdzie planujesz. Teraz podziel swoje cele na okresy tygodniowe, a następnie na poszczególne dni. Pamiętaj o zabezpieczeniu przestrzeni na korespondencję mailową, segregowanie dokumentów, telefony, spotkania z klientami, udział w seminariach i inne sprawy związane z prowadzeniem twojej działalności. Nie zapomnij o czasie na zajęcia i zabawy z dziećmi, prace domowe i oczywiście na rozrywkę i przyjemności.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Najlepiej od samego początku nabrać zwyczaju dopasowywania rodzaju zajęcia do ilości czasu, którym dysponujesz. Jeśli nad jedną z czynności spędzisz więcej czasu niż zaplanowałaś ucierpią kolejne zadania. Twój rozkład będzie oczywiście obejmował dodatkowy wolny czas, ale będzie on raczej zarezerwowany na nagłe i nieprzewidziane zdarzenia. Jeśli pozwolisz, by czas ten został strawiony przez codzienne czynności, cały rozkład zawali się w momencie kiedy pojawi się nawet niewielki, nieprzewidziany problem.

Pamiętaj o zróżnicowanych okresach roku. Uwzględnij różnice w pomiędzy czasem nauki szkolnej, wakacji, świąt, a także pomiędzy porami roku. Pamiętaj: „Porażka nie jest porażką gdyż została tak zaplanowana z góry, zazwyczaj stała się porażką, ponieważ nikt nie zadał sobie trudu, by zaplanować działanie.”

Właściwie zaplanowany rozkład dnia nie stanie się krępującym kaftanem bezpieczeństwa, lecz raczej rozsławioną wygodną piżamą, którą wszyscy pracujący w domu noszą do południa. Z perspektywy matki małego dziecka, praca w zaciszu własnego mieszkania jest wygodna właśnie ze względu na możliwość dostosowania czasu pracy do potrzeb dziecka i rodziny. Jednak potrzeby te da się uwzględnić tylko, gdy zostaną one jednym z elementów sprawnie opracowanego rozkładu jazdy.