Kursy z bardzo różnych dyscyplin naukowych w jednym miejscu, a do tego wszystko za darmo…  MIT OpenCourseWare otwiera drogę do wiedzy uczniom, studentom i pasjonatom nauki z całego świata. Może któryś z nich spodoba się również Tobie?

Instytut Technologiczny w Massachusetts (MIT) znajduje się w Stanach Zjednoczonych i cieszy się ogromnym prestiżem. Oprócz tego, że jest świetną szkołą – wyróżnia się jeszcze czymś… Jako pierwsza uczelnia na świecie MIT postanowił udostępnić w Internecie swoje materiały edukacyjne – powstał w ten sposób  MIT OpenCourseware skupiający materiały z wielu kursów (liczba ich ciągle rośnie). Jak wyjaśnia Dick K.P. Yue, jeden z profesorów tej uczelni "Pomysł jest prosty: publikować wszystkie nasze materiały szkoleniowe online i uczynić je powszechnie dostępne dla każdego".

Zasoby MIT OpenCourseWare – filmiki z wykładami, nagrania dźwiękowe, programy – to prawdziwa skarbnica informacji, która pozwala ludziom z całego świata podnosić własne kompetencje, dokształcać się i rozwijać pasje. Wiedza, którą można zdobyć w trakcie oglądania/przerabiania konkretnych kursów jest specjalistyczna i konkretna (są one aktualizowane). Nie musisz mieć tysięcy dolarów, by zostać studentem MIT i uzyskać dostęp tego, co na wykładach przekazują jej profesorowie – wystarczy dostęp do Internetu i chęć zgłębiania jakiegoś zagadnienia. 

Z kursów korzystają różni ludzie i w różnym celu:

  • Nauczyciele podpatrują, jak „uczyć”, prowadzić wykłady, lekcje.
  • Przyszli studenci/uczniowie przygotowują się do egzaminów, zwiększają swoją wiedzę, poznają program.
  • Studenci mają możliwość przerobienia materiału jeszcze raz, uzupełnienia tego, czego wcześniej nie zrozumieli.
  • Specjaliści dokształcają się, przypominają sobie „zakurzone” informacje. Mają okazję na bieżąco śledzić nowinki w ich polu zainteresowań; wyszukać i nauczyć się czegoś potrzebnego im w pracy.
  • Pasjonaci zgłębiają tematy, które ich ciekawią, odkrywają nowe obszary zainteresowań (przydatne np. przy homeschoolingu)

 

Dostępne treści prezentowane są głównie w języku angielskim, jednak MIT OpenCourseWare formalnie współpracuje z siedmioma organizacjami, które tłumaczą materiały szkoleniowe na język hiszpański, portugalski, chiński uproszczony, chiński tradycyjny, tajski, perski, turecki i koreański.

Pełna lista dostępnych kursów:  http://ocw.mit.edu/courses

Wśród nich są szkolenia związane nie tylko z matematyką, fizyką, biologią, ale również z historią, literaturą i nauką języków. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie:) 

PS A może kurs psychologii?